14 lut 2016

Kochanie wyciąłem hortensję czyli o zarządzeniu procesem ogrodowania...

Jest coraz cieplej, coraz bardziej słonecznie i coraz więcej czasu spędzamy na pracach ogrodowych. Ponieważ zostawiamy byliny na rabatach na zimę, to teraz jest czas na wielkie ogrodowanie: sprzątanie, wycinanie, rozdrabnianie...

Jednym z istotnych problemów ogrodowej pracy wspólnej jest wycięcie tego co powinno być wycięte (i niczego więcej), przycięcie tego co ma być przycięte (a nie tego co rośnie obok i wcale nie powinno, choć wygląda prawie tak samo). I tym razem nie nawiązuję do umiejętności rozpoznawania roślin w stanie bezlistnym. W tym roku opracowaliśmy wytyczne ogrodowe dla laika, czyli dla mojego M, który biologiem nie jest...
Wyglądają tak:
 
Małe zdjęcia i podpisy: obciąć, obciąć na amen, też obciąć na amen, ogólnie uporządkować, ściągnąć do płotu, dławisz oddaławić (dławisz jest prosty do zapamiętania), coś naprzeciwko wierzby przyciąć... I dzięki tej prostej metodzie, dzisiejszy dzień był cudownie pracowity, spokojny i nie zakończył się radosnym okrzykiem: Kochanie, wyciąłem hortensję, tak jak chciałaś :)
Mam za to:
cudownie uwolnione od winobluszczu gałęzie sosny - żółciutkiej odmiany Wintergold,
przycięte gałązki krzewinek: tawuły i hortensji i pozostawione czuprynki miskantów,
badylki z krzewów przygotowane do rozdrobnienia, oddzielnie od zagrzybionych liści do zniszczenia,
wysuszone pędy floksów przeniesione w stronę kompostownika.
A w promieniach już prawie wiosennego słońca przyjemnie było porządkować rabaty, gdzie między zeszłorocznymi pędami zielenią się już młode liście...
 
Przed zachodem słońca duża część zadań została zrobiona i wykreślona, pozostałe czekają w kolejce do następnego weekendu, a tymczasem coraz więcej zielonego w ogrodzie...

 
Ciekawa jestem Waszych postępów w przed-wiosennych porządkach ogrodowych. Jak sobie radzicie ze spisem prac do wykonania?
A post nieprzypadkowo jest w Walentynki, wszak wspólna praca w ogródku jest przyjemniejsza niż samodzielna, nawet jeśli czasami zostanie wycięta hortensja :)

 
 

28 komentarzy:

 1. Bardzo dobry pomysł z taką listą 'przedwiosenne to-do'! U nas w ogródku na działce nie roibliśmy listy, przez co często wychodziło po jakimś czasie coś co zrobiliśmy a nie powinniśmy i vice versa.. A wystarczyłoby wydrukować liste - kradniemy pomysł! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Równie dobra jest metoda palcowa ;). Pokazanie palcem i objaśnienie jaki efekt końcowy jest porządany. Pracujemy spokojnie obok i monitorujemy proces.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas nie zadziałało. Mówiłam: przytnij bez, padało pytanie: a który to bez? A tak jest możliwość samodzielnego zlogistykowania prac w zależności od czasu i wykreślania efektów :)

   Usuń
 3. Dławisz oddławić - super! :)) Ale ja i tak nie wiedziałabym co mam z nim zrobić. :)))
  Ja się jeszcze za porządki nie zabrałam, ale od marca zamierzam już działać.
  Pozdrawiam Cię serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My doskonalimy współpracę w zakresie ogrodowania. Tworzymy dziwny zestaw: biolog i specjalista od zarządzania procesami i pozyskiwania wymagań klientów. Czasem nasze przykłady np. z budowy kompostownika bywają doskonałymi przykładami do szkoleń :)

   Usuń
 4. Też planujemy od marca działać, uprzatnac tu i ówdzie :) oby pogoda dopisała a walentynki spedziliscie cudownie. Uwielbiamy wspólne prace w ogródku, można, można połączyć przyjemne z pożytecznym :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie, skutecznie i przyjemnościowo :)

   Usuń
 5. Dzięki za ten wpis - przypomniał mi, że w końcu jest pora, żeby się zabrać za ogród. Bo póki co to jedynie pies urządza go "po swojemu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba korzystać z braku zimy, zanim przyjdzie wiosna już wszystko będzie zrobione :)

   Usuń
 6. Ja bym nawet hortensję wybaczyła, gdyby tylko udało się M. namówić do pomocy w ogrodzie. Niestety temat jest ciężki i oporny. Na szczęście czasem ulituje się nade mną jak walczę z przekopaniem jakiegoś fragmentu, albo grubszą gałęzią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha. Ja wybaczam i wycięte hortensje i skoszone jaśminowce :)

   Usuń
 7. Witam, z tym przycinaniem to mam wiele zabawnych historii, dlatego też wolę sama np. trawnik kosić, bo jak mój małżonek odpali kosiarkę to po drodze wszystko kosi: kwiatki, małe drzewka a trawkę nie dokosi ;)No, ale cóż inne ma zdolność. Nie musimy się na wszystkim znać. I jak Pani mężowi wybaczam...ha,ha. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda! Najważniejsze, żeby ogrodwać razem :)

   Usuń
 8. Nie ma pomyłek, bo wiem, że "durnie", to dla M derenie, "kapusta", to rozchodniki wielkie i tak dalej. Mamy po prostu nazwy lokalne. Gorzej z drzewami, bo drzewo, to drzewo. Wierzba może być brzozą i na odwrót, a w ogóle w ogrodzie rośnie "to zielone". I o to chodzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre! Durnie-derenie. Był cytat z Sabały, który mówił o górskich kwiatkach: goryczki, a to też goryczki ino insze :)

   Usuń
 9. To teraz przycina się hortensje? A możesz podpowiedzieć jak to zrobić fachowo, bo choć mam hortensje w swoim ogródku to jeszcze ich nigdy nie przycinałam:(
  Pozdrawiam i dziękuję za cenne informacje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja przycięłam. Moje miały już pączki. Co ważne: przycinamy TYLKO hortensje, które kwitną na tegorocznych pędach, czyli "nowe odmiany" h. bukietowej i krzewiastej. NIE obcinamy starych odmian hortensji ogrodowej, które kwitną na pędach zeszłorocznych...

   Usuń
 10. Ja nie pozwalam mojemu Markowi na przycinanie niczego, oprocz trawy.
  Co prawda nie powiedzialam mu, by te zonkile przed domem zostawil, by sobie same rozkwitly, no i popisal sie. Sa w wazonie od przedwczoraj i w pelni rozkwitly. Zaden nie zostal przed domem...HIHIHI
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojoj, bywa i tak :)
   Precyzja próśb i oczekiwań kluczem do sukcesu :)

   Usuń
 11. Świetny pomysł z tą 'ogrodową ściągą z cięcia' !! Trzeba to opatentować ! :)
  Zawsze lubiłam robić ściągi, zaraz machnę jedną 'głównemu wykonawcy' :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pomysł mojego M, uważam że jest doskonały!

   Usuń
 12. Jestem pod wrażeniem "ściągawki", bardzo solidna. No i najważniejsze, że skuteczna.
  Ja robię listy dla siebie, w zasadzie pracuję w ogrodzie sama. Mam Księgę Ogrodową, gdzie m.in. jest kalendarz zajęć na każdy miesiąc. W weekend, jeśli M. może mi pomóc, przy pracy nie spuszczam go z oka na sekundę.
  A porządków jeszcze nie zaczęłam, dopiero po niedzieli biorę się za cięcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, naprawdę masz księgę ogrodowa? Podziwiam, ja chyba nie jestem aż tak skrupulatna, raczej spontaniczna :)

   Usuń
 13. Świetny pomysł! Chyba u siebie też to zrobię :D

  OdpowiedzUsuń
 14. O! Jakie fajne forum się zrobiło :) Ale, ale: celem zrobienia przeze mnie tej listy było nie tylko DOPRECYZOWANIE wymagań w dziedzinie, którą nazywam "oograh" (u Pratchetta to "all types of vegetation, which is superfluous given the usual troll diet" - http://wiki.lspace.org/mediawiki/Trollish_phrases). Jest drugi, dla mnie ważniejszy powód: bez takiej listy, w ogrodnictwie następuje nieskończony "scope creep" (niekontrolowane rozrastanie się wymagań), co odbiera skutecznie przyjemność z jakiejkolwiek pracy. Jeśli po ścięciu i popiłowaniu np. dwóch dębów słyszę "przywiąż jeszcze tylko te dwie trawki, dobrze?", zgrzytam zębami, a kiedy, chwiejąc się na nogach ze zmęczenia, znajduję ogród usiany gustownymi kupkami poprzycinanych rozmaitych ooograch, które jeszcze trzeba "tylko zanieść do kompostownika" albo "tylko powkładać do worków na odpady zielone", sam mam czasem ochotę położyć się w worku do kompostownika. Wg mojego oszacowania, proporcja czasochłonności wykwintnego, kwalifikowanego ogrodowania i chamskich, niekwalifikowanych, siłowych czynności porządkowych jest jak 40-60 (40 minut przycinania badylków generuje 60 minut och zbierania, rozdrabniania, kompostowania lub workowania), więc konieczne jest ograniczenie tego "scope creep" :-) - amen :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super, wielkie dzięki za przydatne porady :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy pomysł z miniaturkami ale zastanawiam się czy hasła "świerk skrócić" albo "wierzbę poobcinać" nie były zbyt skrótowe? rośliny przetrwały? :)

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...