24 sie 2017

Ogrody przy Zamku w Łańcucie

Zupełnie przypadkiem, wracając z urlopu mieliśmy możliwość odwiedzenia Łańcuta. Nie była to moja pierwsza wizyta. Ale co godne pochwały, mam wrażenie, że cały kompleks ciągle się zmienia i to na lepsze. W mojej opinii to jeden z najbardziej zadbanych ogrodów jaki odwiedziłam!
zamek w Łańcucie
 
Na co warto zwrócić uwagę w Łańcucie?
 
1. Najstarszy miłorząb w Polsce
Ja bardzo lubię takie ciekawostki. Najstarsze, największe - to coś dla mnie. Korzystając ze spisu drzew pomnikowych w Polsce, wyczytałam, że ten okaz miłorzęba jest najstarszy w całym kraju. Jego wiek szacuje się na ok 220 lat, a podwójne pnie mają ponad 600 cm obwodu. W parku wokół Zamku w Łańcucie rośnie bardzo wiele ciekawych i starych drzew. Niegdyś były to ciekawostki sprowadzane do swoich kolekcji przez właścicieli, teraz to wielkie drzewa o rozmiarach pomnikowych.
zamek w Łańcucie
Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem tego drzewa - rośnie blisko murów Zamku, przy ogrodzie dekoracyjnym.
2. Ogród formalny i różany
W czasie przebudowy Zamku w XVIII i XIX wieku zaplanowano niewielki, zaciszny i bardzo elegancki ogród różany. W mojej opinii jest on bardzo kobiecy.
zamek w Łańcucie
 
Na niewielkich rabatach zgromadzono róże o różnych formach i kolorach kwiatów, pomiędzy którymi można posiedzieć na kamiennej ławce, podziwiając piękne posągi.
zamek w Łańcucie
 
Szkoda jedynie, że nie ma nigdzie opisanych nazw odmian róż. Ta część ogrodu bardzo mi się spodobała. Jest po prostu doskonale zaplanowana i utrzymana
 
3. Donice z pelargoniami i fuksjami
W wielu miejscach widujemy donice z roślinami rabatowymi. Nie wszędzie jednak są one w tak doskonałej formie.
zamek w Łańcucie
 
Zwróciłam też uwagę, że kontrastowe odcienie pelargonii doskonale odcinają się od ciemnej zieleni innych roślin, co potęguje ich efekt dekoracyjny.
 
W cienistej części ogrodu, wysokie donice są wypełnione ogromnymi fuksjami. Oczywiście, nie dają one tak spektakularnego efektu jak pelargonie, ale też bardzo elegancko harmonizują z architekturą.
zamek w Łańcucie
 
Utrzymanie tylu roślin sezonowych, musi wymagać niezwykle rozbudowanego zaplecza, pozwalającego na ich przezimowanie!
 
4. Aleje lipowe i kasztanowe w parku angielskim
Podczas kolejnych renowacji ogrodu, jego dużą część przerobiono na park w stylu angielskim. Posadzono wtedy bardzo wiele drzew liściastych - między innymi wspaniałe lipy i gigantyczne platany. Te drzewa stanowią trzon zielonych kompozycji, dających cień i wytchnienie spacerowiczom.
park w Łańcucie
Platany po koło 200 latach od posadzenia osiągnęły już pomnikowe rozmiary. Patrząc na ich konary można dostrzec ślady przycinania i formowania gałęzi, które utrzymują je w dobrej kondycji.
 
5. Storczykarnia
W nawiązaniu do wielowiekowych tradycji uprawy storczyków, odtworzono ostatnio łańcucką kolekcję. W kompleksie budynków szklarni można podziwiać zarówno liściaste rośliny tropikalne jak i ciekawie wyeksponowane storczyki.
park w Łańcucie
Jest to z całą pewnością jedna z najpiękniejszych stałych ekspozycji storczyków w Polsce. Można też dokonać tu zakupów, zarówno roślin jak i np. uroczych doniczek.
 
6. Angielska rabata bylinowa
bezpośrednio przy murach zamkowych stworzono bardzo oryginalną rabatę bylinową. Jest ona atrakcyjna przez cały rok - od wczesnej wiosny aż do jesieni.
Zamek w Łańcucie
 
Jest typowym angielskich chaosem. Znajdziemy tu róże ale i jeżówki, liliowce i kapusty, malwy i begonie. Poszczególne  gatunki są wymieszane kolorami, pokrojami i wysokościami, co robi ciekawe wrażenie różnorodności i bogactwa.
zamek w Łańcucie
Trzeba powiedzieć, że ta rabata jest naprawdę atrakcyjna przez cały sezon wegetacyjny!
 
7. Sztuka i zieleń
Spacerując po ogrodach w Łańcucie można także podziwiać różne rzeźby. Są one doskonale zharmonizowane z otaczającą zielenią, dodając lekkości i elegancji.  
zamek w Łańcucie
 
Spacerując w parku można naprawdę odpocząć podziwiając zarówno naturę jak i sztukę. Gorąco zachęcam do odwiedzin w każdej porze roku!
 
Informacje praktyczne:
Zamek w Łańcucie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Z jednej strony jest to zaletą - ma doskonale działającą stronę internetową, liczne parkingi restauracje wokół. Z drugiej strony - bywa oblegany przez odwiedzjących.
 
Strona internetowa Zamku w Łańcucie - tutaj
Podstrona storczykarni z filmem o kolekcji - tutaj
 
Park jest otwarty od rana do zmierzchu, wejście jest bezpłatne
Storczykarnia - codziennie oprócz poniedziałków, wejście płatne.10 komentarzy:

 1. Zawsze chciałam zobaczyć, a teraz chcę jeszcze bardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepięknie! Byłem tam kilka lat temu, ale odnoszę wrażenie, że teraz jest ładniej :-) Platany są faktycznie wspaniałe! No i ten miłorząb... Cudnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest wyjątkowo ładnie i wszystko jest takie wymuskane. Naprawdę nie widziałam tak zadbanego ogrodu w Polsce...

   Usuń
 3. Z przyjemnością obejrzałam i powspominałam.Byłam w Łańcucie jakiś czas temu i bardzo mi się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nie byłam w Łańcucie...Tzn. byłam wieki temu, gdy ogrody mnie w ogóle nie interesowały. Ogród rzeczywiście wygląda na idealnie zadbany, Twoja relacja zachęca do odwiedzin. Obym jak najszybciej zawitała w tamte strony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zaplanować sobie conajmniej pół dnia na ogród, storczykarnię i ew. zamek :). Ja już myślę, czy nie podjechać tam w padzierniku...

   Usuń
 5. Trochę daleko. ohhh Kiedyś tam pojadę. Takie miejsca to dla mnie raj. Wspaniałe zdjęcia. Bardzo nastrojowe. Przepiękna relacja. <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście, jest coraz ładniej. Byłam dwa lata temu. Nie zwróciły wtedy szczególnie mojej uwagi rośliny w donicach, a na Twoich zdjęciach są piękne. Te strzyżone kulki też ładnie wyglądają. Ciekawe, czy teraz można wejść do różanki. Dwa lata temu wejść do różanki strzegły grube łańcuchy i nie można było podejść bliżej do róż. A miało się ochotę powąchać niektóre...

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...