26 mar 2009

Bajeczne zwartnice (amarylisy)...

Amarylis, a tak naprawdę zwartnica (Hippeastrum) jest rośliną o oszałamiająco pięknych kwiatach. Hodowcy w każdym sezonie wprowadzają na rynek nowe odmiany. Odmiany tradycyjne mają kwiaty o sześciu płatkach. Nowe odmiany zadziwiają licznymi płatkami korony, które tworzą wielokolorową kulę.
Poszczególne kwiaty różnią się kolorem (od bieli przez różowy do purpury), wzorkami na płatkach a także ich kształtem. Z każdej cebuli wyrastają 1-2 pędy wznoszące 3-5 kwiatów, nieraz tak dorodnych, że roślina wymaga podparcia.


Amarylis jest sprzedawany w sezonie jesienno-zimowym. Dorodne cebule należy umieścić w doniczce nieznacznie większej od ich średnicy, w miejscu słonecznym i regularnie podlewać. Po około 6 tygodniach roslina zakwitnie. Kwiaty amarylisa długo zachowują świeżość, mogą być też traktowane jako kwiat cięty.
Po przekwitnięciu, roślinę pielęgnujemy dalej, tak aby wytworzyła kilka długich liści, możemy ją w lecie wystawić do ogrodu lub na taras, choć nie będzie już abyt dekoracyjna. Pod koniec lata liście należy przyciąć, a samą cebulę przenieść do chłodnego (ok 12-15 stopni), suchego pomieszczenia, gdzie pozwalamy na jej przeschnięcie. Po kolejnych 6 tygodniach cebulę sadzimy do doniczki i czekamy na kwiaty, które powinny się znowu pojawić...



Jak widzisz, wieloletnia uprawa amarylisa nie jest kłopotliwa, a kolejne sadzenie cebul w odstępie kilku tygodni ubarwi zimowe dni kolejno rozwitającymi imponującymi kwiatami...

16 mar 2009

Czarujący oczar...

Oczary (Hamamelis) to kolejne ciekawe krzewy, które wzbogacą kolekcję wczesnowiosennych kwiatów. Oczary kwitną w zimie - w zależności od temperatury - od stycznia do marca. Co ciekawe, ich kwiaty intensywnie pachną! Wyhodowano wiele odmian, których kwiaty przybierają różne barwy: od cytrynowej (odmiany Palida, Aphrodite), przez intensywnie żółtą (odmiany Brevipetala, Arnold Promise) aż do ceglasto-czerwonej (odmiany Diana, Jelena, Harry).
Oczary mają nieregularną sylwetkę, szeroko rozpostarte gałęzie. Dla zachowania takiego pokroju nie powinny być przycinane. Oczary dobrze rosną na wrzosowiskach, wśród zimozielonych iglaków. Warto posadzić je blisko scieżek lub podjazdów, abyśmy mogli z bliska podziwiać kwiaty i rozkoszować się ich zapachem. Ważne! Oczary powinno się kupować wczesną wiosną, kiedy najłatwiej porównać okazale kwitnące okazy i wybrać odmianę, która najlepiej uzupełni naszą kolekcję. Kwitnące kilkuletnie rośliny są drogie, ponieważ jest to krzew trudny do rozmnożenia. Sprzedawane okazyjnie, wyjątkowo tanie okazy, najczęściej zostały wyhodowane z nasion, prawdopodobnie jeśli zakwitną to dopiero po wielu latach i nigdy nie będą obsypane kwiatami jak rośliny z sadzonek wegetatywnych.
Jesienią liście oczarów przebarwiają się na złocisto-żółto, co czyni je atrakcyjnymi także o tej porze roku.

8 mar 2009

Przedwiosenne ranniki i krokusy...

Od kilku lat na mojej liście jesiennych zakupów królują najwcześniejsze rośliny przedwiośnia: ranniki, przebiśniegi, krokusy. Po długiej i szarej zimie wypatruję pierwszych znaków wiosny i od razu zapisuję na tegorocznej liście jesiennych zakupów: więcej ranników, przebiśniegów, krokusów...
Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) należy do rodziny jaskrowatych, ma dość duże, jasnożółte kwiaty wyrastające ponad kryzę żywozielonych liści. Ranniki kwitną w pierwszych cieplejszych dniach wiosny, kończą kwitnienie i zamierają gdy temperatura osiąga 10 stopni. Warto zapamiętać gdzie je posadziliśmy, gdyż w lecie, w stanie bezlistnym stają się niewidoczne, a szkoda byłoby je uszkodzić! Ranniki doskonale rosną pod drzewami i krzewami, w towarzystwie przebiśniegów i krokusów.
W pierwszych dniach przedwiośnia wszyscy czekamy niecierpliwie na wielokolorowe krokusy. Jesienią w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, różniących się nie tylko kolorem i wielkością kwiatów, ale także terminem kwitnienia.

Do najwcześniejszych krokusów należy m.in. Crocus sieberi odm. Tricolor, Crocus chrysanthus odm. Gipsy Girl. Po kwitnieniu, liście krokusów więdną i rośliny zapadają w spoczynek do kolejnego przedwiośnia. Krokusy warto sadzić w grupach, na rabatach, pod drzewami (np. pod brzozą lub leszczyną), a nawet na trawniku (wtedy pierwsze koszenie należy wykonać po zwiędnięciu liści krokusów). Warto również wykorzystać je do wczesnowiosennych kompozycji w pojemnikach.

7 mar 2009

Ciemiernik biały

Ciemiernik biały (Helleborus niger), w krajach anglosaskich jest zwany różą Bożego Narodzenia, gdyż jego kwitnienie rozpoczyna się nawet w listopadzie-grudniu. W warunkach polskich, zależnie od temperatury kwitnienie w ogrodzie rozpoczyna się po wczesnowiosennych odwilżach w lutym-marcu, choć kwitnące rośliny można kupić już od stycznia.

Ciemiernik biały kwitnie zwykle dużymi, białymi kwiatami o jaskrawożółtych pręcikach. U kilku odmian kwiaty mają lekko różowy odcień, a przekwitając przybierają wyraźnie czerwonaworóżowy kolor. U odmian dekoracyjnych kwiaty unoszą się wysoko nad liśćmi. Najbardziej wartościowe wyselekcjonowane ciemierniki białe to grupa Blackthorn Group, oraz odmiana "White Magic".

Ciemierniki rzadko sprawiają kłopoty uprawowe. Najlepiej rosną na obojętnych lub lekko zasadowych, próchniczych glebach i stanowiskach niezbyt ocienionych. Warto sadzić je na dobrze wybrane i przygotowane stanowiska, gdyż źle znoszą przesadzanie. Stare, zniszczone liście powinno usuwać się przed zimą. Dobre towarzystwo dla ciemierników białych to przebiśniegi, trzmielina, naparstnice lub bluszcz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...