26 mar 2009

Bajeczne zwartnice (amarylisy)...

Amarylis, a tak naprawdę zwartnica (Hippeastrum) jest rośliną o oszałamiająco pięknych kwiatach. Hodowcy w każdym sezonie wprowadzają na rynek nowe odmiany. Odmiany tradycyjne mają kwiaty o sześciu płatkach. Nowe odmiany zadziwiają licznymi płatkami korony, które tworzą wielokolorową kulę.
Poszczególne kwiaty różnią się kolorem (od bieli przez różowy do purpury), wzorkami na płatkach a także ich kształtem. Z każdej cebuli wyrastają 1-2 pędy wznoszące 3-5 kwiatów, nieraz tak dorodnych, że roślina wymaga podparcia.


Amarylis jest sprzedawany w sezonie jesienno-zimowym. Dorodne cebule należy umieścić w doniczce nieznacznie większej od ich średnicy, w miejscu słonecznym i regularnie podlewać. Po około 6 tygodniach roslina zakwitnie. Kwiaty amarylisa długo zachowują świeżość, mogą być też traktowane jako kwiat cięty.
Po przekwitnięciu, roślinę pielęgnujemy dalej, tak aby wytworzyła kilka długich liści, możemy ją w lecie wystawić do ogrodu lub na taras, choć nie będzie już abyt dekoracyjna. Pod koniec lata liście należy przyciąć, a samą cebulę przenieść do chłodnego (ok 12-15 stopni), suchego pomieszczenia, gdzie pozwalamy na jej przeschnięcie. Po kolejnych 6 tygodniach cebulę sadzimy do doniczki i czekamy na kwiaty, które powinny się znowu pojawić...Jak widzisz, wieloletnia uprawa amarylisa nie jest kłopotliwa, a kolejne sadzenie cebul w odstępie kilku tygodni ubarwi zimowe dni kolejno rozwitającymi imponującymi kwiatami...

2 komentarze:

  1. piekne kwiatki ,ja mam tez amarylisa ale bardzo mocno czerwonego,kocham te kwiaty sa przepiekne.pozdr.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam tez ale bialy i on jest pojedynczy, a ten jakis podwojny, takich jeszcze nie widzialam.Pozdrawiam Zosia

    OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...