27 sie 2009

Jesienne rozchodniki

Sierpień i wrzesień to czas kiedy kwitną wysokie rozchodniki okazałe (Sedum spectabile). Są to typowe sukulenty, doskonale rosnące na słabszych glebach i w ogrodach skalnych.
Tworzą regularne kępy sztywnych prostych łodyg, dorastających do 40-70 cm, które wznoszą duże płaskie kwiatostany. Najczęściej spotyka się odmiany o kwiatach białych lub różowych.
Ostatnio pojawiły się nowości o purpurowych kwiatach, a także o kolorowych liściach. Można znaleźć odmiany z białym brzegiem,
białym środkiem,
liściem bordowym albo prawie czarnym, a nawet trójkolorowe. Rozchodniki okazałe to rośliny bezobsługowe, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych z wyjątkiem przycinania suchych łodyg wiosną. Bardzo ciekawie wyglądają zasuszone łodygi, zostawione na zimę na rabacie.
Doskonale sprawdzają się jako obwódki przy brzegu rabaty.

I tak wielobarwnie nadchodzi do mojego ogrodu jesień...

7 komentarzy:

  1. Bardzo podobają mi się rozchodniki. Nie wiedziałam, że jest tyle ich odmian!
    Podziwiam je rosnące w dużych grupach na terenie firmy w której pracuję. W moim ogrodzie nie mam na razie na nie pomysłu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj, bardzo mi się podobają jako uporządkowane kule wzdłuż ścieżki w ogrodzie fioletowym na dachu BUW, ale uporządkowany ogród to nie ja, ja mam ogród eklektyczny :)
    Lubię natomiast te kolorowe odmiany, z trudem je zdobyłam i rzeczywiście są ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  3. BArdzo lubię rozchodniki. Mam Rozchodnik Matrona (największy z bordowymi liśćmi), okazały Brilliant, Star Dust i te o liściach z biały śrdkiem. A ostatnio sobie kupiłam jakiś o nieznanej mi odmianie. Niezbyt wysoki, kolorem liści i kwiatów przypomina Matronę (to chyba ten z ostatniego zdjęcia.
    Najbardziej w nich lubię, że sa ozdobne od wiosny do jesieni, a potem nawet w zimie.
    A gdzieś widziałam taką przecudownej urody rabatę zieloną. Trawy (niskie i zielone), można powiedzieć w łanach czyli duże powierzchnie, poprzedzielane dużymi powierzchniami rozchodnika okazałego(zielonego).

    OdpowiedzUsuń
  4. mam u siebie w ogrodzie rozchodnik ciemy czerwien,lub tez ciemny roz ,ale bialy tez jest jadny ,chyba na niego nie zwrocilam uwagi :-).Juz wiem ze bede do ciebie zagladac,bo te tematy kwiatuszkowe to cos dla mnie :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wcięło mi co napisałam...
    Piękne są! Też mam kilka i właśnie zbierają się do kwitnięcia.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten rozchodnik z ostatniego zdjęcia to odmiana Red Cauli- drobniejsza od Matrony, ale za to bardziej purpurowo kwitnąca, a najciemniejsza z ciemnych jest odmiana Postman's pride- po prostu bordowo-śliwkowa- piąte zdjęcie od góry.
    Miłego dnia moim gościom!

    OdpowiedzUsuń
  7. rozchodniki o białych liściach (zielono obrzeżonych) zostały właśnie usunięte po 3 sezonach z mojego ogrodu..marniały konsekwentnie.. uwielbiam tę grupę roślin ale te nowości zdają się nie być "goliatami"

    OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...