29 lis 2009

Zimowy piękny wilczomlecz

Wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) doskonale ubarwi szarość grudnia.
W każdym roku ogrodnicy przygotowują nowe odmiany tej wspaniałej rośliny. Poza tradycyjna purpurą można spotkać odmiany różowe, bladoróżowe, kremowe i białe. W tym roku zdecydowałam się na dwie odmiany o niezwykłych różowych liściach- marmurkowych i cieniowanych.
Wilczomlecz piękny zawdzięcza swoje walory dekoracyjne właśnie liściom przykwiatowym, które zachowując typowy kształt stopniowo wybarwiają się inaczej niż zielone leżące niżej listki. Kwiaty natomiast są niewielkie i niepozorne. Wilczomlecz piękny wymaga środowiska o dużej wilgotności. Po kilku tygodniach w suchym mikroklimacie mieszkania, zaczyna tracić dolne liście i stopniowo zamiera. Nie poleca się dalszego przetrzymywania, najprawdopodobniej i tak nie powtórzy już kwitnienia.
Traktujemy go zatem jak czasową, zimową ozdobę, która rozweseli dom w oczekiwaniu na Święta.

22 lis 2009

Modrzewiowe łamańce...

Ostatnie dni listopada to czas gubienia igieł przez modrzewie. Strącane wiatremm albo łapkami siedzącego ptaka opadają odsłaniające finezję nagich gałązek.

Wyjątkowo dekoracyjną nawet w zimie odmianą modrzewia japońskiego jest Diana (Larix kaempferi Diana) o pokręconych szeroko rozkładających się gałązkach.
Modrzew Diana zazwyczaj sprzedawany jest jako forma szczepiona na ok. metrowym pniu, co może sugerować jego niewielkie docelowe rozmiary. Wiele baz danych, a za nimi sprzedawcy, podaje fałszywą informację o jego powolnym wzroście. A tymczasem Diana rośnie jak na drożdżach! Ma przynajmniej metrowe przyrosty roczne i szybko staje się rozczochranym dziwnym drzewem, które nie każdemu musi się podobać!

Szczerze mówiąc też jestem zaskoczona, szykuję jej mocniejsze przycinanie, bo inaczej wyrwie się spod kontroli. Poza zaskakująco szybkim wzrostem jest to odmiana godna polecenia, wyjątkowo dekoracyjna zarówno w kompozycjach kilku krzewów, jak i posadzona samotnie.

Nawet zimą wprowadza odrobinę chaosu do ogrodu, co daje zaskakujący efekt!

15 lis 2009

Zaskakujące jesienne ciemierniki

Mam kilka ciemierników, różnych gatunków. Zazwyczaj w Polsce są sprzedawane od stycznia gdyż kwitną na przełomie zimy i przedwiośnia. W cieplejszych rejonach Europy zaczynają kwitnienie późną jesienią, kwitną w zimie aż do wiosny. Po ostatnich wilgotnych, ale nie mroźnych dniach zauważyłam, że kilka moich ciemierników szykuje się do kwitnienia!
Wśród nich kilka krzaczków ciemiernika ogrodowego (mieszaniec Helleborus x. hybridus), których duże kwiaty są mieszanką bieli, zieleni i różu wzbogaconej licznymi kropeczkami.
Ciemierniki są doskonałymi długowiecznymi bylinami, polecanymi zwłaszcza do bardziej naturalistycznych ogrodów. Najlepiej czują się na mieszanej rabacie u stóp krzewów, na podłożu żyznym, wilgotnym ale nie przesadnie kwaśnym. Są wystarczająco mrozoodporne, zazwyczaj ich liście zachowują intensywnie zieloną barwę przez całą zimę. Jeśli przygotujemy im zaciszne stanowisko, będą stopniowo tworzyć coraz większe kępy, a wokół roślin matczynych pojawią się kolejne siewki o nowych kolorach kwiatów.
Ciemierniki są sprzedawane w sezonie zimowym, warto kupować rośliny kwitnące aby skomponować własny monochromatyczny lub wielobarwny zestaw kwiatów dzięki którym nawet listopadowy ogród nie będzie szary i ponury!

11 lis 2009

Wszechogarniająca wilgoć...

Pada, pada, pada...
Ogród traci kolory, dzień traci godziny, jest szaro i mokro, bardzo mokro...
Na szczęście krople też mogą przynieść odrobinę radości...

Krople na ostatnich, już przemarzniętych, owocach...
Radość dla zmarzniętych ptaków, wiewiórek i dla nas...

8 lis 2009

Drobinki koloru...

Bardzo późną jesienią zakwitają krokusy jesienne (Crocus sativus).


Są delikatne i subtelne, nie tworzą wyraźnych barwnych plam w ogrodzie, nie są widoczne z daleka. Sadzę je "dla siebie", lubię wśród ponurych, mglistych listopadowych dni odnaleźć ich drobne kwiatki u stóp iglaków.

Krokusy jesienne mają niewielkie białe albo blado fioletowe kwiaty, zazwyczaj sadzi się je jesienią, a kwitną bardzo późno, wyraźnie później niż zimowity. W ostatnich promieniach słońca odsłaniają delikatne wzory na płatkach, które w deszczowe dni pozostają stulone.
Jest zbyt zimno, by odwiedziły je owady. Tylko my grabiąc liście i sprzątając ogród przed zimą zauważamy ich niepozorną ale radosną obecność...

1 lis 2009

Ostatnie jesienne kwiaty

Jest wiele roślin, które kwitną aż do silniejszych przymrozków.
Nawet w wilgotne i chłodne późnojesienne dni otwierają wytrwale kolejne kwiaty.

Ostatnie kwiaty tej jesieni.
Bezimienne i niezbyt szlachetne różyczki, jeżówka, chryzantemy.

Stopniowo kolory gasną, bledną i szarzeją, nadchodzi nostalgiczny, szaro-brązowy i mglisty listopad...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...