28 kwi 2015

Cieszynianka i śledziennica - wiosennego lasu cd.

Kontynuując opowieść o kwiatach wiosennego lasu dziś dwie ciekawe rośliny. Najpierw, kwitnąca wcześniej, bo już na przełomie marca i kwietnia, cieszynianka wiosenna  (Hacquetia epipactis).
cieszynianka wiosenna
Cieszynianka wiosenna
Cieszynianka wiosenna nie jest pospolitą roślina, występuje w Polsce jedynie w okolicach Cieszyna (dlatego nazwa), w Beskidzie Śląskim i na Pogórzu. Ja spotkałam ją w naszym Ogrodzie Botanicznym UW, mam też małą kępkę w swojej kolekcji.
Cieszynianka wyróżnia się nie tylko niesamowitym kolorem kwiatów, ale także ich budową. Jeśli przyjrzycie się jej dokładnie, to okazuje się, że właściwym kwiatostanem jest żółta kuleczka czyli główka złożona z gęsto upakowanych małych kwiatów. Natomiast to co wydaje się być jasnozielonymi "płatkami", to w istocie liście czyli podsadki.
ciesyznianka wiosenna
Cieszynianka wiosenna
 
Cieszynianka jest gatunkiem chronionym, na stanowiskach naturalnych występuje w dość wilgotnych lasach, kwitnie wczesną wiosną, a potem w zasadzie zanika. Można też ją spotkać w kolekcjach botanicznych, jak tutaj - w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW.
cieszynianka wiosenna i kokorycz
Cieszynianka wiosenna i kokorycz
Podobny kolor i podobnie ciekawą budowę kwiatostanów ma śledziennica (Chrysosplenium), która jest zdecydowanie bardziej powszechna w naszych lasach.
śledziennica
Śledziennica
Śledziennica tworzy gęste, niziutkie łany w wilgotnych lasach. Widywałam ją i w okolicach Warszawy i na pogórzach i w Bieszczadach. Rozmnaża się przez kłącza i rozłogi, a także wyrzucając dość daleko swoje nasiona, które podobno są wystrzeliwane nawet na odległość metra!
śledziennica
Śledziennica
Śledziennica ma niewielkie, żółte kwiatuszki, zebrane w małe baldachogrona. To co widzimy wokół nich, to jasnozielone liście czyli podsadki, "udające" płatki korony, tak jak u cieszynianki.
śłedziennica
Kwiatostan śledziennicy
Dwie różne rośliny kwitnące wiosną w naszych lasach, a jakie podobne sposoby na zwiększenie widoczności i atrakcyjności kwiatów.
 
 

14 komentarzy:

 1. Ja śledziennicę poznałam na Mazurach. Uwielbiam tę roślinę, ma niesamowite barwy, które szczególnie cieszą oko po zimie.
  Cieszynianki nie znam, ale chętnie bym się nią pocieszyła.
  Miłego popołudnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam cieszynianki na dziko, za to śledziennicy- całe łany. To takie radosne wiosenne drobiazgi...

   Usuń
 2. Nie znam ani jednej ani drugiej - ale uwielbiam takie nietypowe rośliny - pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też lubię takie nietypowe ciekawostki ;)

   Usuń
 3. Śledziennica i u nas rośnie w sporych ilościach, nawet ostatnio ją fotografowałam, jednak ta pierwsza roślina jest mi zupełnie nieznana a bardzo urokliwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciao! Grazie per queste bellissime piante!! Alcune qui sono introvabili purtroppo! Cercherò su internet se è possibile ordinarle! Grazie per averne parlato :)

  Un saluto!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz widziałam, dziękuję
  j

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejne rośliny o których nie miałam pojęcia a poznałam dzięki Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ale piękne <33 nigdy w życiu ich nie widziałam ale prezentują się cudnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Co za niesamowity kolor cieszynianki wiosennej...

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...