6 paź 2014

Idealna rabata jesienna - Ogród Królewski w Sztokholmie

Opisywałam już cudowne, idealne rabaty letnie, które widziałam w Ogrodzie botanicznym w Pradze (tutaj). Teraz, ciesząc się ciepłymi i słonecznymi jesiennymi dniami myślę o idealnej rabacie jesiennej. Widziałam taką w ubiegłym roku, w Sztokholmie...
W centralnej części miasta położony jest tzw. Ogród Królewski (Kungstradgarden). Jest to najstarszy park w Sztokholmie, który powstał w miejscu dawnych użytkowych ogrodów otaczających pałace królewskie. Współczesna oficjalna siedziba króla Szwecji to dość smutny pałac (Kungliga Slottet), leżący na sąsiedniej wyspie (Gamla Staden czyli Stare Miasto). Ponad rabatami Ogrodu Królewskiego jego sylwetka widoczna jest w oddali i dzięki tej oprawie nie widać jak bardzo jest on nijaki i monotonny.
Ogród Królewski leży w samym centrum starej części Sztokholmu, przylegają do wielu okazałych budynków. Nieopodal widzimy charakterystyczną sylwetkę  Kościoła pod wezwaniem świętego Jakuba, z którego kolorową fasada harmonizują rabaty kwiatowe.
W centralnej części Ogrodu Królewskiego przebiega duża wielogatunkowa rabata bylinowa, która jest cudownie dekoracyjna także późną jesienią.
Z daleka widoczne są wysokie i regularne kępy traw (m.in. miskanty i trzcinniki), pomiędzy którymi nasadzono byliny o różnej wysokości w powtarzającym się wzorze.
Niską obwódkę tej rabaty stanowi ciągle kwitnąca szaro-błękitna kocimiętka.
A nasadzenia bylinowe to błękitne tojady, żółte rudbekie, wysokie kępy sadźca i przekwitające już o tej porze pomarańczowe dzielżany.  Zestaw harmonijny, wielokolorowe, w zasadzie bezobsługowy i niezawodny. Miejscami uzupełniony jeszcze przez świecznice.
Tło tej niezwykłej rabaty stanowią szpalery z prawie 300 lip okalające park. Posadzono je w czasie niedawnej modernizacji parku, zastępując wieloletnie wiązy, których wycięcie wywołało protesty mieszkańców. Zdanie mieszkańców zostało uwzględnione, w parku zachowano wysokie drzewa, a planowane przed modernizacją parku, w jego miejscu stacje metra ostatecznie zlokalizowano w podziemiu okolicznych budynków.
Poza szpalerami z lip, w Ogrodzie Królewskim znajdują się aleje z wiśni japońskich, których kwitnienie wiosną jest oszałamiająca dekoracją. W centralnej części parku wydzielono bardziej tradycyjne rabaty kwiatowe, na których nawet w połowie października ciągle kwitły dalie.
Ogród Królewski jest bardzo żywym parkiem, tłumnie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców. Zimą jest w nim lodowisko, latem organizowane są potańcówki.
Park ma własną stronę internetową (tylko po szwedzku), a jak sądzę istotnym elementem jego popularności jest fakt, że mieszkańcy miasta mieli istotny wpływ na jego obecny kształt.
Zobaczcie jak cudowne, inspirujące są zestawienia roślin na tej różnorodnej jesiennej rabacie... 

9 komentarzy:

 1. Ogród jest przepiękny !!! Wygląda na naturalny, a jednocześnie nie brakuje tu "ludzkiej reki" I te kolory...marzenie:)))
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo dodam wersję tegoroczną, jest jeszcze piękniejsza!

   Usuń
 2. Ogród taki "dla ludzi" co to oczy cieszy, daje wytchnienie i ukojenie. A przecież o to chodzi, no i piękny jest jak należy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak i taki o którym myślisz i cieszysz się z każdej wizyty. Niedługo cd. deszczowa wersja tegoroczna...

   Usuń
 3. Magdo, nominowałam Twój blog do nagrody Liebster blog, szczegóły znajdziesz na blogu www.okiemjadwigi.pl, zapraszam do zbawy, proszę o podanie adresu mailowego w celu przesłania naklejki, pozdrawiam
  j

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna kompozycja :) najbardziej podobają mi się dalie, idealnie w moim guście i te cudowne zółte drzewa. Trawy nie dla mnie, mam na nie uczulenie i je omijam :)
  Cudowna podróż, uwielbiam zwiedzać ogrody i parki, super zdjęcia.
  Pozdr.An

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku dali zastąpiła jeszcze fajniejsza kompozycja, zdjęcia już niedługo...

   Usuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...