17 wrz 2010

O różach i muzyce

Druga połowa września to doskonała pora na sadzenie róż.
Szczęśliwie udało mi się powiększyć kolekcję o wyjątkowa odmianę róży wielkokwiatowej: Fryderyk Chopin.
Jest to odmiana doskonała: duże biało-kremowe kwiaty na tle ciemnych liści. Odmiana polskiej hodowli, więc wytrzymała i mrozoodporna. Co więcej, obficie kwitnie i teraz jesienią powtarza kwitnienie.
Mój zachwyt dla różny Chopin rozpoczął się od letniej wizyty w Żelazowej Woli. Z okazji Roku Chopina park przeszedł gruntowną rewaloryzację, dosadzono wiele roślin ozdobnych tworząc wspaniałe kompozycje. Dobudowano też bardzo nowoczesne pawilony, co nadaje całości zupełnie inny charakter niż kiedyś.
Sami zobaczcie:
hosty i tawułki w cieniu starych drzew,
a tutaj odrobina nowoczesności: purpurowy buk płaczący, u jego stóp czosnki i lobelie, a w tle bardzo nowoczesny pawilon z herbaciarnią,
a to część najstarsza: rodzinny dworek Chopina. Co ciekawe: ogromne drzewo ocieniające dom to nie tradycyjna lipa ale grujecznik japoński!


W ogrodzie dla miłośników roślin przygotowano unikalną niespodziankę: sklep ogrodniczy!
Co więcej, kupowane rośliny są pakowane w firmowe, ekologiczne papierowe torby. Trudno potem z nimi spacerować po ogrodzie czy odpoczywać przy kawie, ale pomysł jest doskonały!
Kupiłam pięknie kwitnącą polską wielokwiatową odmianę róży Jarocin o amarantowych kwiatach, marząc jednak o odmianie Chopin...

Tak kwitnie różyczka Jarocin: energiczna, wytrzymała, młodzieżowa...
A to odmiana Fryderyk Chopin: klasyka, dostojność i elegancja. Gigantyczne kwiaty, robiące wrażenie zwłaszcza na jednorodnej rabacie przed dworkiem Chopinów.

Tak więc na mojej różance, po inspirującej wizycie w ogrodach Żelazowej Woli będą sąsiadować Jarocin i Chopin...
A mijając Sochaczew, skręćcie aby odpocząć przez chwilę w tym unikalnym ogrodzie, tak harmonijnie łączącym tradycję z nowoczesnością....
Polecam!

7 komentarzy:

 1. Ja 'Chopina' mam od pięciu lat i też jestem nim zachwycona. To bardzo duża róża, wysoka. Ma ładne błyszczące liście, okrągłe w zarysie i odporne na czarną plamistość.
  Dobrze że wspomniałaś o dworku w Żelazowej Woli, w takim razie powinien znaleźć się na drodze ogrodnika w podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 2. 'Ogrodnik w podróży' - chętnie przeczytałabym cały cykl takich opowieści :) Piękna harmonia kolorów, przyrody, sztuki i podróży.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł, obiecuję cykl "ogrodnik w podróży" na długie zimowe wieczory...
  Miłego dnia :)
  M.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekny i ciekawy blog! Kocham roze, kwiaty i zwierzaki, a roze postanowilam w ogrodzie posadzic (od niedawna jestem posiadaczka domku z ogrodkiem) a teraz szukam wiadomosci o tych kwiatach, Fajnie, ze sa miejsca, w ktorych mozna poczytac o rozach o ogrodach i wszystkim co sie z nimi wiaze! To cudowne, ze sa ludzie i dziela sie z innymi swoja wiedza i czas swoj posiwecaja na pisanie doradzanie!

  Ciekawie napisalas o Zelazowej Woli o tej rozy Chopin!
  Dziekuje i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wildrose, Witaj,
  jeśli tylko masz pytania- pisz, jeśli umiem chetnie odpowiem, albo razem będziemy szukać u źródeł informacji.
  Miłego dnia,
  M.

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawda... Chopin to wyjątkowa róża.
  Mam ją od około 10 lat i mnie nie zawiodła... z wyjątkiem pierwszych lat, kiedy to chciałam ją wyrzucić. A to dlatego, że nie zdążyła pokazać na co ją stać.
  Teraz po tych latach jest naprawdę dużym krzewem... i na wysokość i na szerokość.
  Teraz ma jeszcze mnóstwo pąków, ale czy zdąży je wszystkie rozwinąć ? pogoda jej nie sprzyja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ewa w rajskim miałam dwa piękne Chopiny a tu na Warmii mam 3 jeden wyhodowany przez siebie z "patyczka, pięknie kwitły tego lata powtarzając kwitnienie nawet jeszcze teraz w listopadzie, są też i pąki ale czy zakwitna już chyba nie:( pozdrówka piękny opis roślin w Żelazowej Woli, pozdrawiam Monteverde

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...