6 wrz 2016

O znaczeniu ogrodów w świecie współczesnym...

Na 4 Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych, w miniony weekend miałam przyjemność opowiedzieć o znaczeniu ogrodów w świecie współczesnym. Myślę, że to ważny temat, nad którym każdy z nas na pewno czasem się zastanawia. Poniżej, zasadnicza część mojej prezentacji w formie pokazu slajdów...
 
 Ciekawa jestem Waszych refleksji związanych z równowagą między wkładem pracy, czasu i energii a zyskiem z prowadzenia ogrodu!

13 komentarzy:

 1. Magdo, nie mam głosu :((1 coś robię żle?/
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups,przepraszam, ta 1 to kot ;), chciał pomóc ;))
   Barbara

   Usuń
 2. U mnie też bez głosu. Ale ja na szczęście uważnie słuchałem całego wystąpienia podczas 4. SBO :-) Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskoczyło mnie, że włączasz w sferę ogrodową rodzaje korzyści charakterystyczne dla rolnictwa. I rzeczywiście po chwili zastanowienia dochodzę do wniosku, że ogród zaczynamy traktować bardzo kompleksowo (owe korzyści harakterystyczne dla upraw polowych i leśnych) - może zbyt kompleksowo. Musiał by to być bardzo duży ogród.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, to ciekawe spostrzeżenie. Pojawia się pytanie: jaki ogród? ja mam zdecydowanie ogród dekoracyjny, wiele osób ma wszystko-mający, a równie wile: owocowo-warzywny. Zauważ, że bardzo wiele ogrodów miejskich, pojemnikowych, tarasowych czy społecznych obejmuje warzywa i zioła, choć oczywiście w małej skali. Z drugiej strony- nasze ogrody są miejskie, podmiejskie. A wystarczy wyjechać kolejne 5o km od miasta i już wszystkie ogrody są duże i zdecydowanie bardziej użytkowe niż nasze...

   Usuń
  2. Chodzi mi też o to na ile te "rolnicze" korzyści są adekwatne do zaspokajania potrzeb. Nie neguję ogrodu użytkowego tylko np, pozyskiwanie drewna, włókien naturalnych, miodu bardziej mi się kojarzy w rolnictwem.
   Czytam ostatnio pewną książkę o idei ogrodu. Autor sprzeciwia się w niej użytkowemu podejściu do ogrodu i rozważa (m.in.) przepływy między rolnictwem i ogrodnictwem. Chyba jestem pod jej wpływem i stąd moje spostrzeżenie.

   Usuń
  3. Pewnie można długo dyskutować o różnych definicjach granicy pomiędzy ogrodnictwem a rolnictwem. Być może kwestia samodzielności, powierzchni i skali upraw, albo stopnia mechanizacji... W małych miejscowościach jest to bardziej intuicyjne. Trudno sobie wyobrazić ogrody nie-użytkowe w społecznościach żyjących w mniej zurbanizowanym świecie... Ciekawe jest dla mnie, że jeśli "mieszczuchy" wracają do małych ogródków to właśnie użytkowych i nawet jeśli nie sadzą tam lnu to np. rośliny do barwienia tkanin już tak:)

   Usuń
 4. Ciekawa prezentacja. Jednak dbanie o ogród w każdej formie, czy to sadzenie, czy walka ze szkodnikami, czy zwalczanie chorób, dla ludi jest po prostu odpoczynkiem. Nie koniecznie trzeba rozważać efekt końcowy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Strasznie żałuję, że mnie nie było. Mam nadzieję, że pojawisz się z kolejnym ciekawym wykładem na Gardenii :)

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...