15 lis 2009

Zaskakujące jesienne ciemierniki

Mam kilka ciemierników, różnych gatunków. Zazwyczaj w Polsce są sprzedawane od stycznia gdyż kwitną na przełomie zimy i przedwiośnia. W cieplejszych rejonach Europy zaczynają kwitnienie późną jesienią, kwitną w zimie aż do wiosny. Po ostatnich wilgotnych, ale nie mroźnych dniach zauważyłam, że kilka moich ciemierników szykuje się do kwitnienia!
Wśród nich kilka krzaczków ciemiernika ogrodowego (mieszaniec Helleborus x. hybridus), których duże kwiaty są mieszanką bieli, zieleni i różu wzbogaconej licznymi kropeczkami.
Ciemierniki są doskonałymi długowiecznymi bylinami, polecanymi zwłaszcza do bardziej naturalistycznych ogrodów. Najlepiej czują się na mieszanej rabacie u stóp krzewów, na podłożu żyznym, wilgotnym ale nie przesadnie kwaśnym. Są wystarczająco mrozoodporne, zazwyczaj ich liście zachowują intensywnie zieloną barwę przez całą zimę. Jeśli przygotujemy im zaciszne stanowisko, będą stopniowo tworzyć coraz większe kępy, a wokół roślin matczynych pojawią się kolejne siewki o nowych kolorach kwiatów.
Ciemierniki są sprzedawane w sezonie zimowym, warto kupować rośliny kwitnące aby skomponować własny monochromatyczny lub wielobarwny zestaw kwiatów dzięki którym nawet listopadowy ogród nie będzie szary i ponury!

4 komentarze:

 1. Witam serdecznie:-)Przyznam,że nigdy wcześniej nie słyszałam o Ciemiernikach.Cieszę się,że tu zajrzałam do Ciebie bo wzbogaciłam się o nową wiedzę:-)Dziękuję...i Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne te kwiatuszki ... co i rusz pokazujesz fajne okazy. Jak myślisz, czy te ciemierniki w skrzynkach balkonowych rosłyby ... kwitły? Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój blog to jedna wielka skarbnica wiedzy:-)Milutko spędzam czas u Ciebie.Niebawem może spełni się jedno z moim marzeń...i będę szczęśliwą posiadaczką mini działki:-)Dlatego chłonę jak gąbka wiedzę z Twej strony...POZDRAWIAM !

  OdpowiedzUsuń
 4. Labernerie: myślę, że ciemierniki można posadzić w takiej dużej skrzyni np. koło iglaków. Tylko trzeba bardzo dobrze zawinąć korzenie w czasie największych mrozów.
  Matyldo: Oj, Kochana, to wsiąkniesz na całego!
  Każda działka nawet najbardziej mini-mini to coś wspaniałego!
  Ściskam Was gorąco!
  m.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...