27 lip 2017

Bardzo zielony ogród w centrum Paryża...

Odwiedzając Paryż jesteśmy narażeni na konieczność przepychania się w bardzo tłumnych miejscach. A gdyby tak skręcić z głównych szlaków turystycznych tylko kilka kroków w bok i znaleźć się w zielonej oazie? Dobry pomysł, prawda? Zapraszam zatem...
Paryż ogrody
ścieżka w zieleni
Jedną z niedawnych zielonych ciekawostek w Paryżu jest ogród przy wyjątkowym muzeum. To Musee de quai Branly - Jasques Chirac. W bardzo nowoczesnych, energooszczędnych i ciekawych budynkach mieści się muzeum prezentujące sztukę Afryki, Ameryk i Oceanii. A otaczający budynki ogród zaprojektował jeden z najbardziej znanych współczesnych francuskich projektantów - Gilles Clement. Dodatkowo, na budynkach biurowych zrealizowano po raz pierwszy w Europie gigantyczną zieloną elewację, która teraz przechodzi renowację i od 2018 roku będzie znów w całości widoczna.
Paryż zielona ściana
jedna z największych zielonych ścian w Europie
Przyznacie, że taka rekomendacja wskazuje jednoznacznie, że jest to miejsce, które trzeba odwiedzić! Idąc nabrzeżami Sekwany, należy po prostu wejść na teren muzeum, zanim dojdziemy do wieży Eiffla. Uprzedzam, możemy zostać tak długo, że wieża nie będzie już ważna :)
ogród Paryż
poszczególne panele na ścianach tworzą system żaluzji
Budynki Muzeum mogą sprawiać wrażenie smutnych bunkrów, ale to tylko sprytna konstrukcja, która sprawia, że wszystkie ściany mają specjalne żaluzje, albo opuszczone i chroniące wnętrze, albo podnoszone. Dla całego muzeum opracowano wzorcowy program zrównoważonego wykorzystania zasobów i oszczędności mediów. Na niektórych ścianach są wypustko-balkoniki urozmaicające elewację i dodające kolorów. Chciałabym zobaczyć to miejsce jesienią!
Paryż ogród
kolory elementów budynku nie konkurują z roślinami
I jeszcze jeden kącik, który mnie zachwycił. Ponieważ działka jest długa ale wąska, to budynek tez jest długim centralnym elementem w ogrodzie. Przejście na druga stronę jest zlokalizowane pod budynkiem i wygląda jak typowe przejście "pod mostem" jakich u nas dużo. Czy faktycznie jednak jest typowe? Zobaczcie, że kształt budynku pozwala na oświetlenie całości zagłębienia, w którym rosną rośliny cieniolubne. Aż chce się powiedzieć, cudownie, że tak można!
Paryż ogród
świetna wielopłaszczyznowa przestrzeń na bardzo wąskiej działce
Trochę dla ozdoby, trochę dla wieczornego efektu, a trochę dla urozmaicenia, najciemniejsze rabaty są wzbogacone o przezroczyste walce, które faktycznie świecą wieczorami...
Paryż ogród
a gdyby tak u nas pod mostem było tak?
Pomimo niewielkiej powierzchni, na terenie ogrodu rośnie około 170 drzew, których zestaw jest dość zaskakujący. Z jednej strony znajdziemy tu kwitnące wiosną magnolie i wiśnie japońskie, z drugiej strony - także klony i dęby, które tworzą zielony gąszcz ponad rabatami z traw.
Paryz ogród
gąszcz dębów i miskanty
Warto zwrócić uwagę, że drzewa tłumią także hałas docierający zza szklanego ekranu  i dalej z ulic Paryża. To dzięki nim, w ogrodzie jest chłodno i przyjemnie. Jak widać, zestaw roślin jest bardzo oszczędny. Wybrane gatunki są posadzone w szerokich łanach, pomiędzy którymi zagubione są ścieżki i kilka (zbyt mało!) ławek.
Paryż ogród
zielony gąszcz - klony i bambusy
W najdalszej i najciemniejszej części ogrodu stworzono gaj bambusowy. Bambusy czują się tutaj świetnie, tworzą tak gęsty las, że trudno zajrzeć do wnętrza budynków przy których rosną. Może nawet jest tu zbyt ciemno?
bambusy
orient i nowoczesność
Jak widać bambusy doskonale pasują do ultranowoczesnych budynków. Widoczne za nimi brązowe konstrukcje to elementy podnoszące czarne żaluzje na elewacji budynków biurowych.
Zaskoczyło mnie, że w tym ogrodzie w zasadzie nie ma kwitnących roślin. Zauważyłam jedynie kilka hortensji, wspaniale rozrośniętych w osłoniętych, cienistych zakątkach. To chyba pierwsze miejsce, gdzie widzę hortensje dębolistne w ogrodach publicznych.
hortensja dębolistna
piękne, zadbane hortensje
Poza ciekawym muzeum zatopionym w interesującym ogrodzie, można tu skorzystać z gościnności kawiarni, restauracji, zajrzeć do biblioteki lub sklepiku, a także wziąć udział w rozmaitych atrakcjach dla rodzin, dzieci i dla dorosłych. To naprawdę bardzo ciekawe centrum kulturalne w Paryżu, polecam!
 
bambusy w Paryżu
odrobina orientu w Paryżu
 
 
 
Informacje praktyczne:
wejście do ogrodu - bezpłatne, bilety jedynie do muzem
Oficjalna strona muzeum - tutaj
oficjalny opis ogrodu - tutaj
Strona Gilles'a Clement - tutaj
Opis ogrodu na stronie projektanta - tutaj
Opis budynków muzeum - tutaj
 

8 komentarzy:

 1. Ogród tonie w zieleni, marzy mi się właśnie taka oaza:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja u siebie poszłam w kolory i kwiaty, ale jako oaza odpoczynkowa - to taka zieleń jest genialna!

   Usuń
 2. Bardzo tam ciekawie. Budynki są naprawdę oryginalne. Wspaniałe zdjęcie te drugie z niebem odbijającym się w szybie i te ostatnie. Bardzo kreatywne.

  Pozdrawiam Cię serdecznie, miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! to co lubię to wyszukiwanie takich miejsc w miastach. Duże miasta wcale nie stoją w miejscu, rozwijają się, budują nowe inicjatywy, warto je odwiedzać, bardzo polecam!

   Usuń
 3. Ogród wygląda bardzo tajemniczo. I trochę ascetycznie, ale też nobliwie i elegancko. Faktycznie brakuje w nim trochę kolorów, chociażby roślin o pstrokatych liściach. Ale i tak jest fantastyczny! A ta elewacja! Rewelacja ;-) Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo, bardzo ciekawy pomysł na miejski ogród, bardzo zmienny w ciągu roku, choć pamiętajmy, że w Paryżu nie ma zimy, to jednak jest zmienność kolorów, a potem opadają liście... Mamy plan wybrać się znów w marcu :)

   Usuń
 4. Na pewno miejsce warte zobaczenia, a słyszę o nim po raz pierwszy... Jednym mankamentem jest chyba za mała ilość ławek;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe miejsce. Bardzo podoba mi się dobór roślin. Wydaje się doskonale pasować do miasta i zabudowań muzeum.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...