16 lis 2014

Jesienne inspiracje - ogród bylinowy Pieta Oudolfa w Skarholmen cz.2

Chciałabym mieć ogród atrakcyjny przez cały rok, także teraz gdy jest szaro-buro i ważne są raczej struktury niż kolory. Powracam więc do ciekawych inspiracji, które dostarczają mi dobrych pomysłów. Popatrzmy zatem jeszcze raz na zestawienia bylin w ogrodzie bylinowym w Skarholmen (pierwsza część opowieści tutaj).
Te zestawienia są po prostu idealne...
 
W zasadzie rośliny są już brązowe, może złoto-brązowe, różowo-brązowe lub zielono-brązowe, ale jednocześnie tak różnorodne, tak plastyczne....


W książce, która mnie tu przywiodła znalazłam pełen zestaw zastosowanych roślin. Nie sposób wymienić wszystkie, gdyż całe nasadzenie obejmuje 25 tysięcy sztuk bylin i wiele krzewów, ale warto wskazać te rośliny, które i u nas są dostępne. Zwróćmy więc uwagę na: tojady, astry, jarzmianki, brunerę, jeżówkę, bodziszki, floksy, rdesty, rodgresje, szałwie, świecznice, trójsklepki i starce. A spośród traw: miskanty, drżączkę i trzęślicę.

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Tak, każdy fragment jest piękny! Mogłabym mieć taki ogród za oknem, choćby było to okno w bloku...

   Usuń
 2. Rzeczywiście, o tej porze roku wszystko w ogrodzie widać jak na dłoni. W moim, właśnie teraz widzę wiele niedoskonałości :(
  No cóż...Ten, który pokazujesz jest piękny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękny jest ten ogród !!! Rośliny mają ogromną moc, a jeśli jeszcze są właściwie dobrane, skomponowane, tak aby cieszyły nasze oczy i duszę cały rok to już w ogóle brak słów uznania:)))
  Dziękuję za te piękne zdjęcia i serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za uczta dla oka! Fantastyczne zdjęcia i niesamowita inspiracja. Rabaty wyglądają na wielkie i "kilkuplanowe", napisz proszę coś więcej! Jaki miały kształt i wielkość? Oudolf to prawdziwy geniusz. Wydawałoby się, że jego rośliny i "patenty" na zestawienia są już oklepane i dobrze znane, a jednak każdy kolejny jego ogród który odkrywam mnie zaskakuje. Podziwiam, że zostawili tam na zimę nawet przekwitłe czosnki, ja mimo że mam taki plan co roku, to w pełni sezonu wymiękam i się ich pozbywam.... teraz żałuję bo te kule-szkieletory wyglądają wspaniale w listopadzie. Piękny i wartościowy wpis, dzięki! Aż chce się coś dosadzić do rabatek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak, prawdziwa uczta. Dopiszę zatem jeszcze trzecią część, jeszcze mam trochę zdjęć w zapasie...

   Usuń
 5. przepiękne jesienne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 6. witać, że jesień zagościła juz na dobre

  http://www.erachuba.pl/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja także jestem wielbicielką sztuki Oudolfa. Takie ogrody są piękne latem i szczególnie klimatyczne jesienią. Jednak zimą – w Polsce – nie wyglądałoby to tak pięknie. Potrzebne byłyby jakieś mocniejsze struktury choćby z krzewów liściastych, zimozielonych czy iglaków.
  Co tym sądzisz?

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...