5 lut 2014

Drobnokwiatowe dendrobium

W tym roku próbuję uprawy storczyków, których dotychczas nie miałam u siebie. Zachwyciłam się storczykami o drobnych kwiatach. Jedną z takich odmian jest dendrobium (Dendrobium Berry, krzyżówka Dendrobium kingianum x Dendrobium Mini Pearl). Ma cudowne drobniutkie kwiaty w najbardziej intensywnym różowym kolorze! 

 Ta krzyżówka jest dość dobrze przystosowana do warunków mieszkaniowych. W temperaturze pokojowej i średniej wilgotności (ok 60%) tworzy wiele pędów z liśćmi średniej wielkości. Często wytwarza też małe roślinki tzw. keiki. Utrzymanie jej przy życiu w warunkach domowych, nie-szklarniowych nie jest więc problemem.
Ale w uprawie storczyków marzeniem jest, aby nasza roślina zakwitła ponownie. W przypadku dendrobium Berry, aby pobudzić kwitnienie rośliny, należy zapewnić jej jesienną przerwę w chłodnych i suchych warunkach. Pod koniec lata, we wrześniu zaczynamy ograniczać podlewanie (zamiast 1 raz w tygodniu, stopniowo robimy coraz dłuższe przerwy: podlewamy raz na dwa, potem raz na trzy tygodnie). Równocześnie przestawiamy roślinę w chłodniejsze miejsce, najlepiej takie gdzie w dzień jest słonecznie i ciepło, a w nocy wyraźnie chłodniej: na balkon, na ganek, na klatkę schodową, tak by odczuła nocne przechłodzenie, nawet do mniej niż 10-15 stopni (oczywiście, nie możemy jej zamrozić!).
Jeśli cierpliwie poczekamy, po około dwóch miesiącach zaczną pojawiać się małe pączki, z nich pędy kwiatostanowe i nowe kwiaty!
Zobaczymy, spróbujemy.
Na razie cieszę się kolejnymi drobniutkimi kwiatuszkami, które wyjątkowo obficie obsypały moje dendrobium. Nie zauważyłam, żeby pachniały, tak jak mówią źródła.
Ciekawa jestem Waszych wrażeń z uprawy Dendrobium? Jakieś dobre rady? Wskazówki?

16 komentarzy:

 1. Piękne. Nawet nie wiedziałam że jest taka odmiana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ukrywam, ja wcześniej też nie. Ale jak tylko zobaczyłam, to chwyciłam i mam!

   Usuń
 2. Mój W. jest specem storczykowym - mamy kilka, które od kilku lat kwitną systematycznie na zmianę, ale tej odmiany nie mamy i nie mogę pomóc. Piękny jest ten storczyk!

  OdpowiedzUsuń
 3. Storczyków nie uprawiam, ale gdybym kiedyś zaczęła, to na pewno chciałabym mieć ten. Piękne zdjęcia!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle interesujący. Śliczny kolor i wdzięk drobnokwiatowca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudny ten storczyk. Niestety się nie wypowiem, bo moje robią co chcą. Jedne kwitną ponownie, inne niekoniecznie. Pewnie popełniam błędy, ale i tak je uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne to dendrobium. Moje ma duże kwiaty i udało mi się je doprowadzić do ponownego kwitnienia- miało około 15 kwiatów:). Kluczem było przesuszenie i kilka tygodni w sierpniu spędzonych na balkonie. Co ciekawe wypuściło pęd kwiatowy z odgałęzienia, które już kwitło a gdzieś czytałam, że dendrobium kwitnie tylko z nowych roślinek. Chyba mam jakiegoś mutanta:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, zazwyczaj dendrobia mają duże kwiaty i zazwyczaj nie powtarzają kwitnienia. Super, że u Ciebie zakwitło ponownie!

   Usuń
 7. Dendrobium w najmodniejszym w tym roku kolorze! (kolor "Radiant Orchid" został ogłoszony kolorem roku przez Pantone). Powodzenia w uprawie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak. To dokładnie ten kolor! Jest taki energetyczny, że aż trudno go sobie wyobrazić w większej dawce!

   Usuń
 8. Storczyki - jak dla mnie najpiękniejszy z kwiatów. Mam w domu kolekcję doniczkowych storczyków:) W tym roku również planuje przenieść je na mój ogród. Efekt będzie powalający :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz więcej osób ma ciekawe kolekcje, może podzielisz się swoimi doświadczeniami?

   Usuń
 9. Storczyki zawsze wyglądają efektownie. Ja niestety sobie z nimi nie radzę, więc gdy jakiś storczyk ledwo zipie moja mama zabiera je do pracy na "specjalny" parapet. Wyjątkowo im na nim dobrze i kwitną wtedy jak szalone :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To prawda, niektórym osobom wszystkie storczyki rosną i kwitną jak oszalałe, pozazdrościć dobrej ręki Twojej Mamie!

  OdpowiedzUsuń
 11. jestem w posiadaniu tego maleństwa od lutego i póki co dopiero przekwitł.
  mogę potwierdzic ze kwiatki pachną waniliowo-kwiatowo! :)
  mam nadzieję że jeszcze zakwitnie!

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...