24 sie 2009

Wrzosowisko-wrzosy to nie wszystko

Koniec sierpnia to czas rozkwitu wrzosowisk. Kolejne odmiany zaczynają tworzyć barwne plamy kwiatów w tonacji biało-różowo-fioletowej. Powoli ogrodem zaczynają rządzić nostalgiczne wrzosy.
Na wrzosowisku warto posadzić także inne rośliny.
Wrzosowisko jest wymarzonym miejscem dla borówki brusznicy (Vaccinium vitis-idaea), która jest naszą rodzimą zimozieloną krzewinką. W sprzedaży spotykane są odmiany (np. Koralle, Minus) tworzące większe i liczniejsze owoce niż forma dzika.
Borówka jest odporna na mrozy, jest rośliną długowieczną i jedynym warunkiem sukcesu w jej hodowli jest właśnie kwaśne (próchnicze lub torfowe) podłoże, które w każdym sezonie jest obficie ściółkowane korą sosnową. Ja dodaję jeszcze mikoryzę i nawozy dla borówek. Borówka łatwo rozmnaża się z kawałków pędów ukorzenianych w lipcu-sierpniu albo przez podział rozrośniętych kęp. Od sierpnia roślina zaczyna tworzyć liczne owoce, które można wykorzystać do wytrawnych przetworów, do naparów i herbatek leczniczych a nawet jako okłady na oparzenia!
Kolejna zimozielona krzewinka, która ozdabia moje wrzosowisko to dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) z radosnymi dzwonkami białymi, fioletowymi lub amarantowymi.
Zaletą tej roślinki jest długi termin kwitnienia: od czerwca do października, co stanowi świetne uzupełnienie wrzosów. kwiaty są wabikiem dla pszczół i trzmieli, które radośnie unoszą się nad wrzosowiskiem. Jeśli będziemy wycinać pędy po przekwitnięciu kwiatów, dabecja będzie kwitła przez całe lato. W zimie, warto okryć ją gałązkami lub agrowłókniną, chociaż u mnie zimuje bez problemu.
Czy zachęciłam Was do wzbogacenia zestawu roślin na wrzosowiskach?

4 komentarze:

 1. Zakładanie mojego wrzosowiska dopiero przed mną... Już wiem do kogo udam się po rady, bo u mnie ziemia ciężka, gliniasta.... I czy dobrze widzę jakieś azaliowate listki przy wrzosach?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, Oj tak mam różne kwasolubne roślinki na wrzosowisku. Tak żeby cos ładnego było przez cały rok. Od oczarów i wrzośców które kwitną bardzo wczesną wiosną, przez azalie i różaneczniki, potem kalmie, hortensje, teraz wrzosy, a potem jeszcze będą zimowity. Stałym elementem są iglaki, poziomki i wrzosy. Na innym wrzosowisku mam jeszcze jeżyny i magnolię, bo też jest kwasolubna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pieknie u Ciebie ! I zwierzyniec okazały. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. aaa muszę zrobić prace na biologie o wrzosowiskach, ale nigdzie nic nie moge znaleźć :)

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...