11 lis 2016

Trzy gracje w trzech kolorach jesienią...

Tegoroczny listopad nie ubiera roślin w wyjątkowo piękne kolory, liście opadają często nie przebarwiając się tak pięknie jak zazwyczaj. Pomimo tego, warto zwrócić uwagę na trzy rośliny o podobnych, żywo zabarwionych liściach... Czy poznajecie, jaka roślina ma takie liście?
kolorowe liście jesienią
Trzy jesienne kolory
 
Lubię, żeby w ogrodzie było dekoracyjnie możliwie długo. Dlatego wybrałam aż trzy różne gatunki, blisko ze sobą spokrewnione, należące do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). Wszystkie przyzwoicie zimują, dobrze się czują na rabatach naturalistycznych, a jesienią bajkowo się przebarwiają. Jakie to rośliny?
 
liście jesienią
Liście żółto-czerwono-zielone
W tym roku, najbardziej kolorowe liście ma fotergilla (Fothergilla), u której zżółkłe blaszki liściowe mają wyraźnie czerwoną obwódkę. Ta ciekawa roślina, jest gwiazdą rabaty na której rośnie, pomiędzy ciemnymi iglakami.
fotergilla
Trzy kolory - fotergilla
 
Jeszcze nie pokazała pełni kolorów parocja perska (Parrotia), która zazwyczaj ma na liściach przebłyski różowego. W tym roku jest jeszcze zielonkawo-żółta, a różowe brzegi pojawiają się na nielicznych liściach. Za to jeśli już są, są naprawdę intensywne...
 
parocja perska
 
A wśród kolorowych kuzynek, moje oczary wypadają troszkę blado. W tym roku są przede wszystkim żółto-zielone. Nie narzekajmy, nie za każdym razem musi być feeria barw...
 
oczar liście
Przebarwienia tworzą ciekawe wzorki 
Wśród moich jesiennych oczarowatych gracji, w tym roku wygrała fotergilla... Cieszę się, że rośnie tak, że widzimy ją z okien.

Opisane rośliny gościły już na blogu, są atrakcyjne nie tylko jesienią:

Parocja perska - tutaj widać, że w 2010 była różowa
Fotergilla - tutaj kwitnąca w maju 2014 roku
Oczar - tutaj trzy kolory kwiatów w lutym 2016

 
 

9 komentarzy:

 1. Cudowne zdjęcia... Lubię jesień, u mnie w tym roku (Beskid Wyspowy)w listopadzie, jest bajecznie kolorowo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz, to zależy od pogody. W zeszłym roku było bajkowo, teraz jest żółto, bardziej monotonnie...

   Usuń
 2. Wow,chya zaopatrze się w te roślinki. Bosko się przebarwiaja ico najlepsze przykuwają oko. U nas niestety sumaki nie zdążyły się do końca przebarwic jak i reszta. Mróz zdążył zrobić swoje. Jednej nocy wsio scial i zostaly badyle :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też tak, sumaki w tym roku straciły liście przed przebarwieniami, klony też nie dopisały, taki rok...

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam żadnej z nich. W starym ogrodzie miałam oczar, ale szczerze mówiąc nie byłam nim zachwycona - może i się przebarwiał, ale przez cały rok wyglądał jak zwykła leszczyna. Za to tulipanowiec w tym roku dał popis. Był żółty jak słońce. Niestety, wczoraj stracił już wszystkie liście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas tulipanowiec jest za oknem, u sąsiadów. Coraz bardziej mi się podoba, właśnie dlatego, że ma taki piękny żółty kolor jesienią...

   Usuń
 5. Niestety, troszkę mniej jesiennych barw w tym roku, ale i tak wystarczająco pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja jesień mimo wszystko piękna. Mam wrażenie, że oczar najszybciej z nich gubi liście. A patrząc całościowo, dla mnie najbardziej atrakcyjna jest fotergilla.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...