15 maj 2011

Szachownice nie tylko w kosteczki
Do zestawu wiosennych roślin cebulowych warto dorzucić szachownice (Frittilaria).


Są to mało wymagające gatunki niezbyt wysokich kwiatów, które rozkwitają stopniowo od kwietnia do maja. Ich kwiaty mają postać zamkniętych lub 6-płatkowych dzwonków, w różnych kolorach.


Ciekawe żółto-brązowe kwiaty tworzy szachownica Michałowskiego (F. michailovskyi),bardziej stonowane ale większe, oliwkowe - szachownica ostropłatkowa (F. acmopetala), a szochownica lisia (F. uva-vulpis) ma kwiaty szaro-brązowe z jaskrawą obwódką.


Niektóre szachownice, jak szachownica kostkowana (F.meleagris) są naszymi rodzimymi roślinami, choć w naturze występują już niezmiernie rzadko.


Wyższe odmiany szachownic po kwitnieniu pokładają się, co jest ich jedyną wadą. Poza tym, nie sprawiają żadnych problemów, zimują, kwitną i nie trzeba ich wykopywać. Ich kwiaty nie są oszałamiające, tak jak np. szachownicy perskiej, ale warto podsadzić je na rabatach naturalistycznych.

Cebulki są dostępne jesienią i nie ma problemu z nabyciem różnych gatunków.

4 maj 2011

Ozdobne wiśnie i jabłonie


Przełom kwietnia i maja to czas kiedy kwitną sady owocowe. Małą namiastkę możemy stworzyć w ogrodzie sadząc ozdobne odmiany drzew owocowych. Ponieważ zazwyczaj nie osiągają sporych rozmiarów, można zdecydować się na kilka odmian. A jest w czym wybierać!

Najpierw kwitną śliwy wiśniowe (Prunus cerasifera):

odmiana Hessei - o trójkolorowych lekko powcinanych listkach, wiosną - prawie żółtych, w lecie-bordowych z białym brzegiem.
odmiana Nigra - o luźnym, szerokim pokroju i ciemnych liściach przez cały sezon. Kilka dni później startują jabłonie (Malus):

odmiana Purpurea - tak ciemna jak buraczek, z bardzo ciemnymi kwiatami, które nikną wśród jeszcze ciemniejszych liści, rozmiary jak jabłonie owocowe.
odmiana Ola - średnio ciemne liście, kwiaty różowe, pokrój luźny, choć szeroki.
odmiana Prof. Szafer - najjaśniejsze, drobne kwiaty, odmiana karłowa, gęsta, niewysoka.
Wszystkie odmiany ozdobne jabłoni tworzą malutkie, rajskie jabłuszka, które są pokarmem dla ptaków przez całą zimę.

A za chwilę zakwitnie jabłoń japońska...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...