6 lut 2010

Kolorowo na piasku...

W komentarzach pojawiło się pytanie jakie rośliny dobrze rosną na piaszczystej glebie. No cóż, mój ogród też nie leży na żyznych czarnoziemach, ale na mazowieckich piaszczystych lekkich glebach.
Są jednak rośliny wprost stworzone do takiego siedliska. Jedną z nich jest szczodrzeniec (Chamaecytisus), który jest blisko spokrewniony z naszym rodzimym żarnowcem (Cytisus) kwitnącym słonecznożółto na brzegach lasów w końcu czerwca.
Krzewy te należą do roślin motylkowych, a więc korzystają z dobrodziejstwa współpracy z mikroorganizmami korzeniowymi dostarczającymi im składników pokarmowych. Mają sztywne gałązki i zredukowane listki, dzięki czemu mogą rosnąć w miejscach bardzo suchych, prawie jałowych. Oczywiście, jeśli posadzimy je w przecietnej glebie ogrodowej, będziemy czasem nawozić i podlewać - będą zachwycone i obsypią się kwiatami.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele odmian o kwiatach od bieli aż do purpury, często dwukolorowych. Trudno się im oprzeć, dlatego ja mam kilka różnych odmian.

W bardzo mroźne, wietrzne i bezśnieżne dni (czyli nie w tym roku!) szczodrzeńce mogą przemarzać, warto je posadzić w miejscach zacisznych albo osłonić od wiatru. W razie przemarznięcia - mocno przyciąć, a napewno odbiją.

3 komentarze:

 1. Jak pięknie i wiosennie u Ciebe :) Ja też ciągle myślę o tym jak tu przywabić wiosnę... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie nie ma piasków, ziemia jest gliniasta.
  Bardzo tęsknię już za kolorami w ogrodzie.

  Przyjemnej niedzieli:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczodrzeńce faktycznie są niesamowite. Niby nic, żadnych prawie listków, ale maja tak urocze i kolorowe kwiaty, że nie mozna ich w ogodzie nie posadzić.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...