21 lut 2011

O pokręconych sosnach

Przejeżdżając przez lasy w mojej okolicy zauważyłam rosnące na brzegu lasu mniejsze, pokręcone sosny. Zastanawiałam się jaka to może być odmiana sosna pospolitej, ale w źródłach znalazłam ciekawą odpowiedź.
Jest to inny gatunek sosny: sosna Banksa (Pinus banksiana), pochodząca z Ameryki Północnej, szybko rosnąca ale krótkowieczna.
Wyróżnia się wieloma szyszkami przylegającymi do poskręcanych gałązek i bardzo ubogimi pędzelkami z nielicznymi igłami. Nadaje jej to trochę orientalny wygląd, choć autorzy podręczników określają ją jako rachityczną i bezwartościową.
Warto wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej odpornych gatunków sosny, polecany do sadzenia na glebach jałowych jako tzw. przedplon.
Sosna Banksa ma minimalne wymagania glebowe, może zatem poprzedzać nasadzenia bardziej szlachetne. Obecnie nie jest już sadzona w lasach państwowych, choć można ją kupić w szkółkach.
U mnie raczej się nie zmieści, chociaż te orientalne gałązki bardzo przypadły mi do gustu...

17 lut 2011

Barwy kotów

Dzisiaj wyjątkowo, zoologicznie...
Dzisiaj dzień kota.

Kotów u nas dostatek, mają różne charaktery i różne kolory futerka. Niektóre mają rozumek, a inne nie mają rozumku tylko serduszko...

Niektóre kochają ludzi, inne są lekko autystyczne.

Ale wyjątkowy był mój ukochany Filipek.
Mały, chory kotek z krzywą główką. Po zapaleniu opon mózgowych troche gorzej słyszał. Miał największe serduszko z wszystkich naszych zwierząt, niestety miał też chłoniaka.

Myślę, że był u nas szczęśliwy, chociaż był tak krótko.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...