6 lis 2015

Zapomniałam o pięknotce...

Pomimo tego, że mój ogród ma już osiem lat, ciągle podlega zmianom. W tym roku ulepszam rabatę, na której królowały iglaki, dosadzam dla urozmaicenia "liściaki". Jedną z roślin, którą miałam od dawna w planach, a potem o niej zapomniałam jest pięknotka czyli kalikarpa (pięknotka Bodiniera ‘Profusion’, Callicarpa bodinieri ).
calicarpa, pięknotka
Unikalny kolor owoców
Ten ciekawy krzew nie wyróżnia się niczym specjalnym aż do późnej jesieni. W drugiej połowie października, pomiędzy usychającymi liśćmi zaczynają połyskiwać fioletowe owocki...
calicarpa, pięknotka
Niesamowite zestawienie kolorów
Pięknotka jest polecana do ogrodów zacisznych, osłoniętych. W przypadku silniejszych mrozów, zalecane jest okrycie podstawy krzewu korą lub agrowłókniną. Można też rozważyć uprawę pojemnikową i przetrzymywanie rośliny przez zimę w chłodnej piwnicy.
calicarpa, pięknotka
Przebarwiające się liście i kontrastowe owoce

Powyższe zdjęcia zrobiłam w Arboretum w Rogowie, w końcu października. Zaledwie dwa tygodnie później, w tym tygodniu, na pięknotkach pozostały jedynie fioletowe korale:

calicarpa, pięknotka
Po uschnięciu liści, odsłaniają się kiście owoców
Gdy liście opadną, widać jak wiele owoców jest na gałązkach. Szczególnie odmiana ozdobna "Profusion" owocuje wyjątkowo obficie.

calicarpa, pięknotka
Fiolet i beż na gałązce pięknotki
Nie znalazłam jednoznacznej informacji, czy owoce pięknotki są pokarmem ptaków. Ale nawet jeśli mają tylko walor dekoracyjny, to warto ją posadzić. A jeśli posadzimy blisko siebie kilka krzaczków, to owocowanie będzie jeszcze obfitsze...
calicarpa, pięknotka
Pięknotka

O pięknotce pisałam już tutaj, zimą. Jak to możliwe, że zapomniałam ją kupić? Zawsze można nadrobić brak i zrobić fioletowy pięknotkowy zakątek, prawda?
calicarpa, pięknotkaOpis rośliny na stronie Związku Szkółkarzy Polskich tutaj.

 

15 komentarzy:

 1. Niesamowita:) Przy najbliższej okazji zakupię

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak, jest unikalna, choć kuleczki wyglądają jak styropianowe...

   Usuń
 3. Oj bardzo chciałabym mieć fioletowe kulki w ogrodzie, ale krzaczek posadzony rok temu wygląda całkiem marnie - chyba mu się u nas nie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może potrzebuje jeszcze trochę czasu aby się zadomowić...

   Usuń
 4. Też mam ją w planach od dawna, a ciągle nie ma okazji do zakupu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, cóż za piękna roślina. Nie znałam, ale bardzo mi się spodobała. Dzięki za jej przybliżenie. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Pięknotki :-) Są szalenie dekoracyjne. Spotkałem już kilka gatunków i chyba najbardziej lubię jak są posadzone w grupie te o fioletowych owocach jak i te o białych :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna ona! :) Może sobie w następnym roku też dosadzę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest cudowna!!! Muszę ją mieć - kocham wszelakie odcienie fioletu :)))
  zapisałam sobie ją w planach ogrodowych na 2016 :)

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...