30 cze 2009

Subtelne tawułki

Koniec czerwca jest w moim ogrodzie momentem, kiedy kwitnie niezbyt wiele roślin. Te wiosenne już przekwitły, a kwiaty środka lata, jeszcze zbierają siły i tworzą pączki. W części półcienistej, wzdłuż podjazdu i w przedogródku posadziłam różne odmiany tawułek.
Tawułki (Astilbe) chińska, japońska i Arendsa mają kwiaty w różnych odcieniach od bieli przez fioletowo-różowe aż do ciemno bordowych. Tawułki chińska i japońska mają kwiatostany luźniejsze, szeroko rozłożone na boki, zaś tawułka Arendsa ma puchate, bardziej kompaktowe kwiatostany- na poniższych zdjęciach wyraźnie widać różnicę w kształcie.
Zazwyczaj nie rosną wyżej niż 50-60 cm i szybko rozrastają się w bujne kępki.
Doskonale sprawdzają się wśród żurawek, host i iglaków, wymagają jednak dość dużej porcji wilgoci. Można je też połączyc z parzydłem, świecznicą i języczką. Podobnie jak inne byliny, zimują bez problemu, wymagają okrycia igliwiem, a rozmnażamy je przez podział kępek jesienią. Dodatkowo, kwiaty tawułek świetnie uzupełniają letnie bukiety, gdyż bardzo długo zachowują świeżość w wazonie i można je zasuszyć.
Tegoroczne lato jest dla nich wyjątkowo łaskawe, nawet sadzone tej wiosny już zaczynają kwitnienie!
Jeśli masz zacieniony kącik, a chcesz ubarwić go letnimi kwiatami, wyszukaj tawułkę w swoim ulubionym kolorze!

8 komentarzy:

 1. Hej, tu paddington z gazetowego forum, zerknij, proszę na maila @gazeta, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ u Ciebie pięknie!
  Wyobrażam sobie ile pracy kosztował ten efekt. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Madziu! Powiedz mi, skąd te tawułki się pozyskuje? Poznałam je niedawno, kiedyś nie doceniałam ich uroku. Bywają w ogrodniczych sklepach, bo jakoś nie trafiam?
  Pozdrawiam przedwiosennie.

  OdpowiedzUsuń
 4. sadzonki tawułki już można nabyć w sklepach ogrodniczych. Ja wczoraj kupiłam....4 zł za sztukę. teraz czekam na efekt. Nabyłam w różnych kolorach i posadziłam kaskadowo tzn na przemian kolorami. Przed nimi umieściłam campanulę (również 4 zł) w kolorze fiolet _ sa to dzwoneczki i osiągają wysokość 20-30 cm. Myślę, że na tle tawułki odniesie to fajny efekt, ale trzeba teraz poczekać. WIĘC CZEKAM...niecierpliwie.

  OdpowiedzUsuń
 5. postanowione! w przyszłym roku posadzę tawułki , pieknie się prezentują , takie delikatne.....

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam
  Tez posiadam takie tawułki. Rosną u mnie w północnej części ogrodu,między hostami, żurawkami i pulmonariami. W tym roku pierwszy raz powinna zakwitnąć buraczkowa :-)
  zielonastrefa.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda! Bardzo je lubię....choć w czasie suszy wymagają obfitego podlewania.....

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...