19 wrz 2009

Jesień romantyczna

Ciepły i suchy wrzesień sprawił, że róże bardzo obficie powtarzają kwitnienie.

Najwięcej pączków mają odmiany najmniej szlachetne, często kupowane jako bezimienna "róża biała albo różowa".
Całe lato róże zasilałam odpowiednim nawozem, pod koniec lata zabezpieczyłam przed chorobami grzybowymi, dlatego teraz tak pięknie kwitną. Są zdrowe i pełne wigoru.


Mam nadzieję, że zimna jesień nie nadejdzie zbyt szybko i jeszcze długo będą ozdabiać mój ogród...

13 wrz 2009

Jesień ognista

W ogrodzie rozbłysły pierwsze ogniki jesieni, powoli przebarwiają się liście pokrywających ściany pnączy.
Jedną z moich ulubionych pnących roślin jest winorośl japońska (Vitis coignetica).
Jest to silnie rosnący gatunek o gigantycznych liściach, nawet do 30cm średnicy. Liście są w lecie żywozielone, we wrześniu stają się purpurowe, a opadają dopiero po silniejszych przymrozkach. Kwiaty i owoce tej winorośli są niepozorne, to właśnie liście stanowią jej walor dekoracyjny. Winorośl japońska jest bardzo odporna na przymrozki, wrażliwa jedynie na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Potrzebuje podpór, gdyż jej wąsy owijają się, a nie chwytają podłoża. U mnie trochę zboczyła ze ściany garażu na czeremchę, ale wiosną dostanie nowe kratki i wróci na mur.
Ognista, pełna temperamentu jesień...

9 wrz 2009

Pastelowa jesień II

Dzisiejszy słoneczny poranek zachęcił zimowity do otworzenia swoich liliowych kwiatów.
Zimowity (Colchicum autumnale) kwitną we wrześniu tworząc bardzo duże sześciopłatkowe kwiaty, przypominające większą wersję krokusów. Jest wiele ciekawych odmian: liliowych (Lilac Wonder, The Giant), białych (Album) a także o wkiatach pełnych: liliowych (Waterlily) i białych (Alboplenum).
Zimowity nie wymagają większej uwagi niż krokusy. Trzeba tylko zapamiętać gdzie są posadzone i uważać w lecie na liście, które są mocne i dość wysokie.
A za kilka dni powinny zakwitnąć jesienne krokusy...


6 wrz 2009

Pastelowa jesień

Typowe kolory jesieni to kolory nasycone, ogniste: purpura, żółć, pomarańcz, pojawiające się na stopniowo przebarwiających się liściach. Miłą odmianą są subtelne i pastelowe kwiaty nietypowego powojnika, który właśnie rozpoczął kwitnienie.
Jest to powojnik barszczolistny (Clematis heracleifolia) zupełnie inny od typowych pnących kuzynów. Powojnik barszczolistny ma duże, trójlistkowe liście i sztywne, wzniesione pędy. Tworzy kępy o wysokości do 70cm i ma pokrój jak wiele typowych bylin rabatowych.
Jest to odporny powojnik, zarówno na przemarzanie jak i na choroby grzybowe, lubi wiosenne przycinanie, dzięki czemu przybiera pokrój zgrabnej kępki. Kwitnie w końcu lata - od sierpnia do pierwszych przymrozków. Jedną z polecanych odpornych i dekoracyjnych odmian jest właśnie ta - New Love PBR, tworząca kwiaty w delikatnym lawendowo-niebieskim kolorze.
Inne odmiany mają kwiaty trochę bardziej fioletowe lub bardziej białe, ale zawsze w pastelowej tonacji.
Powojniki z grupy Heracleifolia to doskonałe uzupełnienie przekwitających powoli rabat bylinowych...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...