21 lut 2017

Wspomnienia z 2016 roku - kolczasto w Lublinie

Są miasta przez które się przejeżdża jadąc gdzieś dalej. Niektóre z nich nawet mają swój ogród botaniczny, niekiedy nawet leżący bardzo blisko głównych ulic. Przejeżdżając przez takie miasto i widząc ogród myślałam: kiedyś, następnym razem... i tak minęło kilka lat przejeżdżania przez Lublin, aż zdecydowaliśmy się na spędzenie tam ogrodowo-fotograficznego czerwcowego weekendu. A więc dziś, w ramach wspomnień z ciekawych ogrodowych wyjazdów w roku 2016 - Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie - wersja kolczasta...
ogród botaniczny w Lublinie
Fantastyczne kompozycje w wielu odcieniach zieleni
Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, odwiedzony po raz pierwszy ulokował się bardzo wysoko na mojej liście ogrodów wartych odwiedzenia. Przede wszystkim - jest bardzo rozległy, położony na wzgórzach, opadających w stronę zbiorników wodnych. Ma niesamowicie bogatą kolekcję ciekawych roślin, także wielu odmian roślin popularnych, zwykłych.  
ogród botaniczny w Lublinie
Różanka w Lublinie
Na mnie ogromne wrażenie zrobiła różanka. Jest zupełnie inna niż te ogrody różane, które odwiedzałam ostatnio. Widać, że ma być inna, jest tak zaplanowana. Na czym polega jej inność? na doborze gatunków i odmian róż.... W żadnym z odwiedzanych wcześniej ogrodów różanych nie znalazłam tak bogatej kolekcji róż wysokich, historycznych, czy róż mniej szlachetnych jak róża pomarszczona. A tutaj, poza kolekcją ciekawych i pięknych róż parkowych, zgromadzono wiele rozłożystych, szerokich, bardziej ekspansywnych i dzikich odmian. To mnie ujęło, być może będę tak kiedyś mieć u siebie, a na razie podziwiam...
ogród botaniczny w Lublinie
Ekspansywne, wielkie i obsypane kwiatami...
Te fantastyczne krzewy różane to róża kalifornijska w odmianie pełnej "Plena".
ogród botaniczny w Lublinie
I na krzewie piękne i dywan z płatków też...
Wreszcie mogłam zobaczyć na żywo i zakochać się bez pamięci w różach stulistnych. Są tutaj w kilku odmianach, jedna piękniejsza od drugiej. Ale też widać, że to nie mały wątły krzaczek, ale silna, zdecydowana kobieca róża... Sama nie wiem, czy bardziej podoba mi się pąsowa (odmiana Crimson Globe) czy delikatniejsza, różowa (odmiana Fantin Latour)?
róża stulistna
Amarantowa róża stulistna

róża stulistna
Różowa róża stulistna
Rzadko kiedy tez spotyka się w kolekcjach odmiany róży pomarszczonej. Tutaj, moje marzenie - odmiana Kórniik o pięknych, śnieżnobiałych, jakby peoniowych kwiatach...
ogród botaniczny Lublin
Idealne kwiaty róży pomarszczonej

Kolczaste ciekawostki w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie, to nie tylko różanka. Przed szklarniami na zacisznej i słonecznej rabacie kwitnie kolekcja ogrodowych opuncji. Musze przyznać - nigdy nie widziałam tak pięknych!
kwiaty opuncji
Obsypana kwiatami opuncja
A na koniec, niespodzianka. Zobaczyłam już wcześniej w Arboretum, kupiłam później, na wystawie Zieleń to Życie, więc mam. Kolejna kolczasta piękność to ozdobna malina...
ozdobna malina
Wyjątkowy kolor, dużych kwiatów

Spędziliśmy w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie cały dzień. Jest tam wiele ciekawych kolekcji, zarówno o charakterze botanicznym jak i ogrodniczym. Warto!

 Informacje oficjalne:
strona Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie - tutaj
 

12 komentarzy:

 1. Mam już całą listę "do zobaczenia" w Lublinie. Tylko ciągle jakoś mi nie po drodze w tym kierunku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, my byliśmy weekend, a i tak nie wszystko zobaczyśmy!

   Usuń
 2. Byłam zeszłego lata, mnie też się podobało. Tak, jak napisałaś, ogród jest ładnie położony, co zwiększa atrakcyjność miejsca. Biała róża pomarszczona jest urocza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te róże :-) uh... Piękne i całe miejsce bardzo ciekawe...

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne widoki! Ten ogród jest rzeczywiście bardzo malowniczy - byłam tam parę lat temu na majówce.
  I właśnie stwierdziłam, że nie opublikowałam żadnej relacji z tej wizyty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie ciekawie, zobaczyć to miejsce Twoimi oczami :)

   Usuń
 5. Jaki to człowiek nieświadomy. Nie wiedziałam, że w Lublinie można zobaczyć takie świetne miejsce
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak człowiek ogrodowo zakręcony, to jeździ od ogrodu do ogrodu i potem każde miasto kojarzy się zielenią...

   Usuń
 6. Mnie niezmiennie zachwyca lubelski Ogród Saski. Dużo wspomnień sprzed lat, bo to moje miasto "półrodzinne". Po długiej przerwie wróciłam dwa lata temu, rok temu i znowu się latem wybieram, mimo dużej odległości. Żal mi starych lip, którymi pachniał kiedyś Lublin.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...