7 paź 2013

Trawy jesienią cz.3 - Proso i hakonechloa

Poza trawami, o których już pisałam, mam też takie, które mnie nie zachwycają. Nie jestem przesadnie zadowolona z tego jak rośnie u mnie hakonechloa (Hakonechloa macra).
Na razie, w tym roku, kupiłam tylko formę podstawową, myślę też o formach żółtolistnych np. Aurea. Moja hakonechloa nie rozrosła się imponująco, chociaż posadziłam ją jak trzeba w półcieniu na dość dobrym podłożu. Podobno dobrze zimuje, poczekamy na przyszły sezon, może będzie ładniejsza. teraz nie jest zbyt atrakcyjna ani w kolorze ani w formie. 
Podobne uczucia lekkiego rozczarowania mam do prosa rózgowatego (Panicum virgatum), które mam w postaci kilku kęp odmiany Heavy Metal. Proso jest wysoką, bardzo roztrzepaną trawą o pięknych, dużych wiechach, które pojawiają się już w sierpniu. 
Odmiana Heavy Metal ma zgodnie z opisem katalogowym zwisły pokrój, co w praktyce oznacza, że leży na płasko w chaosie obok miejsca posadzenia. Wymaga przemysśanych podpór aby utrzymać jakąkolwiek uporządkowaną i wziosłą formę. W miarę spadku temperatur, jej niebieskawe liście przebarwiają się na żółto, pozostając w formie szeroko rozpostartego snopka. W zbliżeniu zatem jest ładna, ale w kompozycji na rabacie, niestety nie. 
Gdybym miała wybierać teraz, zastąpiłabym ją jakimś miskantem o bardziej uporządkowanej formie, ale cóż jest - to jest, nie narzekam, podwiązuję i eliminuje siewki, które pojawiają się wszędzie wokół. Pozostały jeszcze turzyce - do następnego razu!

5 komentarzy:

 1. moja hakonechloa tez się "meczy" już 2 sezon..miałyśmy poważną rozmowę i dałam jej jasno do zrozumienia, że ma się wziąć w garść bo tracę cierpliwość pozdrawiam, Ewa (www.wilczagora.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zawsze zadziwia, jak rośliny pięknie prezentują się w CO i na fotkach w katalogach, a później w naturze i tak robią co chcą:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachwycające są Twoje trawy, aż się chce je mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem co kupiłaś ale odmiana 'Heavy Metal' jest wybitnie wyprostowana i niebieskawa. Niewysoka, tak z 1,3 m. Czy jest w pełnym słońcu? Może masz jakiś proso jednoroczne np. Panicum capilare?
  A Hakonechloa macra to jeden z gatunków wolniej rosnących traw i na efekt trzeba czekać.
  Mariusz Surowiński

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może kupiłam proso w innej odmianie niż była opisana, trudno. Jednorocznych traw nie mam, może jednak spróbuję kiedyś, jest wiele ciekawych odmian,
   Dzięki za komentarz!
   M.

   Usuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...