14 kwi 2017

Spokojna wiosna w Nieborowie...

W miniony weekend odwiedziliśmy pałac Radziwiłłów w Nieborowie, który jest otoczony wspaniałym, spokojnym ogrodem.
Nieborów
Frontowa część rezydencji
Wczesna wiosna to doskonały moment, żeby spacerować pomiędzy zazieleniającymi się drzewami, na których uwijają się ptaki. Myślę, że z powodzeniem, można prowadzić tu ciekawe obserwacje ornitologiczne!
Nieborów
Szpaki, zięby, dzięcioły - skrzydlaci mieszkańcy wiekowych drzew
Ogród otaczający pałac w Nieborowie został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, a następnie dopracowany przez Szymona Bogumiła Zuga w połowie XVIII wieku, w najmodniejszym ówcześnie francuskim stylu. Szczęśliwie, po ponad 250 latach, regularny układ nasadzeń jest doskonale zachowany. Zachwycił mnie spokój i harmonia prostych linii alejek, trawników i przystrzyżonych boskietów okalających mniejsze ogrodowe "gabinety".
Nieborów
Klasyczna harmonia
Dominującym gatunkiem drzew są tu lipy, posadzone zarówno w postaci prostych alejek prowadzących do bardziej swobodnej, naturalistycznej części ogrodu, jak i w mieszanych lipowo-grabowych niezwykle gęstych szpalerach. Okolone drzewami aleje zbiegają się regularnie do miejsc wyznaczonych przez intrygujące rzeźby: fragmenty antycznych budowli czy dawne słowiańskie postacie tajemniczych czterech kobiet-bogiń.
Nieborów
Tysiącletnia "baba" - bogini czy po prostu piękna kobieta?
 
Bezpośrednio za pałacem, rozciągają się niezwykle proste kwietniki. Na tle nisko przystrzyżonej trawy z rozmachem poprowadzono faliste linie rabat obsadzanych kwiatami sezonowymi. Choć bliższe mi są bogate i chaotyczne rabaty angielskie, te prawie minimalistyczne partery bardzo przypadły mi do gustu.
Nieborów
Jak lepiej je podziwiać: przez zamglone stare szyby czy z bliska?
W całym ogrodzie dominuje zieleń, jeszcze delikatna i świeża zieleń. Jedynie tu i ówdzie pojawiają się subtelne dodatki kwiatowe - kępa różaneczników...
Nieborów
Zaskakująco wczesne kwiaty różaneczników
... albo taka prosta kompozycja w części zaplecza gospodarczego.
Nieborów
Trzy kwitnące rośliny - i wystarczy!
Tuż przy pałacu, rośnie imponujące drzewo - platan klonolistny, o obwodzie pnia przekraczającym 6,5 metra i wysokości ponad 30 metrów. Zgodnie z tradycją i opisem na roślinie, jest uznawany za najstarszy egzemplarz platana w Polsce, choć dendrolodzy, przyznają mu dopiero trzecią lokatę w tej konkurencji. Tak czy inaczej, platan ten rośnie w Nieborowie od około 250 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem, a jego korona sięga wyżej niż dach pałacu!
Nieborów
Historyczny duet - pałac i jego opiekuńczy platan
 
Ogród otaczający pałac w Nieborowie jest uznawany za najlepiej zachowany do dziś typowy ogród francuski. Podobne założenia przy innych rezydencjach magnackich, jak no. w Wilanowie, były przerabiane i zatraciły czytelność swojego układu. Tutaj idealny geometryczny ogród przetrwał wiele lat przynosząc spokój i relaks odwiedzającym. A może to dobry pomysł na świąteczny spacer?
Nieborów
Otoczony zielenią regularny zbiornik wodny
 
Informacje praktyczne:
dojazd - najwygodniej autostradą A2
strona Muzeum w Nieborowie - tutaj (klik), informacje o ogrodach - tutaj (klik)
warto także odwiedzić leżącą nieopodal Arkadię (wspólny bilet) - tutaj (klik)
 

14 komentarzy:

 1. Super wycieczka. Bardzo lubię Nieborów. Byłem tam latem ubiegłego roku. Niezwykłe miejsce. Ale faktycznie troszkę minimalistyczne ;-) Z drugiej strony sam ten platan jest wart odwiedzenia tego miejsca. Pozdrowienia, radosnych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, warto podjechać o każdej porze roku. Teraz, jeszcze przed natłokiem gości jest tak spokojnie.... Serdeczności Świąteczne!

   Usuń
 2. Magdo przyjmij życzenia radosnych, wesołych Świąt Wielkanocnych, pokoju ducha, wiary w Boga i w ludzi. Umiejętności dostrzegania piękna tego świata i oczywiście wiary w Siebie i swoje możliwości.
  Dobrych i ciepłych chwil w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego Alleluja!:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż, to kolejny doskonały kierunek dla mnie, zapalonej ogrodniczki. Uwielbiam podziwiać florę a zamki są moją miłością od zawsze, więc takie 2w1 jak najbardziej na moje gusta. Polskę mam do zjechania wzdłuż i wszerz całą z dziećmi, więc Nieborowo też wpiszę na listę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto odwiedzić Nieborów i Arkadię, która leży bardzo blisko też...

   Usuń
 4. Nigdy nie byłam w Nieborowie, ale Twój post zachęcił mnie do takiej wyprawy. Wesołych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że mam nowy, rowerowy kierunek :D Dzięki za przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, na rowerach też fajnie. To taka spokojna okolica, w sam raz na rowery!

   Usuń
 6. To ostatnie zdjęcia bardzo ładne!
  Bije z sesji taki spokój i relaks:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetzka. Byłam w Nieborowie kilka lat temu. Warto było. Polecam wszystkim na spacer lub podczas wakacji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne, nastrojowe zdjęcia. W formalnych ogrodach nawet wczesna wiosna ma swój urok.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...