12 kwi 2009

Delikatna biała forsycja...

Jednym z bardziej atrakcyjnych krzewów wcześnie kwitnących jest tzw. biała forsycja czyli abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum).
Jest to krzew dorastający do 1 metra wysokości i szerokości o delikatnych splątanych gałązkach. Jego kwiaty zawiązują się jesienią, a otwierają wczesną wiosną, zazwyczaj w końcu marca. Z tego względu, roślina wymaga zacisznych, ciepłych miejsc w ogrodach położonych w strefach 7A-9B, lub okrycia na zimę w chłodniejszych rejonach Polski.
Abeliofylum pochodzi z Korei, gdzie została opisana dopiero w roku 1919, jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, hodowanym w Europie od roku 1924.
W swoim naturalnym środowisku tworzy podszyt lasów iglastych i mieszanych, dlatego dobrze rośnie w ogrodach naturalistycznych, wśród iglaków. Poza przycinaniem nadającym oczekiwaną sylwetkę (zawsze po kwitnieniu), co 3-4 lata wymaga silniejszego przycięcia, z pozyskanych w ten sposób gałązek można sporządzić sadzonki pędowe.
Roślina dekoracyjna ze względu na liczne, delikatne kwiaty subtelnie wzbogacające wiosenne rabaty.

3 komentarze:

 1. Czy łatwo zdobyć sadzonkę? Ja jeszcze tego krzewu nie widziałam w naturze.
  Czy masz go w ogrodzie?
  Czy rośnie równie bezproblemowo jak forsycja?
  Czy nie za dużo pytań;-)))?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Florentyno, tak to zdjęcia z mojego ogrodu. U mnie rośnie bezproblemowo, po kwitnieniu przycięłam gałązki, żeby ładnie się rozkrzewiły. W porównaniu z tradycyjną forsycją, która jest taka mocna, abeliofylum jest delikatne, ma wiotkie pędy. To rzadka roślina, w sprzedaży pojawia się wczesną wiosną i tylko w dużych centrach ogrodniczych albo w internecie. Ale warto szukać!

  OdpowiedzUsuń
 3. I love it! Very creative!That's actually really cool.
  謝謝你的文章分享,請你有空到我

  參觀,Thanks

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...