Cieszynianka wiosenna |
Cieszynianka wiosenna nie jest pospolitą roślina, występuje w Polsce jedynie w okolicach Cieszyna (dlatego nazwa), w Beskidzie Śląskim i na Pogórzu. Ja spotkałam ją w naszym Ogrodzie Botanicznym UW, mam też małą kępkę w swojej kolekcji.
Cieszynianka wyróżnia się nie tylko niesamowitym kolorem kwiatów, ale także ich budową. Jeśli przyjrzycie się jej dokładnie, to okazuje się, że właściwym kwiatostanem jest żółta kuleczka czyli główka złożona z gęsto upakowanych małych kwiatów. Natomiast to co wydaje się być jasnozielonymi "płatkami", to w istocie liście czyli podsadki.
Cieszynianka wiosenna |
Cieszynianka jest gatunkiem chronionym, na stanowiskach naturalnych występuje w dość wilgotnych lasach, kwitnie wczesną wiosną, a potem w zasadzie zanika. Można też ją spotkać w kolekcjach botanicznych, jak tutaj - w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW.
Cieszynianka wiosenna i kokorycz |
Podobny kolor i podobnie ciekawą budowę kwiatostanów ma śledziennica (Chrysosplenium), która jest zdecydowanie bardziej powszechna w naszych lasach.
Śledziennica |
Śledziennica tworzy gęste, niziutkie łany w wilgotnych lasach. Widywałam ją i w okolicach Warszawy i na pogórzach i w Bieszczadach. Rozmnaża się przez kłącza i rozłogi, a także wyrzucając dość daleko swoje nasiona, które podobno są wystrzeliwane nawet na odległość metra!
Śledziennica |
Śledziennica ma niewielkie, żółte kwiatuszki, zebrane w małe baldachogrona. To co widzimy wokół nich, to jasnozielone liście czyli podsadki, "udające" płatki korony, tak jak u cieszynianki.
Kwiatostan śledziennicy |
Dwie różne rośliny kwitnące wiosną w naszych lasach, a jakie podobne sposoby na zwiększenie widoczności i atrakcyjności kwiatów.