2 wrz 2012

Ogrody w Pałacu w Wilanowie

Ostatnie słoneczne sierpniowe dni były dobrą okazją by odwiedzić Muzeum Pałac w Wilanowie, z którym współpracuję w badaniach biologicznych wspierających prace konserwacyjne.

Odrestaurowane w ubiegłym roku ogrody otaczające Pałac prezentują się bardzo ciekawie.
Przy południowym skrzydle Pałacu zmieniono aranżację ogrodu różanego. Jego pierwotne założenie nawiązuje do renesansowych włoskich ogrodów.
W wydzielonych bukszpanowymi żywopłocikami rabatach kwitną wspaniałe odmiany róży rabatowych i wielkokwiatowych.


Trudno zgadnąć jakie to odmiany, szkoda, że nie mają opisu.
Najstarszą częścią ogrodu jest ogród barokowy, który także przeszedł rewitalizację. W tej części ogrodu królują wielobarwne i różnorodne kompozycje tworzące wzory w bukszpanowej ramie. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni kwitną tulipany, sasanki, ostróżki, słoneczniki i liliowce.

W narożnikach geometrycznych wzorów posadzono przycinane cisy, żywotniki i graby, a wolne miejsca wypełnia kontrastowy żwir i kora. Za kilka lat rozrośnięte rośliny utworzą fantastycznie bogate rabaty!

Kończąc spacer po ogrodzie docieramy do pergoli, po której wspinają się imponujące okazy winorośli, z gigantycznymi, przebarwiającymi się już jesiennie liśćmi.
Polecam ogrody pałacowe w Wilanowie na jesienną ogrodową wycieczkę!
 

4 komentarze:

 1. Byłam jest pięknie :)ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj Magdo chętnie bym była się z Tobą wybrała. Jestem zauroczona tym miejscem. Widać, że po wstępnych kłopotach wszystko wraca do normy, nie razi już brak wyciętych dużych tui - czy to tak się pisze? Spędziłam tam ostatni rok bywając w deszczu, spacerując samotnie gdy padał śnieg, obserwacje umieszczałam na blogu. Pięknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Iście królewsko !!! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogrody Pałacu na Wilanowie uwielbiam, jak równiez Pałac lata całe tam właŚNIE TUPTAŁAM Z CÓRKĄ teraz mieszkam kilkanaście kilometrów od Wilanowa a lubię tam włąśnie pojechać w popołudniowe godziny wypić czekoladę w pijalni i pochodzić i pamięcia wrócić do chwil tu spędzonych radosnych chwil mojej młodości i córki dzieciństwa
  j

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...