10 paź 2009

Korale irgi

Irga pozioma (Cotonaster horizontalis) jest obsypana żywoczerwonymi owocami, które dodają kontrastu do blednącej powoli rabaty.
Gatunek ten jest bardzo wytrzymały, rośnie dobrze nawet na przeciętnej glebie i nie ma specjalnych wymagań. Szybko osiąga spore rozmiary: wysokość do 1 m i nawet do 2 m szerokości. Ciekawe jest wyjątkowo regularne ułożenie małych listków po obu stronach gałązek.
Irga pozioma może byc hodowana jako niski, szeroki krzew albo wersja szczepiona na wysokim pniu, a także jako odmiana białoobrzeżona - Variegata. Na mojej rabacie wśród wielu krzewów posadziłam właśnie irgę zaszczepioną na pniu. Tworzy piękne drzewko o charakterystycznych, szeroko rozpostartych na boki gałązkach.
Jej owoce nie opadają nawet do wiosny, są pokarmem dla wielu ptaków.
Warto dodać do ogrodu irgę, która późną jesienią wzbogaci kolorowymi owockami jadłospis ptaków i naszą kompozycję!

3 komentarze:

  1. pieknie wyglada ,ale niestety za bardzo mnie dreczyla w ogrodzie i pozbylam sie jej moze rosla nie w tym miejscu co powinna :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne te irgi .Znasz może sposób by ich owocki ładnie się zasuszyły do zimowych bukietów ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj, zastrzeliłaś mnie tym pytaniem. Owocki są dosyć mięsiste, więc nie wiem czy ładnie się zasuszą. Można spróbować z gliceryną, tak jak róże... Odkąd mam dużo wszędobylskich czworonogów przestałam robić jesienne bukiety, bo wszystkie prędzej czy później kończyły jako upolowana i zamęczona zdobycz ;)

    OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...