7 mar 2009

Ciemiernik biały

Ciemiernik biały (Helleborus niger), w krajach anglosaskich jest zwany różą Bożego Narodzenia, gdyż jego kwitnienie rozpoczyna się nawet w listopadzie-grudniu. W warunkach polskich, zależnie od temperatury kwitnienie w ogrodzie rozpoczyna się po wczesnowiosennych odwilżach w lutym-marcu, choć kwitnące rośliny można kupić już od stycznia.

Ciemiernik biały kwitnie zwykle dużymi, białymi kwiatami o jaskrawożółtych pręcikach. U kilku odmian kwiaty mają lekko różowy odcień, a przekwitając przybierają wyraźnie czerwonaworóżowy kolor. U odmian dekoracyjnych kwiaty unoszą się wysoko nad liśćmi. Najbardziej wartościowe wyselekcjonowane ciemierniki białe to grupa Blackthorn Group, oraz odmiana "White Magic".

Ciemierniki rzadko sprawiają kłopoty uprawowe. Najlepiej rosną na obojętnych lub lekko zasadowych, próchniczych glebach i stanowiskach niezbyt ocienionych. Warto sadzić je na dobrze wybrane i przygotowane stanowiska, gdyż źle znoszą przesadzanie. Stare, zniszczone liście powinno usuwać się przed zimą. Dobre towarzystwo dla ciemierników białych to przebiśniegi, trzmielina, naparstnice lub bluszcz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...