21 lut 2011

O pokręconych sosnach

Przejeżdżając przez lasy w mojej okolicy zauważyłam rosnące na brzegu lasu mniejsze, pokręcone sosny. Zastanawiałam się jaka to może być odmiana sosna pospolitej, ale w źródłach znalazłam ciekawą odpowiedź.
Jest to inny gatunek sosny: sosna Banksa (Pinus banksiana), pochodząca z Ameryki Północnej, szybko rosnąca ale krótkowieczna.
Wyróżnia się wieloma szyszkami przylegającymi do poskręcanych gałązek i bardzo ubogimi pędzelkami z nielicznymi igłami. Nadaje jej to trochę orientalny wygląd, choć autorzy podręczników określają ją jako rachityczną i bezwartościową.
Warto wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej odpornych gatunków sosny, polecany do sadzenia na glebach jałowych jako tzw. przedplon.
Sosna Banksa ma minimalne wymagania glebowe, może zatem poprzedzać nasadzenia bardziej szlachetne. Obecnie nie jest już sadzona w lasach państwowych, choć można ją kupić w szkółkach.
U mnie raczej się nie zmieści, chociaż te orientalne gałązki bardzo przypadły mi do gustu...

3 komentarze:

 1. no właśnie, sosna Banksa. Chociaż w pierwszej chwili pomyślałam też o smołowej. Rzeczywiście w ramach experymentu leśnicy jej kiedyś dużo nasadzili w lasach, gł. koło Wawy.W ogóle dosyć mnie rozbawiają takie leśnicze doświadczenia- np. w Rogowie, lasy z jodeł takich i owakich... i jeden z nich jest z Abies procera, na tabliczce info: rośnie w wilgotnych górach... no nie wiem, czego się spodziewali- w każdym razie dalej- nie sprawdziła się w Polsce jako gatunek lasotwórczy... cbdu, trwało kilkadziesiąt lat;-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Jestem nowym "bloggerem" ogrodniczym. Dodałam twój Blog do swoich blogów obserwowanych, chciałabym też umieścić u siebie link do twojej strony, jeśli się zgodzisz.
  www.bialo-fiolet.blogspot.com
  Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 3. No to ja równiez zapraszam...
  http://ogrodija.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...