27 paź 2009

Delikatny grujecznik...

Są drzewa o delikatnych, niepozornych liściach, które latem nie odgrywają pierwszoplanowej roli w ogrodzie czekając by przyciągnąć uwagę niezwykłymi jesiennymi kolorami..
Takim drzewem jest grujecznik japoński (Cercidyphyllum japonicum), jak sama nazwa wskazuje spotykany głównie na Dalekim Wschodzie.
Grujecznik jest drzewem średniej wysokości, dorasta w Polsce do ok 10m, nie wytwarza ciekawych kwiatów ani owoców. Jego atutem są delikatne, sercowate listki. W sezonie mają ciekawy odcień zieleni: między turkusem a zimną miętą z delikatną kroplą fioletu. Fioletowy blask podbarwia młode gałązki i listki, co przy srebrnym odbiciu spodniej strony liścia daje ciekawe wrażenie kolorystyczne.

Grujecznik ciekawie przebarwia się stopniowo już od września, jego liście stają się zaskakująco żółto-różowe w odcieniach rzadko spotykanych u naszych rodzimych gatunków.
Grujecznik nie ma wyjątkowych wymagań, najlepiej się czuje w bardziej wilgotnej i cienistej części ogrodu, gdyż w Japonii jest po prostu drzewem leśnym. Szczególnie jesienią rozjaśni kompozycję z iglakami i różanecznikami.

Na zachętę dla niezdecydowanych, dodam tylko, że drzewo delikatnie korzennie pachnie, nawet nie wytwarzając kwiatów...

5 komentarzy:

 1. Ciekawe bardzo to drzewko ... pachnące korzennie ...hmmm :) Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj chętnie bym posadziła, tylko miejsca brak:(
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca,pachnąca roślinka:-)Gdyby tylko Matylda miała ogród to...z pewnością i takie drzewko o wdzięcznej nazwie- Grujecznik Japoński -znalazłoby swoje miejsce:-) Pozdrawiam serdecznie...Słonecznego jutra życzę

  OdpowiedzUsuń
 4. rzeczywiscie ciekawy odcien zieleni

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Nie wyrażam zgody na ukryte reklamy w komentarzach!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...