30 sie 2014

Ognista przed-jesień dzielżanów

Bardzo lubię kolory jesienne. Zmieniając kolejny fragment rabaty kwiatowej wróciłam do pomysłu na dzielżany. Kiedyś już miałam te cudne jesienne kwiaty, ale po kilku latach zanikły. Postanowiłam więc zaprosić je znowu do mojego ogrodu.
Dzielżany są cudownymi kwiatami pełni lata i początku jesieni. Ich złoto-rudo-czerwona kolorystyka kojarzy się właśnie z jesienią, choć zaczynają kwitnienie już w końcu czerwca. Dzielżany (Helenium x hybridum) są okazałymi bylinami, w zależności od odmiany osiągają od 1 do 1,5 metra wysokości. na nieco rozgałęzionych sztywnych pędach tworzą kwiatostany w formie koszyczków, mniejszych niż u jeżówek ale i tak bardzo atrakcyjnych, ze względu na przyciągające wzrok, dynamiczne kolory.
Wśród wielu odmian dzielżanów mamy do wyboru kwiaty słonecznie żółte (odmiana Helena Gold lub gatunek dzielżan Hoopesa i dzielżan jesienny), żółte z lekkim czerwonawym cieniem (odmiana Flamingo), żółto-czerwone (odmiana Biedermeier), pomarańczowe (odmiana Moerheim Meauty, Mardi Grass), ciemno czerwone (odmiana Rubinzwerg, Ruby Tuesday). Jak widać jest w czym wybierać!
Sukces w uprawie dzielżanów zależy przede wszystkim od wybrania dla niego dobrego stanowiska. Jest to roślina wymagająca jasnego, słonecznego miejsca, na dość dobrej, żyznej glebie. Doświadczeni ogrodnicy zwracają też uwagę na konieczność kilkukrotnego nawożenia dzielżanów w każdym sezonie. Pomimo tego, że jest to roślina wieloletnia, zdarzają się zimy w których dzielżan może przemarznąć, dlatego, dla pewności można okryć jego kępę np. kompostem.
W czasie kwitnienia okazałe pędy dzielżanów wymagają nie tylko podwiązania, ale także zasłonięcia niższymi roślinami, gdyż dolne liście opadają i roślina jest ogołocona. Także ze względu na spora wysokość, dobrze je obsadzić niższymi roślinami. U mnie znalazły miejsce na słonecznej części rabaty, zasłonięte rosnącymi bliżej kępami peonii.
Widzę, że dzielżany stają się popularne także w zieleni miejskiej. Pisałam tutaj o ciekawych kompozycjach z dzielżanami na placu Grzybowskim w Warszawie, a tutaj widziałam je w doskonale zestawionej rabacie kwiatowej. Do mojej kolekcji spróbuję dokupić odmianę czerwoną. a na razie cieszę się kwiatami słonecznie żółtymi i rudawymi.
A bliższe spojrzenie pozwala zobaczyć, że w świecie dzielżanów toczy się życie. Ktoś przylatuje po nektar, a ktoś inny czeka na niego prawie idealnie zamaskowany.
Czy dorzucamy dzielżany do roślin 2xP:posadź i podziwiaj? chyba tak... A w Waszych ogrodach które rośliny zwiastują przejście lata w jesień?

11 komentarzy:

 1. Ubiegłej jesieni zaprosiłam dzielżan (NN) do swojego ogrodu i dzisiaj kwitnie, choć jeszcze nie tak okazale, ale kwiatki bardzo przyjemne. U mnie nadejście jesieni pokazuje grujecznik japoński - od góry już zaczyna nabierać jesiennych kolorów.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dzięki, że przypominasz o grujeczniku, to piękna roślina!

   Usuń
 2. Complimenti! Delle bellissime varietà! Questi fiori non devono mai mancare :)
  Un saluto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tych kwiatów, ale wyglądaja okazale. Kwintesencja jesiennych kolorów. Dla mnie takimi letnio-jesiennymi kwiatami sa wrzosy. Sa piękne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzielżany wracają do łask, widuję je raczej w nowych zestawieniach, a nie u sąsiadów za płotem...

   Usuń
 4. Dzielżany są piękne, ale przede wszystkim piękne są zdjęcia, które im zrobiłaś ...
  pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście, że dorzucamy te piękne kwiaty do 2xP ,posadzić i podziwiać:))) U mnie wiele takich kwiatów, które są piękne latem i teraz, kiedy wszystko przechodzi w jesień, jak chociażby hortensje, które zmieniają swoje kolory, ale cały czas pięknie kwitną...:)))

  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. i jest jeszcze cudny ' Limero' .
  Piękna ta rabata bylinowa w Pradze. Kiedy u nas takie zobaczymy, najlepiej w ogrodach przydomowych ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam jesienne rudości, dla mnie wszystkie dzielżany są piękne, wczoraj dostałam katalog ze szkółki, w której jest tyle odmian....
   W tym roku widzę, że w wielu parkach czy nawet na trawnikach między pasami ulic powstają pierwsze, proste w obsłudze rabaty bylinowe. Dobre i to na początek! Rabaty bylinowe w ogrodach też jakby wracają do łask, choć utrzymanie ich w takiej formie jak w Ogrodzie Botanicznym wymaga znacznie więcej pracy i wyczucia przy komponowaniu niż powszechne u moich sąsiadów "ogrody zimozielone"...
   Serdeczności!

   Usuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...