20 lis 2011

Ciekawa kruszyna

Dzisiejszy poranny spacer w ogrodzie był zupełnie wiosenny!Wiele drzew i krzewów zachowało jeszcze liście, kwitną jesienne krokusy, trawnik błyszczy mocna zielenią. Miły jest taki listopad.

Jeden z krzewów, który ciągle ma zielonkawe liście to kruszyna pospolita (Frangula alnus) odmiana Asplenifolia. Pojawiła się w sprzedaży kilka lat temu, reklamowana jako "polski bambus". Faktycznie jest intrygująca, a jej wąziutkie i długie blaszki liściowe wyglądają egzotycznie.
Podobnie do rodzimego gatunku, nie ma wyjątkowych wymagań pielęgnacyjnych i doskonale zimuje. Jak widać, jej liście długo zachowują witalność, przebarwiając się delikatnie na oliwkowo-żółty kolor. W innych częściach ogrodu, dominuje zieleń roślin zimozielonych: iglaków, rododendronów i ciemierników. W czasie spaceru towarzyszył mi nasz strażnik ogrodu - staruszek Lucek, który ciągle znajduje siły, żeby wykopać własną jamkę pod modrzewiem, a także świeżo posadzone róże i cebulki hiacyntów. Mam nadzieję, że mimo swoich lat, szczęśliwie przetrzyma kolejną zimę z nami.

6 komentarzy:

 1. A czy mogłabyś pokazać jesienne krokusy?
  Piękny pies:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo oryginalna jest ta kruszyna. Bardzo mnie ciekawi, gdzie robisz ogrodnicze zakupy, bo zawsze coś fajnego można u Ciebie zobaczyć;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny ogród masz... taki kolorowy, nawet w listopadzie. Psiur piekny! Kocham takie psiurki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kruszynka" wygląda ładnie, a Lucek niech się cieszy zdrowiem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. O, mam tę kruszynę. Posadziłam ją w tym roku. Na razie rośnie samotnie. A Ty co masz wokół?

  OdpowiedzUsuń
 6. Też ją kupiłam w tym roku. Mnie się nie kojarzy z bambusem, ale za to liście przypominają trochę prześliczną odmianę buka 'Mercedes'. Fajnie się zapowiada i znosi złe warunki podobno.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...