10 sie 2016

Konceptualne ogrody pokazowe - Bolestraszyce

Nie znam wielu miejsc w Polsce, gdzie udostępniono stałą ekspozycję "konceptualnych" ogrodów pokazowych. Tak jest przy Arboretum w Bolestraszycach, koło Przemyśla. Od kilku lat, tworzone są tam niewielkie, ciekawe i dające do myślenia, ogrody pokazowe.
Ogród Fraktali -

Ogród Fraktali to ogród uniwersalny, który każdy może zinterpretować na swój własny sposób. Natomiast kluczem do wszystkiego staje się... matematyka.
Co ciekawe, każdy z twórców buduje swój ogród nie jako ogród ozdobny, ładny czy użytkowy, ale właśnie jako ogród nawiązujący do pewnego przesłania, pewnej myśli filozoficznej. Z tego powodu, to nie są po prostu "ładne" ogrody. A nawet, niektóre wcale nie są "ładne", niektóre są dziwne, inne niepokojące. Jedynie pojedyncze są przykładami ogrodów o typowej funkcji dekoracyjnej.
 
Ogród Wierzby i woda - Stanisław Dziubak przy współpracy Mariusza Czernickiego

Użycie wikliny żywo rosnącej i wikliny ściętej w formach wyplatanych. Umieszczenie jej w charakterystycznym dla niej otoczeniu. Kumaki zajęły staw natychmiast...

 Ciekawym doświadczeniem jest oglądanie takich ogrodów pokazowych i doszukiwanie się w nich ukrytych znaczeń, nawiązań i filozofii - to czysta ogrodnicza hermeneutyka! Nie ukrywam, że kilka ogrodów było dla mnie mało zrozumiałych i po prostu dziwnych. Ale pomimo tego uważam, że dobrze jest odwiedzać takie miejsca i konfrontować się nie tylko z pięknem ale i nowoczesnym spojrzeniem na sztukę ogrodową.


***
 
Popatrzmy jak różne mogą być znaczenia ogrodów.
Ogród 1: pierwszy, jedyny, najlepszy. Bardzo podoba mi się prosta forma i dyscyplina. A może to nawiązanie do ogrodów japońskich? A może dobry pomysł na ogród bardzo nowoczesny i minimalistyczny? albo na kiepskiej glebie?
Ogród I - Marek Sak, ASP w Łodzi

Surowy ogród zestawiony jest z przestrzenią zamkniętą magicznym kręgiem, izolującym go od rozbuchanej, barbarzyńskiej nieskończoności.
 
Podoba mi się także ogród nawiązujący do idei poszanowania zasobów wody, zatytułowany "Hydrosfera". W niewielkim zbiorniku wodnym znajdziemy lotosy i lilie wodne, a kompozycja jest bezpieczna, tradycyjna.
 
Ogród Hydrosfera - Joanna Patrycja Korczak-Wodnicka z zespołem

Wprowadzamy do naszego ogrodu prawdziwą wodę. Jednak nie będzie to tylko akcent dekoracyjno-kompozycyjny, ale dominujący element założenia.
 
Ciekawy jest także ogród z białymi kwiatami, nazwany "Białogłowie" co ma wskazywać na piękno pierwiastka kobiecości w ogrodnictwie! Tak, gdybym miała ogród spokojny kolorystycznie, to może właśnie taki? Przyznam, że podoba mi się jego elegancja i finezja. Białe rzeźby patrzą na białe kwiaty: floksy, róże i hortensje, do tego białoobrzeżone hosty i delikatne konstrukcje drewniane...
Ogród Białogłowie - Studenci Wzornictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie

Biel - użyta do kompozycji ogrodu - to pokazanie człowieka na początku swojej drogi życiowej. Tak jak białe światło rozszczepia się na inne kolory, tak okres studiów przeobraża "zielonego" studenta w dojrzałą, wielobarwną i wielopłaszczyznowa osobowość.
 
Niektóre kompozycje oddalały się w sferę duchową. Tak jest w ogrodzie z czterema kapliczkami poświęconymi świętym chroniącym niegdyś wsie i pola, pomiędzy nimi pozostawiono pół-dzikie zagony...
Ogród Od powietrza, ognia, głodu i wojny - Beata J. Gawryszewska, Jan Rylke, Janusz Skalski, SGGW w Warszawie


Sacrum w krajobrazie jest rozumiane najczęściej jako miejsce, w którym nawarstwiły się wartości duchowe, odnoszące się do religii. Krajobraz ujęliśmy dosłownie, jako wizerunek, w którym znalazły się obrazy o tematyce sakralnej.

... Inny artysta, zamienił metalowe odpady w specyficzny ołtarzyk...
Kapliczka postindustrialna - Jan Rylke

Kapliczka ze świętymi chroniącymi świat uprzemysłowiony. Święty Krzysztof - od wypadków komunikacyjnych, święta Barbara - od wypadków przy pracy i od zniewolenia - święty  Jerzy Popiełuszko.
 
Kilka ogrodów zwraca uwagę na drzewa - drzewa na opał, zakrwawione drzewa wycinane, drewno jako jedyny element ogrodu... To ciekawe pomysły, bardzo zaangażowane, choć raczej do przestrzeni publicznej niż domowej...
Ogród Drzewa na opał - studenci UMCS w Lublinie

Przeznaczenie drzewa - na opał. jednocześnie zapałki stanowią podporę dla młodych drzewek, ukazując wzajemną relację między żywym organizmem a jego przyszłym losem.

Ogród Nasadzenia Przestępcze - Wojciech Januszczyk
Protest Garden III - równowaga w ekosystemie polskich miast jest zachwiana. Szala przegina się w stronę niekontrolowanej zabudowy deweloperskiej i wyrywania z tkanki miasta co smaczniejszych "kąsków" pod ową zabudowę...

Ogród Blokowisko - Narcyz Piórecki, Arboretum Bolestraszyce

Ogród-ławka. Gdyby zrobić z niego socjogram, wyszłoby, że obraduje tu dwupartyjny sejm, albo odpoczywają żołnierze w przerwie walki. Siedzi się w każdym razie  bardzo wygodnie i wypoczywa.
Ogrody pokazowe tworzone są od kilku lat. Najstarsze, w lekko zmienionej formie rosną od 2011 roku, a w kolejnych latach tworzone są nowe. Ciekawie jest je obejrzeć, zwłaszcza w kilkuosobowej grupie, dzieląc się wrażeniami! Niektóre naprawdę dają do myślenia. Dlatego zostawiam Was z refleksją nad życiem i widokiem na czysto wierzbowy ogród, który powstał z wetkniętych w ziemię wierzbowych badylków. Ogród nazwano "Reinkarnacja"...
Ogród Reinkarnacja - Narcyz Piórecki, Arboretum Bolestraszyce

Idea ogrodu: Reinkarnacja - ciągłość - transformacja. Gałęzie wierzbowe - ścięte - po posadzeniu w ziemi puszczają nowe liście. Góry - rozsadzone, rozdrobnione - przerobione na gruz i piach, wypalone na cement. Na koniec stają się płytami betonowymi - nowymi kamieniami, trzymającymi wraz z głazami granitu czarną folię zrobioną z zużytych butelek. Stworzony z tych materiałów ogród symbolizuje witalność i ciągłość życia.
 
 
Opisy - to cytaty z oryginalnych opisów ogrodów.
 


17 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe! Nie wiedziałam, że w Polsce można obejrzeć ogrody konceptualne. Kiedy pierwszy raz oglądałam je na wystawie w Anglii, byłam nieco zagubiona. Podoba mi się idea stosowania roślin i ogrodu jako tworzywa artystycznego. Powstają żyjące dzieła sztuki, albo chociaż interesujące nośniki idei.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że warto je obejrzeć! Nie muszą się podobać, ale dobrze, że starsi i młodsi, zawodowcy i studenci podejmują takie wyzwania :)To zawsze jest coś świeżego...

   Usuń
 2. Bardzo interesujące, inspirujące i trochę intrygujące :-) Na pewno chętnie zobaczyłbym takie ogrody! Bardzo dziękuję za ten post :-) Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię podglądać takie... dzieła sztuki ogrodowej!

   Usuń
 3. Niekoniecznie potrzebne są rośliny, żeby stworzyć ogród. Wystarczy pewna myśl i minimum, a otrzymujemy całkiem udany ' produkt końcowy '.
  Ścięte drzewa zalane krwią.... bardzo wymowne.
  Bolestraszyce intrygują. Pomimo małej powierzchni zawsze oferują coś ciekawego. Za każdym razem coś innego. Już we wrześniu Festiwal Derenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym mocno filozoficznym osadzeniu poszczególnych kompozycji, każdy znajdzie coś dla siebie. Można myśleć o przemijaniu życia, przemijaniu drzew, o naturze, czy właśnie o kobiecości. To ciekawe. Dodatkowo, uważam, że wartością jest różny wiek twórców- i młodzi i starsi i studenci. Każdy miał jakiś pomysł i mógł go wyrazić poprzez sztukę ogrodową...

   Usuń
  2. I nie jest to tylko sztuka dla sztuki. To także matematyka, religia i filozofia. Wszystko zależy od tego, jak wyrazimy nasze myśli.

   Usuń
  3. Tak, i jako edukator z pasji, bardzo się cieszę, że uczymy tego także młodzież...

   Usuń
 4. Kiedy byłam w Bolestraszycach 3 lata temu, te ogrody konceptualne przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy. Rośliny poschnięte, wszystko porośnięte chwastami po pas. Wyglądało na to, że ktoś miał dobry pomysł, ale zabrakło sił i wytrwałości na jego kontynuację. Ale widzę, że to się zmieniło. Ciągle uważam, że to ciekawy pomysł, ale nawet o takie ogrody - jak widać - też trzeba zadbać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiesz, najstarsze ogrody, te jeszcze z 2011 roku są znacznie gorzej utrzymane niż tegoroczne. Ale całość jest spójna i intrygująca...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zawsze zależy, co się komu podoba, ale odwiedzić zawsze warto, żeby samemu zobaczyć...

   Usuń
 7. Interesujące :-) chciałabym wybrać się do takich ogrodów :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczególnie interesujący był ogród "drzewo na opał". Bardzo wymowny i dający do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne :) A dla mnie motywacja, żeby zająć się moim ogródkiem, jak wrócę do domu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Motyw z zapałkami genialny :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że trochę się zmieniło w ogrodach konceptualnych. Kiedy ja tam byłam - kilka lat temu - ogrody były bardzo zaniedbane i zarośnięte chwastami. W niektórych wręcz trudno było rozszyfrować "koncept"...

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...