6 cze 2009

Romantyczna krzewuszka

Lubię rośliny "dla zapracowanych". Cały wolny czas spędzam w ogrodzie, ale ciągle nie mam go zbyt wiele, więc rośliny "samoobsługowe" są u mnie mile widziane. Krzewuszka cudowna (Weigela florida) to kolejna roślina, która spełnia ten warunek.
Jest to krzew dorastający do ok. 2 m, rozłożysty z gałązkami malowniczo przewieszającymi się, które w czasie kwitnienia wprost uginają się od kwiatów.
Krzewuszka jest dostępna w wielu odmianach, sama mam conajmniej 5-6 różnych. Są odmiany o różnokolorowych liściach, o kwiatach białych, różowych i purpurowych, są odmiany bardzo zwarte i bardziej rozłożyste. W tym roku krzewuszka nr 1 w moim ogrodzie to odmiana Variegata. Ma cudnie, intensywnie wybarwione liście i kwiaty od białego do średnio różowego. Rośnie w miejscu półcienistym, w towarzystwie różnorodnych krzewinek (niskie azalie, brzozy, berberysy) i bylin (hosty, żurawki). Kwitnie teraz, wypełniając lukę po przekwitłych właśnie azaliach.
A w całej okazałości wygląda tak:
Moja krzewuszka ma 3 lata, dopiero w tym roku pokazuje się w całej okazałości. Mąż nie wierzył, że była już w latach poprzednich, niczym nie zwracała na siebie uwagi.
Zbierajmy różne odmiany krzewuszek, są cudne!

7 komentarzy:

 1. Ja również mam krzewuszkę, nie znam dokładnie odmiany, ale liście ma w jednym kolorze, a ta twoja to prawdziwe cudo. Pozdrawiam
  Mirelka

  OdpowiedzUsuń
 2. Te z jednokolorowymi liśćmi też są cudne. Ja szczególnie lubię takie bardzo ciemne odmiany. Może upchniesz jeszcze w ogrodzie dwukolorową?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie musze upychać, dopiero nad nim pracuję. Przeprowadziłam się do domu męża i my na górze a na dole teściowa, która do tej pory zajmowała się ogrodem i wiadomo jak to starsze osoby... najważniejsze są grządki, symetria... Ale już pomalutku wszystko się zmienia:):)

  OdpowiedzUsuń
 4. piękne...cudowne perły natury...

  OdpowiedzUsuń
 5. Też nabyłem taką krzewuszkę:
  http://www.drzewapolski.blogspot.com/2012/06/krzewuszka-nana-variegata.html

  Moja ma dopiero 20 centymetrów wysokości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie dziś zakupiłam ten krzew, mam nadzieję, ze będzie ozdobą mojego ogrodu, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...