17 wrz 2014

Rozchodniki - do wyboru do koloru...

W drugiej połowie lata i jesienią lubię rozchodniki okazałe (Sedum spectabile), o których już pisałam w 2009 roku, tutaj. Pominę refleksje o błyskawicznym upływie czasu (tak, tamten post o rozchodnikach napisałam pięć lat temu!), ale to właśnie wraz z upływem czasu pewne miejsca w ogrodzie przestały być słoneczne, najstarsze kępy rozchodników powykładały się na boki, inne miejsca już nie są ocieniane przez wycięty las, jednym słowem przyszedł czas na rozchodnikowe porządki.
Na przestrzeni tych pięciu lat zmieniła się także oferta roślin dostępnych na rynku. Kiedyś zdobycie odmianowych, innych niż tradycyjnie zielone rozchodników, wymagało poszukiwań, wysyłkowej sprzedaży nadwyżek przez innych pasjonatów albo innych skomplikowanych zabiegów. Teraz, wystarczy wyprawa do centrum handlowego i już, można wybierać w odmianach o różnych kolorach liści i kwiatów. Ponieważ potrzebowałam uzupełnić swoje zbiory o odmiany, które kiedyś miałam, a potem gdzieś zginęły, stanęłam przed trudnym wyborem, co kupić:
czy kierować się odcieniem kwiatów odmian prawie zielonolistnych?
czy wybrać kwiaty prawie białe czy prawie bordowe?
czy zdecydować się na różnorodność w kolorach liści? bardziej widoczny biały brzeg czy obwódka ledwo zarysowana?
Niestety, tym razem na doniczkach nie było nazw odmian, więc mogę się domyślać jedynie, co kupiłam, a czego nie kupiłam. Tym razem byłam rozsądna i dokupiłam tylko dwie odmiany, które uzupełniają rabatkę, na której mam już jedną z najciemniejszych odmian czyli Purple Emperor. Moje zakupy wyglądały więc tak:
W tym zestawieniu widać, że mimo ogólnego podobieństwa, poszczególne odmiany różnią się pokrojem. Dwie odmiany na dole czyli bordowa Purple Emperor i białoobrzeżona Frosty Morn są wyraźnie delikatniejsze od ustawionych powyżej rozchodników mieszańcowych z grupy Herbstfreude (Autumn Joy). Widać to także na moich okazach, poczynając od delikatnego, o niewielkich kwiatostanach, purpurowego (z niewielkim dodatkiem mszyc)...
przechodząc do szerokich talerzyków w wersji bordowej (odmiana Meteor albo Autumn Joy)...
i białej (to odmiana Star Dust).
Od lat z powodzeniem uprawiam w kilku miejscach ogrodu, chyba najwyższą odmianę rozchodnika okazałego - Matrona. Ta odmiana ma silne pędy, duże liście, jest lekko podbarwiona kolorem bordowym, a kwiaty ma jaśniejsze w trudnym do określenia odcieniu pudrowego różu.
Tutaj, na podjeździe rośnie wśród traw, a w innych miejscach planuję z niej obwódkę. Jest to trudne do zrealizowania, gdyż na nowo odłamanych i odsadzonych pędach, dość szybko kładzie się nasz pies. Naprawdę nie można wygrzewać rozchodników?
O jednorodnych zestawieniach rozchodników w ogrodach Warszawy napisałam więcej tutaj. Ciekawa jestem, które z tak wielu odmian rozchodnika lubicie najbardziej?

12 komentarzy:

  1. Nie umiem powiedzieć, która z odmian rozchodnika podoba mi się najbardziej, ponieważ nie mam w ogrodzie żadnej, to chyba zaczęłabym od białej, a potem komponowała do niej resztę...to naprawdę piękne kwiaty i myślę, że każda ma swój urok:)))
    Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia Ci życzę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, nie masz żadnej? Ja zazwyczaj jestem w rozterce od nadmiaru tego co mi się podoba... białe kwiaty i białe brzegi liści są delikatne i romantyczne, może jeszcze w innym miejscu zrobię z nimi osobna kompozycję...

      Usuń
  2. Cudowne są, dostałam latem troszkę od kolegi i bardzo się cieszę, bo je uwielbiam :). Mam takie o jasnoróżowych kwiatach, na pewno z czasem coś jeszcze dokupię :).
    Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapomniałam - przepiękne zdjęcia a ta wierna mordusia na ostatnim - do ukochania :)))

      Usuń
    2. Dziękujemy, dziękujemy...

      Usuń
  3. Ale bogactwo odmian! Najlepiej mieć wszystkie w pięknej kompozycji. Lubię tą odmianę ciemno różową ale i biała jest śliczna - taka koronkowa. Ech te dylematy! Od lat próbuję sobie wytłumaczyć, że nie mogę mieć w ogrodzie wszystkich roślin, jakoś mało skutecznie.
    Świetne zdjęcia Magdusiu. Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! ja staram się mieć kompozycje wielokolorowe, choć bardzo podobają mi się takie wysmakowane kompozycje z jednej lub dwóch odmian...

      Usuń
  4. Mam różne rozchodniki, ale białej w mojej ogrodowej scenerii niema,dla mnie to nowość.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie, ze ciągle pojawiają się nowe odmiany, można dobrać coś dla siebie. Teraz jest moda na te bardzo ciemne, reklamowane są coraz ciemniejsze, prawie fioletowe, a z drugiej strony- białe kwiaty albo białawe liście dają możliwość zupełnie innych, mniej zdecydowanych kompozycji...

      Usuń
  5. Rozchodniki, kiedyś tylko jedna odmiana a dzisiaj tyle właściwie wszystkie piękne, no i pies nawet się na nich poznał
    pozdrawiam
    j

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam jedną odmianę, ale to dopiero początek, bo wszystkie uwielbiam :) Zdjęcia super. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Warto mieć swój zestaw kilku odmian, są takie różnorodne, że sama myślę, co by tu jeszcze inaczej zestawić....

      Usuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...