STRONY MOJEGO OGRODU:

31 mar 2014

Biało na wiosnę cz.3

Dzisiaj nie będzie długiego tekstu, tylko kilka dzisiejszych migawek, dobrze?



Dobrego dnia!

30 mar 2014

Biało na wiosnę cz.2

Nie wiem jak u Was, ale ja nie nadążam. Jeszcze w piątek było jak preludium do wiosny, a dziś wiosna w pełni, pączki kwiatów w oczach się otwierają, po gałęziach hasają wiewiórki, ogród przekopany tak, że aż trudno się odgiąć...
Boje się, że przy takim tempie nie zdążę pokazać typowo wiosennych krzewów, dlatego dziś wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), w odmianie Alba, niestety nie z mojego ogrodu...
Wawrzynek jest polską rośliną, czasami można go jeszcze zobaczyć w lasach liściastych i mieszanych, na terenie całej Polski. W naturze występuje gatunek botaniczny o różowych kwiatach, o którym pisałam tutaj. Mam go w ogrodzie (jeszcze nie kwitnie!), a w naturze widywałam go w kilku miejscach na Suwalszczyźnie. Trudno zdecydować, który kolor ładniejszy, czy różowy czy biały, prawda?
 
Wawrzynek jest dość szerokim, zwartym krzewem, który po kilku latach dorasta do ok 1 metra wysokości i podobnej średnicy, gałązki ma jak widać gęsto rozgałęzione, a kwiaty wyrastają na ich czubeczkach.
Wawrzynek kwitnie w marcu (a czasami nawet w styczniu-lutym!), wart jest polecenia dla spragnionych pierwszych oznak wiosny. Najlepiej mu będzie w środowisku podobnym do naturalnego czyli na glebie trzymającej wilgoć, obojętnej lub zasadowej i w miejscu półcienistym. Myślę, że właśnie z powodu podłoża (mam piaszczyste i przepuszczalne, raczej kwaśne), nie było mu u mnie najlepiej. Straciłam ładnie rozrośnięty biały krzew, potem dosadziłam różowy, zobaczymy jak mu będzie. Polecam zatem wawrzynka do ogrodu o troszkę bardziej żyznym i wilgotnym podłożu, powinno się udać!
A u nas szał zakupów i zmian, ale to już nie dziś...
Pozdrawiam!

27 mar 2014

Biało na wiosnę

W ostatnim tygodniu cudownie zakwitła tzw. biała forsycja czyli Abeliophyllum. Mam ją w ogrodzie od kilku lat i z roku na rok wzrasta moje zadowolenie.
W kolejnych latach kwiaty są mniej lub bardziej różowe, zawsze jednak pastelowo-delikatne.
Na delikatnych i trochę roztrzepanych gałązkach wiszą małe dzwoneczki, które rozsiewają wyraźny, intensywny zapach.
Biała forsycja jest jednym z wczesnych zwiastunów wiosny w moim ogrodzie, pisałam już o niej tutaj. Można porównać barwę kwiatów, które w tym roku (szczególnie w słońcu) są zdecydowania bardziej różowe niż wcześniej.
Pozdrawiam!

26 mar 2014

Rześki poranek

Po prostu, szybki spacer o poranku w mojej okolicy...
Fantastycznie rześko, wilgotno po wczorajszym deszczu i tak nastrojowo...

24 mar 2014

Krokusy na wrzosowisku

Mam rabatę, która roboczo nazywam wrzosowiskiem. Rosną na niej iglaki, wrzosy i wrzośce i kilka rododendronów. Zazwyczaj na przedwiośniu jest ona smutna, choć zimozielona. Rośliny są niezmienne i trochę nudne. Jesienią kupiłam dużo wielkokwiatowych krokusów i powtykałam tu i tam. Sama nie myślałam, że efekt będzie taki wesoły!
Do kompletu, są tam też kokorycze, które wysiewają się od kilku lat. Dopisałam w planach dokupienie żółtych i białych krokusów, więc za rok będzie jeszcze bardziej kolorowo.
 
Na razie jestem  bardzo zadowolona, nie widać, że nie zdążyłam przyciąć wrzosów... I tylko sąsiadka spacerując z psem naszą uliczką narzeka, że na rabacie przy płocie nie widać krokusów! Dobrze, w przyszłym roku posadzę też i przy płocie.
Jak jeszcze można ubarwić rabatę zimozieloną? Macie jakieś fajne pomysły?

23 mar 2014

Badyle: piękne i pożyteczne

Wiosna jest dla nas czasem ogromnego wysiłku związanego z porządkowaniem kolejnych części ogrodu. W poprzednich latach nie zawsze mieliśmy wystarczająco dużo wolnego czasu i sił, żeby zakasać rękawy i konsekwentnie poprzycinać, poprzesadzać, powyrzucać itd.
W tym roku wczesna wiosna dała nam szansę, więc pracujemy i pracujemy a odciski na dłoniach same się robią! Przycinamy rozrośnięte drzewa i krzewy, a przy okazji zwróciłam uwagę na piękno wielokolorowych badyli czekających w kolejce do rozdrabiarki.
Gałęzie kilku odmian dereni, wybujałe pędy forsycji, wierzby, sumaki i niepotrzebny już stroisz, który był zimową pierzynką dla wrzosów. Po przerobieniu w maszynce będą wydajnym i ładnym sposobem na ściółkowanie rabat.
 
Z przeogromnej sterty badyli, powolutku powstają kolejne porcje wiórków, którymi obsypujemy rabaty. W wielu miejscach mamy już bardzo duże kiełki tulipanów z ciekawymi liśćmi w paseczki. Zupełnie nie pamiętam jaka to może być odmiana, zobaczymy niedługo.
Grubsze kawałki gałęzi nie są tak dekoracyjne jak cieńsze, pójdą albo na kompost albo na mniej widoczne rabaty pod krzewami i drzewami. Tak czy inaczej, dzięki rozdrabniarce nic się u nas nie marnuje. Musimy jedynie znowu powiększyć kompostownik!
Przez kilka lat przymierzaliśmy się do tego zakupu, rozważając wszystkie argumenty, teraz jestem bardzo zadowolona i choć wiórki nie są tak ładne jak na zdjęciu w folderze urządzenia, to cieszę się z nowej funkcjonalności. Aż szkoda, że w poprzednich latach paliłam nadmiar badyli.
Ciekawa jestem Waszych prac ogrodowych, jak minął weekend?

21 mar 2014

Wyniki konkursu

A oto wyniki:
 
 
Trzy nagrody - roczne prenumeraty pisma Twój Ogrodnik


ufundowane przez Redakcję otrzymują:
 
1.Ewa za zdjęcie balkonu w wersji wiosennej;
 
2. Małgosia za zdjęcie bibułkowych krokusów;
 
3. Marta za zdjęcie rodzinnej łączki.
 
 
Dodatkowo podkomisja w składzie moich najbliższych postanowiła nagrodzić niespodziankami:
1. Ondraszę za kurę wcale nie rosołową;
 
2. Lunę za kolaż haftów i kwiatów;
 
3. Kamilę za szydełkowy wianuszek;
 
4. Marzenę za kosz pełen wiosny.
 
 
 
Dziękuję za wspólną zabawę, czekam na adresy mailowe.

Wielkie brawa za piękne przywoływacze wiosny, to dzięki Wam już jest z nami!

19 mar 2014

Ciemierniki

Przejrzałam starsze wpisy i co roku o tej porze pokazuję moje ciemierniki. Uwielbiam ich wielkie, wyraziste kwiaty, które pięknie wyglądają w słoneczku i w deszczu też. Co roku staram się dokupić jeszcze kilka, posadzić w miejscu gdzie je widzę i cieszyć się ich pięknymi kwiatami.

 Jedne z  moich ulubionych: najciemniejsze, mroczne. Mają ciemne, bordowe kwiaty i podbarwione karminowo liście. Kwiaty nie otwierają się tak szeroko, tylko są jak wielkie dzwonki.
 Odmiany o białych kwiatach, kwitną od grudnia, jeśli tylko nie ma wielkich mrozów. W wielu krajach są symbolem świąt Bożego Narodzenia, ja jednak wolę je w wersji wiosennej.
Ciekawa jestem, jak wiosna u Was? U mnie już zakwitły pierwsze przylaszczki!

17 mar 2014

Nowy numer e-Barwy Ogrodu!

Skończyliśmy zbieranie zgłoszeń konkursowych. Bardzo dziękuję za wszystkie zgłoszenia. Teraz trudny wybór: wszystkie prace są tak kolorowe, tak radosne! Ile różnych pomysłów i technik! Doceniam też wkład najmłodszych i prace grupowo-rodzinne! Cieszę się, że nie tylko koleżanki-ogrodniczki, ale także koleżanki-rękodzielniczki czekają razem z nami na wiosnę. A co z Panami? Wygląda na to, że są głównie wykonawcami naszych pomysłów albo są bardzo nieśmiali.

Zobaczcie jakie inspirujące przywoływacze wiosny!

 
Przygotowałam kolejny, marcowy i przedwiosenny numer mojego miesięcznika e-BarwyOgrodu.
 

Serdecznie zapraszam!

 
 
Ciekawa jestem Waszych opinii: o czym pisać, a o czym nie pisać, co dodać, a z czego zrezygnować?
 

16 mar 2014

Konkurs - ostatni dzień

Dzisiaj było szaro i ponuro. Dzięki temu na kwiatach były cudne kropelki.


Zachęcam do szukania przywoływaczy wiosny. Czekamy na zdjęcia w konkursie Czekając na wiosnę jeszcze tylko jeden dzień!

Konkurs czekając na wiosnę - przesyłamy zdjęcia do poniedziałku,

17 marca, godz. 23.59.

Zapraszam!

15 mar 2014

Hortensje, kolorowe aktualności i konkurs!

W minionym tygodniu odwiedziłam giełdę kwiatową w poszukiwaniu wiosennych kwiatów dla Krystyny i Bożeny. Przy okazji był to pretekst by kupić przepięknie kwitnące hortensje ogrodowe. Poniżej odmiana Hovaria Mirai.
 
Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) kwitną na zeszłorocznych pędach, dlatego nie zawsze się udają w ogrodzie. Szczerze mówiąc, zazwyczaj się nie udają, po przemarznięciu nie kwitną. Mam ich kilka i już więcej nie kupię. Co roku, wiosną, kupuje kilka ciekawych odmian do dużych donic przed domem. W tym roku wybrałam hortensję z serii Magical, których kwiaty są wielokolorowe, z cieniowane z domieszką seledynowo-zielonego. Są to nowoczesne odmiany, wyhodowane niedawno w Holandii, które zdecydowanie należy porządnie okrywać na zimę, bądź traktować jak rośliny jednego sezonu.
Posadzone w ogrodzie mogą osiągnąć nawet do 100 cm wysokości i powinny kwitnąć przez cały sezon, do późnej jesieni. Hortensje z serii Magical zmieniają kolor kwiatu w ciągu sezonu, domieszka zielonego staje się stopniowo coraz mniej widoczna, a płatki stają się albo niebiesko-fioletowe albo różowo-amarantowe, co zależy od odczynu podłoża. Moją faworytką jest fioletowo-zielona hortensja odmiany Revolution, której pięć kwiatów tworzy wielki obłok nad liśmi.
Nie mogłam nadziwić się tej wersji kolorystycznej, przejście barw jest fantastyczne!
 
A jeśli ktoś myśli, że łatwo jest zrobić takie zdjęcie przy asyście kotów, to poniżej szerszy plan: trzy hortensje i dwie kocice: Pusia i MałyKot.
 
 
Zapraszam do przesyłania zdjęć konkursowych na konkurs "Czekając na wiosnę".
Na zdjęcia czekamy do 17 marca (poniedziałek) do godz. 23.59.
 
 
W najbliższych dniach ukaże się trzeci numer mojego e-magazynu,
Zapraszam!
 



11 mar 2014

Kolory moich krokusów i konkurs!

W weekend było bardzo słonecznie i dzięki temu moje krokusy otworzyły kwiaty. Bardzo, bardzo na to czekałam!
Najbardziej lubie krokusy w kolorze ... krokusowym czyli w różnych odcieniach fioletu.
Te najciemniejsze doskonale się namnożyły i co roku mam kępkę kilkudziesięciu przytulonych do siebie kwiatów.
Te jaśniejsze, bardziej pastelowe dają cudowny kontrast z płatkami i rozczapierzonym znamieniem słupka. 
Fioletowe krokusy rosną u mnie najlepiej. Co roku staram się poszerzac krokusowisko i dosadzam różne odmiany w innych kolorach.
 Są piękne, ale jak widać pojedyncze kwiaty, które mają tendencję do zanikania a nie rozrastania się. Pozostaje  mi zatem dokupić znowu jesienią wiele cebulek fioletowych krokusów. Dają one radość nie tylko nam, ale i skrzydlatym gościom, zobaczcie!
 A skoro o krokusach mowa, to przypominam, że krokus jest też symbolem mojego konkursu. 



A jakie kolory krokusów są w waszych ogrodach? Które możecie polecić?


9 mar 2014

Wiosenne kolory i konkurs!

W ogrodzie zaczyna być kolorowo. W naszym domu też jest coraz więcej kolorów. Mamy doskonały nastrój, dostosowując się do początku wiosny zmieniając różne drobiazgi na bardziej radosne.
 
 
Nie sądziłam, że będę lubić zestawienia prostych kolorów. A mam ich wokół siebie tak dużo...
 

A dzisiaj aby pokrzepić się po całym dniu ciężkiej ogrodowej pracy zjedliśmy babeczki. Hmmm, babeczki pod kolor lampy? czemu nie!


Oczekiwanie na wiosnę jest w naszym domu bardzo kolorowe, a u Was?

Pamiętacie o konkursie, prawda?



Pozdrawiam kolorowo i wiosennie!

6 mar 2014

Wiosenny konkurs!

Startuje wiosenny konkurs z nagrodami!









 
Wszyscy czekamy na prawdziwą wiosnę, powoli przygotowujemy wiosenne aranżacje: na oknach, na tarasach, w doniczkach, w wazonach, a niektórzy z nas dziergają, haftują, scrapują albo robią piękne aranżacje w jeszcze inny sposób.
Zapraszam zatem do konkursu na naj-, naj-, naj-... najweselszą, najbardziej kolorową, albo najbardziej elegancką, najciekawszą, najśmieszniejszą wiosenną aranżację!
Można zrobić to co lubimy najbardziej: bukiet, wianek, rękodzieło, kompozycję w doniczce albo w koszyku... Potem jedno zdjęcie przesyłamy na mój adres mailowy: barwyogrodow@gmail.com
W moim konkursie nagrody ufundował wydawca magazynu Twój Ogrodnik i są to prenumeraty dla zdobywców trzech pierwszych miejsc. Pomyślimy też nad nagrodami pocieszenia!
http://www.twojogrodnik.pl/
Przypominam: nie trzeba się spieszyć, na zdjęcie czekamy  do 17 marca 2014 r., godz. 23:59.
Wyniki ogłosimy  do dnia 21 marca 2014 r., do godziny 19:00

Już się cieszę na myśl o ciekawych pomysłach, które zobaczymy! Wszystkie zdjęcia pokażę na blogu i na stronie Facebooka.
Zdjęcia będą się pojawiały tutaj. Zapraszam!