26 kwi 2009

Wonna czeremcha

Czeremcha pospolita odmiana Colorata (Prunus padus Colorata) to kolejna warta polecenia roślina do ogrodu dla zapracowanych. Jest to nieskorozgałęziające się niewielkie drzewo, dorastające do 8-10 metrów. Jej głównym walorem dekacyjnym są różowe kwiaty, zebrane w liczne grona. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja wypełniając cały ogród wspaniałym zapachem. Odmiana "Colorata" ma barwne liście: wiosną wyraźnie purpurowe, z czasem purpurowo-zielone. Doskonale sprawdzi się w zestawieniach z innymi kwitnącymi wiosną krzewami: forsycją, pigwowcami czy kaliną. Przed nimi warto posadzić byliny takie jak serduszka, niezapominajki, pierwiosnki czy rośliny cebulowe jak narcyzy, krokusy, hiacynty.


Po kwitnieniu czeremchę można przyciąć, co pozwoli na zachowanie regularnego pokroju. Pamiętajmy, że młoda czeremcha ma kilkudziesięciocentymetrowe przyrosty roczne, a późniejsze, jesienne cięcie osłabi przyszłoroczne kwitnienie.
Czeremcha pospolita jest doskonałą rośliną do ogrodów podmiejskich i nasadzeń publicznych. Jest bardzo wytrzymała, odporna na mróz, choroby i zanieczyszczenie środowiska. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, gleby raczej próchniczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...