31 maj 2009

Deszczowy koniec maja...

Jaki jest tegoroczny koniec maja każdy widzi.
Srebrne kropelki zatrzymują się na liściach i płatkach...

24 maj 2009

Majowe pachnące bzy...

Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez bzu. Niestety tradycyjne odmiany bzów kwitną dopiero po kilku latach od posadzenia. Czekam cierpliwie na bez biały, liliowy i dwukolorowy liliowo-biały. Szczęśliwie jest odmiana bzu rozpoczynającego kwitnienie jako bardzo młoda roślina.
Jest to bez Meyera odmiana Palibin (Syringa meyeri Palibin). Jest to miniaturowa odmiana bzu, przyrastająca nie więcej niż 10 cm rocznie, utrzymująca zwarty, kulisty pokrój i dorastająca do max. 1,5 m. najwspanialsze jest w niej to, że ropoczyna kwitnienie juz jako młodziutka roślina. W czasie kwitnienia jest po prostu obsypana liliowo-różowymi kwitami, które obłędnie pachną...
Bez palibin pięknie wygląda w rozmaitych kompozycjach krzewów, dobrze mu także w towarzystwie wiosennych cebulowych. Warto sadzić go blisko tarasu albo ścieżki żeby zapach mógł nas upajać.

Ta odmiana bzu należy do moich faworytów, warto znaleźć dla niej miejsce, a może nawet kilka!

16 maj 2009

Majowe róże

Jeśli posadzisz w ogrodzie różę gęstokolczastą (Rosa pimpinellifolia) zyskasz małowymagający krzew, pięknie obsypujący się kwiatami już w połowie maja.
Róża gęstokolczasta jest gatunkiem dzikorosnącym w Polsce. Wykorzystując formy dzikie wyhodowano odmiany ozdobne o różnych odcieniach kwiatów. Jest to róża o bardzo małychwymaganiach co do podłoża. Nie wymarza, nie choruje, ale bardzo bardzo kłuje!

Podobnie jak w przypadku później kwitnącej róży pomarszczonej, także owoce róży gęstokolczastej zawierają ogromne ilości witaminy C i mogą być wykorzystywane jako surowiec zielarski.
Róża gęstokolczasta ma duże, pojedyncze kwiaty o pięciu płatkach i wyraźnie widocznych wnętrznościach (czyli żółtych słupkach i pręcikach). Forma dzika ma białe kwiaty, odmiany hodowlane: kremowe bądź różowe.
W tym roku pierwsze kwiaty pojawiły się już 10 maja!

13 maj 2009

Wiosenna obfitość

Początek maja to chyba najpiękniejszy czas w ogrodzie.

Liście są już w pełni rozwinięte i pięknie wybarwione, obficie kwitną byliny a na rabatach tworzą się ulotne kolorowe kompozycje.

Ogród daje wiele radości z wysiłku włożonego żeby w poprzednich miesiącach przycinać, przekopać, podsypać, nawozić, podlewać...
Zobacz jakie zestawienia krzewów, bylin, chwastów powstały u mnie tej wiosny:


A jak wygląda maj w Twoim ogrodzie?

10 maj 2009

Skrzydlate życie mojego ogrodu...

Kupując ogród zastaliśmy na środku ścięty wysoko pień sosny. Nie dość, że nie wiadomo co z nim zrobić to jeszcze sterczy jak wyrzut sumienia, każdy chyba wolałby mieć na jego miejscu pełne życia drzewo.

Zatem nieszczęsny pień sosny, szczęśliwie ma półeczkę, na której pierwszej zimy mąż umieścił karmnik. Umieścił go porządnie, przybijając i przyklejając żeby mocno się trzymał. Mamy więc karmink całoroczny, stopniowo obrastający winobluszczem i clematisami.
Tej wiosny kupiliśmy budki lęgowe, powiesiliśmy na pozostałych sosnach. W jednej od razu zamieszkała para sikorek bogatek, które już mają młode. Praktycznie cały dzień rodzice kursują znosząc prowiant dla małych popiskujących i wiecznie głodnych stworzonek. Tak więc, nasz całoroczny karmnik i teraz musi być pełny, bo głodomory czekają...
A przy okazji korzystają z niego i sierpówki i sójki, świeżo skoszony trawnik przeczesują szpaki, o srokach wyjadających psie chrupki nie wspomnę...
Miło jest rano słyszeć tylko głosy ptaków, dla takich chwil warto jest wstawać wcześniej i dojeżdżać do pracy trochę dłużej...

9 maj 2009

Już kwitną bodziszki...

Na liście moich ulubionych roślin są także bodziszki (Geranium).
Wnoszą one do ogrodu wiele odcieni błekitu, bieli, różu i fioletu. Jest wiele odmian, kwitnących w zasadzie już od maja do końca lata. Dodatkowo, jesienią liście bodziszków przebarwiają się ciekawie, a jeśli zima nie jest zbyt mroźna, pozostają na roślinie nawet do wiosny.
Bodziszki łatwo można rozmnażać dzieląc starsze kępy, często wokół starszych roślin pojawiają sie liczne siewki, które można odsadzić.
Bodziszki to byliny niekłopotliwe, nie chorują, nie wymarzają. Można je uprawiać na przeciętnym podłożu, w miejscu półcienistym lub cienistym. Należy unikac ostrego słońca i kwaśnej gleby. Jeśli nie wiesz jaką rośłinę posadzić u stóp krzewów w miejscah dość ciemnych, posadź bodziszki!
Zobacz jaki dekoracyjny jest bodziszek żałobny o licznych ciemnofioletowych kwiatach i dekoracyjnych liściach, posadzony w moim ogrodzie pomiędzy innymi bylinami.

6 maj 2009

Kropelki na przywrotniku ostroklapowym

Czasem warto posadzić w ogrodzie niepozorne byliny, które potrafią zaskakiwać. Jedną z takich bylin jest przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis). Przywrotnik należy do roślin idealnych- nie ma zbyt wielkich wymagań co do gleby i nasłonecznienia, nie wymarza, ma delikatne szaro-zielone liście i ciekawe kwiatostany w jasnozielono-żółtym kolorze. Kwiatostany długo zachowują świeżość i warto dodawać je do bukietów.

Ale najpiękniej przywrotnik wygląda po deszczu...

Zobacz i zdecyduj czy posadzisz u siebie przywrotnik ostroklapowy czyli wielokropelkowy...


3 maj 2009

Radosna serduszka okazała



Przełom kwietnia i maja to radosny moment, kiedy wiele roślin rozpoczyna kwitnienie. Jedną z moich ulubionych kwitnących w tym czasie bylin jest Serduszka okazała (Dicentra spectabilis).
Roślina ta powinna być sadzona w miejscach półcienistych, na glebie próchniczej, nie suchej. Najlepiej czuje się u podstawy krzewów lub na rabacie bylinowej. Sadząc serduszka pamiętajmy, że osiągną dość duże rozmiary- do 80 cm wysokości i szerokości, a krótko po kwitnieniu- znikną ustępując miejsca innym roślinom. Z tego względu miejsce ich posadzenia należy oznaczyć, a w ich sąsiedztwie posadzić takie rośliny, które będą dekorować rabatę latem i jesienią.

W sprzedaży są dwie odmiany serduszki: biała i różowa, obydwie najlepiej jest sadzić lub wysiewać z nasion jesienią, gdyż potrzebują okresu chłodu do rozpoczęcia wegetacji.

W moim ogrodzie serduszka rosną koło krzewów, które kwitną wczesną wiosną: forsycji i czeremchy. Blisko serduszek posadziłam rozchodniki, dąbrówkę i róże, które wypełnią rabatę przez resztę sezonu.


Czy zaprosisz serduszka do swojego ogrodu?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...