29 lip 2018

Jagody kamczackie - od maja do sierpnia!


Mało znane rośliny owocowe – jagoda kamczacka

Planując część użytkową naszego ogrodu warto rozważyć posadzenie mniej znanych roślin owocowych. Uprawa niektórych z nich będzie możliwa także w bardzo niewielkim ogrodzie, albo w dużych pojemnikach na balkonie, tarasie czy ogrodzie na dachu.

Rozkoszując się teraz smakiem borówek amerykańskich, warto zadbać o wcześniejsze zbiory w przyszłym roku, dosadzając w ogrodzie krzewy jagody kamczackiej. Zwróćcie Państwo uwagę na polecane odmiany dopasowane do naszych warunków klimatycznych, co pozwala na uniknięcie zimowych strat. Dokonując wyboru w oparciu o te wskazówki, bez większego wysiłku, nawet niezbyt doświadczony ogrodnik będzie cieszyć się ich owocami!

W ostatnich latach, borówki amerykańskie stały się w naszym kraju jednym z najbardziej popularnych letnich owoców. Aby uzupełnić ich zbiory, warto zainteresować się jeszcze wcześniejszymi owocami – jagodą kamczacką. Nazwa rośliny może być myląca, gdyż z systematycznego punktu widzenia, nie jest ona spokrewniona z jagodami, ale z kuzynem wiciokrzewu – suchodrzewem sinym lub kamczackim (Lonicera careulea var.edulis i var.kamtschatica).

Krzaki jagody kamczackiej mają zbliżony pokrój do borówki amerykańskiej, w zależności od odmiany sięgają od 1,5 do 2 m wysokości. Podobnie jak wiciokrzewy, zaczyna ona wegetację bardzo wcześnie – pączki otwierają się już w połowie marca, kwitnienie rozpoczyna się w marcu-kwietniu, a owoce dojrzewają w maju – przed zbiorami truskawek. Tak wczesna wegetacja, może zagrażać zbiorom w tych latach, kiedy na przedwiośniu przymrozki następują po okresie ciepłym, pobudzającym rośliny do wzrostu i kwitnienia. Należy zatem pamiętać o przygotowaniu osłon. Jeśli temperatury przedwiośnia są typowe – nie spadają bardzo nisko – nie będziemy mieć problemów z kwitnieniem wybierając odmiany polskie lub rosyjskie.
Akademia roślin sadzonki
Jagoda kamczacka odmiana Wojtek
 

Ogromną zaleta jagody kamczackiej jest bezproblemowość. Jest to roślina trwała, zimująca bez problemu w większości regionów Polski, odporna na choroby grzybowe i wirusowe, a także niewymagająca co do podłoża i stanowiska. Oczywiście, większe plony uzyskamy po posadzeniu jej na uprawionym, zasobnym, lekko kwaśnym podłożu w miejscu słonecznym i regularnie podlewanym.

Uwaga – obcopylność!

Zapraszając jagody kamczackie do ogrodu, musimy pamiętać o ich obcopylności – aby zawiązały się owoce, posadźmy koło siebie dwa krzaczki, które kwitną w podobnych czasie (więcej – zestawienie dogodnych do obcopylnościodmian tutaj). Polecanym zapylaczem dla wielu odmian jest odmiana „Aurora”.

Posadzone rośliny rozpoczną owocowanie już w drugim sezonie, a owoce będą dojrzewały, podobnie jak u borówki amerykańskiej, stopniowo, przez 2-3 tygodnie. Krzewy nie wymagają cięcia formującego, tak jak w przypadku większości krzewów ogrodowych, co kilka lat dokonujemy ich prześwietlenia, usuwając pędy najstarsze, drobne lub uszkodzone. Zadbane krzewy dają do kilku kilogramów owoców w każdym roku, a owocują nawet przez 30 lat.
 
Wykorzystanie owoców jagody kamczackiej

Owoce jagody kamczackiej są łagodne i słodkie w smaku, z tego względu doskonale nadają się do spożywania na surowo. Dzięki temu możliwe będzie przyswojenie zawartych w nich w dużych ilościach witamin (głównie witaminy C), mikroskładników i przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie większych ilości tych owoców pomaga w ustabilizowaniu gospodarki lipidowo-cukrowej, co mniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy II typu. Podobnie jak u borówki amerykańskiej, owoce najlepiej jest zbierać ręcznie i przechowywać w delikatnych, kartonowych pudełkach. Są stosunkowo trwałe w czasie transportu.
Akademia roślin sadzonki
Jagoda kamczacka odmiana Honey Bee
 

Oczywiście, najlepiej wykorzystamy bogactwo witamin i przeciwutleniaczy zawartych w jagodach, zjadając je na surowo. Poleca się także poddawanie ich niezbyt długiej obróbce termicznej – przygotowywanie soków, galaretek czy konfitur. Ze względu na intensywne zabarwienie i ciekawy smak będą doskonałym dodatkiem do gofrów, naleśników czy innych deserów.

 Jaka odmianę wybrać?

Na rynku dostępne są wysokoplenne odmiany jagody kamczackiej, najczęściej wyselekcjonowane przez polskich i rosyjskich ogrodników. Wytrzymałe odmiany pochodzą także z USA i Kanady. Można z nich stworzyć kolekcję krzewów owocowych bardzo wytrzymałych i odpornych, dające owoce po kolei – od maja do końca czerwca.

Nazwa odmiany
Termin owocowania
Zalety
Aurora
Druga połowa czerwca.
Silny wzrost, jest dobrym zapylaczem dla innych odmian.
Boreal Blizzard
Połowa lipca
Wyjątkowo duże owoce, późny termin kwitnienia i owocowania
Wojtek
Maj
Duże , trwałe owoce
Honey Bee
Czerwiec-lipiec
Idealna, licencjonowana odmiana deserowa
Leningradskij Velikan
Czerwiec
Silnie odporna na mróz


Polecane nowości!

W 2018 roku na polski rynek wprowadzono kilka doskonałych, licencjonowanych odmian z grupy Boreal: Boreal Blizzard (PBR), Boreal Beast (PBR) i Boreal Beauty (PBR). Mają one kilka unikalnych cech, będących odpowiedzią na oczekiwania konsumentów: kwitną i owocują później niż inne odmiany (odpowiednio – kwitną w maju, a owocują nawet od początku lipca do końca sierpnia), wielkość ich owoców jest dwukrotnie większa niż u odmian tradycyjnych.  Z tego względu posadzenie kilku krzaczków z tej serii (pamiętamy o obcopylności!), pozwoli uzupełnić zbiory w naszym jagodniku w czasie letnich wakacji!
Akademia roślin sadzonki
Jagoda kamczacka odmiana Boreal Blizzard
 
 
 
akademia roślin
 

4 komentarze:

 1. dziękuję za wyczerpujący wpis. Jestem właśnie w trakcie przebudowy około 30 metrowego poletka uprawnego we własnym ogrodzie. Oczywiście ;) mam 3 krzewy borówki wysokiej i właśnie szukałam dla nich towarzysza. Zastanawiałam się właśnie nad jagodą kamczacką, agrestem lub czerwoną porzeczką (ale w formie krzewu) pienne czarne mam gdzie indziej. Fajnie, że opisałaś, która odmiany kiedy kwitnie, bo ja na odmianach owocowych się nie bardzo znam, a zawsze się obawiam poziomu wiedzy u sprzedawców...

  OdpowiedzUsuń
 2. Lovely post, interesting reading!
  Love from Titti

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja dziękuję, akurat w dobrym dla mnie momencie napisałaś tę ciekawą notkę. Przymierzam się do posadzenia jagód kamczackich i miałam się zabrać za przestudiowanie odmian. A tu taki prezent od Ciebie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Od kilku ładnych lat mamy w ogrodzie cztery krzewy tej smacznej ale dosyć kwaśnej jagody. Bardzo je lubimy. Są aromatyczne i wyczuwalny jest smak jagody leśnej. Niestety w tym roku coś się zadziało i całkowicie uschły liście jednego krzewu. Myślę, że to jednak grzyb, bo teraz zaczyna wypuszczać nowe, młode listeczki. Oby przetrwała. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...