9 sie 2011

Tłumne obżarstwo na kwiatachMam w ogrodzie kilka roślin, które nie są wyjątkowo dekoracyjnie, nie mają pięknych kwiatów, ani wspaniałych kolorów, ani nawet ciekawych liści. Są za to magnesem dla owadów, kręcących się nieustannie wokół ich kwiatów lub kwiatostanów.

Pisałam już o budlejach (tutaj) i kłosowcu (tutaj). Dziś kilka słów o zupełnie niepozornej roślinie, która jest naszym rodzimym gatunkiem, choć pewnie rzadko zauważanym. Sadziec konopiasty lub purpurowy (Eupatorium canabinum, purpureum) to dorodna, silna bylina o lekko czerwieniejących liściach i kwiatostanyach w kolorze szaro-różowo-fioletowym. Jest rośliną związaną z zaroślami nadwodnymi, czyli powinna rosnąć w miejscu dość wilgotnym lub przynajmniej często podlewanym. W lecie na prawie metrowych łodygach tworzy szerokie kwiatostany złożone z wielu małych kwiatuszków, które jak magnes przyciągają skrzydlate towarzystwo.
W moim ogrodzie sadziec rośnie w kilku miejscach, na rabacie ogólno bylinowej, gdzie razem z miętą nieznanej odmiany i jeżówkami stanowi publiczną stołówkę. Jak widać rabata ta jest chaosem obejmującym i hortensję i firletkę i miłorząb, a nawet jabłoń ozdobną.A jak wiadomo, w przyrodzie są też i drapieżniki...

a także momenty intymności związanej z przyrostem naturalnym...


Ot, efekt spaceru w letnie popołudnie.

7 komentarzy:

 1. No to motylki cieszą się, że mają tyle kwiatów w Twoim ogrodzie, na których lubią siadać. A ponadto bądź trochę delikatniejsza i nie podglądaj :-))). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Sadziec rzeczywiście przyciąga niesamowite ilości motyli. Mam go pod oknem o obserwuję.
  To jest bardzo piękna bylina, ładna od wiosny do jesieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie tylko obżarstwo. Na ostatnim zdjęciu owady mają jeszcze inne zajęcie.

  OdpowiedzUsuń
 4. fajne:-) jeszcze zawsze jest ich dużo na lebiodce...

  OdpowiedzUsuń
 5. Budleja, po ostrej zimie, została tylko jedna. Motylki szaleć zaczynają na rozchodnikach. Tym roślinom nic nie straszne i to lubię!

  OdpowiedzUsuń
 6. Marzenie o ogrodzie pozostanie w sferze marzeń, dlatego zaglądam do blogów ogrodowych. Świetne detale! Mieszkamy po przeciwnych stronach ogrodu w Powsinie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piekny blog. Dodałem do obserwowanych. zapraszam również do mnie http://piekny-domek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...