31 lip 2009

Bukietowe konkursowanie...

Twórcze pasjonatki: Alewe i Anne wspólnie ogłosiły konkurs na piękny bukiet.
Zgłaszam więc w nastroju hortensjowym poniższe zestawienie, a notkę bardziej botaniczną napiszę wkrótce...
Odrobina letniej obfitości...

Konkurs ciągle trwa, warto nie tylko głosować ale i zgłaszać się!

29 lip 2009

O hortensjach...

Przełom lipca i sierpnia to czas hortensji, stopniowo zakwitają różne odmiany dekoracyjne z różnokolorowych kwiatostanów. Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) jest gatunkiem ozdobnym także z liści. Jest to odmiana oferowana w Polsce od niedawna, jednak sprawdzona pod względem mrozoodporności (jeśli przemarznie na przedwiośniu to słabiej kwitnie ale szybko tworzy nowe pędy), a więc warto jej poszukać.
Hortesja dębolistna wymaga dużej przestrzeni, w krótkim czasie osiąga do 1,5 metra wysokości i tyle samo szerokości. Ze względu na siłę wzrostu i docelowe rozmiary trzeba zostawić dla niej sporo miejsca na rabacie. Rośnie szybko, tworząc mocne pędy z licznymi skórzastymi liśćmi o długości do 20cm i charakterystycznym kształcie.
Podobnie kwiatostany są imponujące: do 30 cm długości i 15 cm szerokości!

To nie wszystkie walory hortensji dębolistnej: jest to jedyna hortensja, która przebarwia sie jesienią w szerokiej gamie czerwieni i fioletów, zdobiąc ogród aż do listopada.
Wymaga stanowisk półcienistych, wilgotnych o odczynie lekko kwaśnym, w pierwszych latach warto okrywać na zimę.
W moim ogrodzie rośnie na rabacie iglakowo-wrzosowej i tworzy imponującą zielona kaskadę...

25 lip 2009

Lilie cd...

Szaleństwa liliowego cd...
Najbardziej dorodne kwiaty maja moje lilie OT (tzw. hybrydy orientalno-trąbkowe), które zazwyczaj hodowane są na kwiat cięty. Trudno się dziwić- tworzą kwiatostany o imponujących rozmiarach: wysokości nawet 1,5 do 2 m i kilkanascie kwiatów na pędzie. W moim ogrodzie zimują już od trzech lat i z roku na rok kwitną bardziej obficie.
Tyle komentarza, teraz zdjęcia:
Te cztery pędy wyrosły z jednej cebuli, trudno uwierzyć, prawda?
Skromna biała lilia, ma pięć kwiatów w dolnym pięterku...

A każdy kwiat jest jak moja dłoń.

Żółta dorosła do dwóch metrów, słoneczniczek wygląda przy niej jak byle rumianek...

A teraz portrety kwiatów:


Moim zdaniem, ta grupa lilii hybrydowych jest najbardziej dekoracyjna, a zapach jest po prostu odurzający.

21 lip 2009

Lipcowe lilie...

Mam w ogrodzie lilie, różnych odmian: i orientalne i azjatyckie i mieszańce, i odmianowe i takie zwykłe określane kolorem kwiatu i nieznane z imienia...
Połowa lipca to ich czas, powoli zaczynają kwitnienie, rozwijając kolejne kwiaty, a wieczorem pachną tak odurzająco...
Niektóre rosną elegancko między różami, innym pozwalam na wtopienie się między bodziszki, pięciorniki i floksy w lekkim bałaganie. Mam lilie niewysokie z pojedynczymi kwitami na łodyżkach i lilie giganty: z bukietami ciężkich kwiatów albo niebosiężne, wyższe ode mnie.
Co roku dosadzam nowe lilie i ciągle ich mało...
Czy jeszcze się zastanawiasz, czy już masz lilie na swojej liście przyszłych zakupów cebulek?

10 lip 2009

Romantyczna różanka

Przy południowej ścianie domu wydzieliłam rabatę najbardziej dekoracyjną, taką na której staram się sadzić rośliny, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Przypomina mi tradycyjną "różankę", ale poza różami posadziłam na niej lilie, szafirki, tulipany, astry i kilka innych krzewów: bez, tawuły, hortensje a nawet srebrnego pokręconego świerka (Picea glauca globosa).

Teraz jest moment, kiedy ta rabata jest najbardziej dekoracyjna...

Ciągłe deszcze sprawiły, że część kwiatów róż szybko opadła, ale kolejne otwierają się każdego dnia...

5 lip 2009

Śmietankowo-malinowa róża

Moja tegoroczna faworytka, należąca do 10 najlepiej sprzedających sie odmian na świecie: róża odmiany Double Delight.
Uzyskana w wyniku krzyżówki przez A.W. Ellis i H. Swim w 1977 roku w USA, jest jedną z najbardziej polecanych amerykańskich odmian, zdobyła też wiele nagród i wyróżnień. Róża Double Delight jest różą wielkokwiatową, dorasta do 1-1,5m, czasami szczepiona na wysokiej podkładce. Zalety tej odmiany to urzekające zestawienie kolorów kwiatów, które zmieniają barwę rozwijając się od żółto-różowego pąka do śmietankowo- malinowego kwiatu.


Na krzewie nie ma dwóch identycznych kwiatów, nawet w pełni rozwinięte kwiaty dalej zmieniają wybarwienie! Na zdjęciu poniżej jest ten sam kwiat ale dzień później.

Kwiaty mają bardzo silny zapach, który wykorzystano m.in. jako element nuty zapachowej perfum Intuition Estee Lauder. Odmiana ta jest dość wrażliwa na przymrozki wiosenne, wymaga późnego odkrycia, średnio odporna na choroby grzybowe.
Czy skusisz się na lody śmietankowe z malinową polewą na swojej różance?

3 lip 2009

Patriotyczna róża Papageno

Ostatnia zima nie była łaskawa dla moich róż, kilka ulubionych zmarzło, ustępując miejsca nowym nabytkom. Jedną z odmian róż wielkokwiatowych, którą z trudem zdobyłam jest odmiana Papageno.
Każdy kwiat ma unikalną mieszankę purpurowych i białych płatków z wieloma paseczkami. Zestawienie kolorystyczne jest dokładnie takie jak na polskiej fladze.
Twórcą tej niezwykłej róży jest Samuel McGredy (1981). Papageno należy do róż o średniej sile wzrostu, osiągających zazwyczaj 50-70cm, tworzących liczne kwiaty o delikatnym zapachu i 17-25 płatkach. Róża ta powtarza kwitnienie przez całe lato. Warto pamiętać, że odmiana ta jest dość wrażliwa na wiosenne przymrozki, nie należy spieszyć się z odkrywaniem pędów.

O kolejnych moich różach wkrótce...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...