27 kwi 2011

Wczesna wiśnia japońska

Bardzo lubię niewielkie ozdobne drzewka. W mojej kolekcji wczesnych ozdobnych drzew owocowych jako pierwsza rozkwita wiśnia japońska odmiany Kojou no mai, zwana też wiśnią wczesną.Rzeczywiście, pierwsze kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie kwietnia.


Pisałam już, że ta odmiana jest niezwykle delikatna, ma gąszcz pogiętych gałązek a jesienią pięknie się przebarwia.

Jest niewielka, dorasta do 2-3 metrów średnicy i kwietnie już jako mały okaz, można znaleźć też wersję szczepioną na wysokim sztamie.A wkrótce kolejne japońskie piękności!

23 kwi 2011

O pełnych i pustych kokoryczach...

Wczesną wiosną na rabacie leśnej pojawiają się wyraźne plamy pudrowego cyklamenu. To kwiaty kokoryczy pełnej (Corydalis solida). Bylina ta tworzy dość zwarte kępki podzielonych liści, nad którymi wznoszą się kwiatostany z wydłużonymi, dość sporymi kwiatkami. Mają one do 2,5 cm długości i płatki zrośnięte w ostrogę i hełm.


Kokorycz pełna jest naszą rodzimą byliną, nigdy nie udało mi sie jej zobaczyć w warunkach naturalnych.

W podwarszawskich lasach spotkałam natomiast jej bliską kuzynkę: kokorycz pustą (Corydalis cava) o fioletowo-niebieskich kwiatach. Kwitnie ona od marca do maja w dolnym piętrze lasów bukowych i grądów. Tworzy liczne mieszańce, także w kokoryczą pełną, o kwiatach w całej gamie odcieni od bieli przez różowy do fioletu.

Obydwie kokorycze wymagają gleb raczej luźnych, żyznych i dość wilgotnych, łatwo zadomawiają się w ogrodzie, tworząc liczne siewki. Nigdy jednak nie będą tak piękne jak ten wspaniały leśny kobierzec.

Wykorzystajmy wolne dni na podziwianie piękna naszej przyrody!

19 kwi 2011

Miodunki

Wśród wielu wczesnowiosennych bylin warto zwrócić uwage na miodunkę (Pulmonaria).Poszczególne odmiany mają różne kształty liści, często w biało-srebrne wzory. Liście pojawiają się bardzo wczesną wiosną, często zimują pod śniegiem. Miodunka ma czerwowno-fioletowo-niebieskie kwiaty, zmieniające odcień. Niektóre odmiany mają kwiaty w czystych odcieniach: czerwieni lub błękitu. Łatwo się rozsiewa, a jeśli mamy w ogrodzie kilka odmian, możemy dochować się mieszańców.


Miodunka szybko rozrasta się w zwarte kępki, dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienistych, jest wrażliwa na suszę.

Warto wiedzieć, że w polskich lasach występuje dzika miodunka ćma, tworząca łany wczesnowiosennych kwiatów razem z zawilcami, przylaszczkami i kokoryczami.

Takie wielokolorowe dywany zdobią lasy na Lubelszczyźnie.

7 kwi 2011

Przedwiosenne przylaszczki

Część rabat w moim ogrodzie ma leśny charakter. Dzięki temu są łatwiejsze w obsłudze i mogę sadzić małowymagające rośliny.

Wyjątkowo lubię pierwsze, przedwiosenne kwiaty, które trudno zauważyć w warunkach naturalnych, a w ogrodzie z radością przynoszą pierwszy powiew wiosny.

Pomiędzy iglakami i różanecznikami posadziłam przylaszczki pospolite (Hepatica nobilis) w odmianie różowej i zwyczajnej.

Nie wymaga ona specjalnego zachodu, nawet jeśli listki uszkodzi mróz, wiosną obudzą się delikatne kępki kwiatów.

Jest to gatunek podlegający ścisłej ochronie, ale można kupić sadzonki przylaszczki typowo leśnej i w cudownych dekoracyjnych odmianach.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...