30 mar 2016

Lepiężnik w Łazienkach - mgliste poranne oblicze parku...

Rzadko odwiedzam największe, najbardziej znane parki w Warszawie: Wilanów, Łazienki, zwłaszcza w niedzielę, to zupełnie nie dla mnie. Co innego - w pochmurny poranek dnia powszedniego, to lubię...
park Łazienki Królewskie
Park w Łazienkach pozornie uśpiony, ale można już zauważyć pierwsze bardziej zielone, bardziej żółte albo bardziej różowe, niekiedy zaskakujące rośliny.
Pierwsze radosne spojrzenie - to jasne, żółto-zielone młode listki na wierzbach płaczących, a u ich stóp - niezawodne liliowce.
park Łazienki Królewskie
Latem będzie to kwieciście. Latem będzie dużo spacerowiczów i turystów. Teraz, zestaw osób idących szybkim krokiem przez park jest specyficzny. Biegniemy gdzieś, każdy w swoich sprawach, ale rozglądamy się na boki rejestrując pierwsze oznaki wiosennej wegetacji. Minęła mnie taka grupka, zamyślona w sprawach pewnie znacznie bardziej duchowych niż przyziemnych...
A dalej już kwitnące tu i ówdzie pogięte i bezkształtne krzewy derenia jadalnego. Bardzo go lubię właśnie za ten subtelny cytrynowo-zielonkawy odcień niepozornych skupisk kwiatuszków.
park Łazienki Królewskie dereń
A u stóp jeszcze prawie uśpionych drzew liściastych błyskają inne kropelki żółto-zielonkawych kwiatków. Bardzo, bardzo lubiane w dzieciństwie, zrywane, zbierane, wymęczone zanim doniesione do domu. A teraz jakby zapomniane, bo takie zwykłe, mało szlachetne. Pamiętacie? To złoć żółta...
kwiaty wiosny
Cieszy mnie jej widok, delikatne dywany wśród opadłych jesienią liści. Mało szlachetna, mało kłopotliwa roślina, dająca tyle radości!
Wśród bezlistnych jeszcze drzew, z daleka wyróżniają się kolorowe pawilony Ogrodu Chińskiego. Ciągle nie mogę się do niego przekonać, brakuje mi tutaj prawdziwego ogrodu...
ogród chiński Łazienki
 
A nad brzegiem stawu, tuż przy Pałacu na Wodzie, zaskakujący mnie co roku dziwoląg, roślina jakby z innej bajki. Kwitnący na różowo, bardzo wczesną wiosną lepiężnik. To roślina typowa głównie dla brzegów naturalnych potoków górskich (więcej tutaj), zaskakująca mnie obecnością w tak klasycznym parku jak Łazienki Królewskie...
lepiężnik kwiaty
Dzięki swoistym, dużym kwiatostanom lepiężnika, wczesna wiosna w Łazienkach jest nie tylko zielonkawa, ale także różowa!

lepiężnik różowy
A wkrótce wszystkie krzewy i drzewa wybuchną jasną zielenią, będzie inaczej. Warto teraz wybrać się na spokojny spacer, zatrzymując w pamięci krótki moment przed-właściwą-wiosną, polecam!
 

23 komentarze:

 1. Zgadzamy się z Panią w zupełności. Takie miejsca, które są zatłoczone w weekendy, w tygodniu posiadają zupełnie inny charakter. Również zmiana pogody wpływa na charakter miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, słoneczny poranek, albo mglisty- jeszcze inne nastroje...

   Usuń
 2. Zapraszam do Śnieżycowego Jaru :) to już chyba ostatni dzwonek ")

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, wiem, wiem, niestety w tym roku nie zdążę :( Tyle się dzieje, nie sposób być wszędzie gdzie się chce...

   Usuń
 3. Te pawilony są bardzo ładne. Mogłoby być tam więcej drzew i krzewów - wtedy robiłyby naprawdę piorunujące wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, popatrzę na nie bliżej lata. Brakuje mi jedynie wokół nich "ogrodu" wyobrażam sobie różne wiśnie ozdobne, jakieś klony palmowe, może więcej zimozielonych, do tego kwitnące bylinki i cebulowe... Teraz jest tak goło :(

   Usuń
 4. Też uwielbiam takie poranki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że są fajne! Dają więcej siły na kolejne zapracowane dni...

   Usuń
 5. Piekne i niesamowite sa te lepiezniki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudownie złapałaś w kadrach aparatu to co w Warszawskich łazienkach piękne i niebanalne,...naturalny urok i ciszę, oraz potęgę i moc natury:)
  Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wczesnowiosenne kadry. Zdjęcia z lepiężnikami piękne.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, lepiężniki są piękne. Taki niesamowity buraczkowy kolor i takie złożone kwiaty (kwiatostany)...

   Usuń
 8. Oj, jakbym miała wyjść w taki poranek, to bym musiała wziąć wolne w pracy, bo moje "poranki" są jeszcze ciemne :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię Łazienki. Ale podobnie jak Ty, wolę spacerować po parku w tygodniu. W weekendy jest tam dla mnie zbyt tłoczno. Bardzo żal mi bluszczy, które kilka lat temu po prostu wycięto. A tak pięknie porastały drzewa. Nie wiem komu to przeszkadzało. Tym bardziej, że jakiś "mądraliński" uzasadniał ich wycięcie dobrem drzew. A przecież bluszcz pospolity nie jest pasożytem. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, masz rację. ostatnio zmieniła się obsada w dziale ogrodniczym Łazienek, powinno być lepiej!

   Usuń
 10. cudne zdjęcia,aż brak słów, pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne miejsce! W pierwszej chwili myślałam, że to Nałęczów:-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdjęcia są świetne, idealnie oddają klimat Łazienek o poranku.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...