STRONY MOJEGO OGRODU:

18 kwi 2017

Domowe drzewko cytrynowe...

Po powrocie z Sycylii pozostała we mnie tęsknota za cytrusami i niewielki kącik drobiazgów przywiezionych z Włoch. Od kilku dni honorowe miejsce w tym kąciku zajmuje moje własne, domowe drzewko cytrynowe!
drzewko cytrynowe
Moja cytryna...
Po dawnej popularności samodzielnie wyhodowanych z pestki cytrusów, chwilowo odeszły one w zapomnienie. A teraz z przyjemnością widzę, że wracają do łask. Moje drzewko pochodzi ze specjalistycznego sklepu wysyłkowego Rośliny Egzotyczne (klik), w którym można znaleźć szeroki wybór drzewek cytrynowych, pomarańczowych, a także różnych intrygujących mieszańców: kumkwatów, orangkwatów i innych roślin egzotycznych.
 
drzewko cytrynowe
Kwitnąca cytryna
Jak widać moja cytryna ma kilka kwiatów, które roztaczają wokół siebie oszałamiający zapach. Mam nadzieję, że po kilku tygodniach doczekam się owoców.
 

Jak zadbać o cytrusy w domu?

Domowa uprawa cytrusów nie jest bardzo skomplikowana. Aby rośliny cieszyły nas przez kilka kolejnych sezonów, musimy pamiętać o zapewnieniu im takich warunków, jakie panują w ich naturalnym środowisku. W czasie wegetacji - w sezonie wiosenno-letnim - należy umieścić je w dobrze nasłonecznionym, ciepłym miejscu. Dodatkowo, pamiętajmy o regularnym, choć niezbyt obfitym podlewaniu i częstym zraszaniu. Od października, stopniowo ograniczamy ich podlewanie, aby do przedwiośnia mogły przejść okres spoczynku. W tym czasie, ustawiamy je w jasnym pomieszczeniu o temperaturze, która nie przekracza 10-15 stopni i podlewamy sporadycznie. Wiosna, stopniowo wzmagamy intensywność podlewania, umieszczamy w ciepłym pokoju i delikatnie nawozimy. Po pewnym czasie, na roślinie pojawią się niewielkie białe pączki kwiatowe.
drzewko cytrynowe
Delikatny cytrynowy pączek
Kwiaty większości gatunków i odmian cytrusów są samopylne, czyli nawet bez udziału owadów, zapylą się i w miejscu białego okwiatu, po jego opadnięciu, zaczną wytwarzać zawiązki owoców. Co ciekawe, cytrusy zazwyczaj kwitną stopniowo w całym sezonie wegatacyjnym, a na jednym drzewku mogą wspólnie występować młode owoce i kolejne kwiaty! Niekiedy nadmierne kwiaty opadają i ostatecznie wytwarza się tylko kilka owoców, ale to też jest sukces uprawowy, prawda?
drzewko cytrynowe
Czy z tych kwiatów będą cytrynki?
Niezależnie od kwitnienia i owocowania, drzewka cytrusowe to po prostu bardzo dekoracyjne rośliny. Bardzo podobają mi się ich ciemnozielone, skórzaste liście. Są gęsto osadzone na kolczastych łodygach. Młode przyrosty mają lekko bordowe zabarwienie, a cała roślina jest bardzo elegancka.
drzewko cytrynowe
Idealnie białe kwiaty wśród idealnie zielonych liść
Moje drzewko cytrynowe jest prowadzone w formie niewielkiego drzewka z wyraźną koroną. Wiosenne przycinanie pobudza cytrusy nie tylko do rozgałęziania się, ale także do intensywnego kwitnienia. Tutaj panuje prosta zasada: im silniej przycinasz, tym więcej kwiatów i owoców! Poniżej można łatwo zauważyć, jak wiele młodych przyrostów powstaje na świeżo przyciętych gałązkach. Spodziewam się też na nich wielu kwiatów (i owoców)...
drzewko cytrynowe
Młode przyrosty
 
Podsumowując, warto pomyśleć o powrocie do kolekcjonowania drzewek cytrusowych. Może uda nam się wyhodować własne owoce? A jeśli zależy nam na profesjonalnych sadzonkach dostępnych w szerokim wyborze odmian, skorzystajmy z unikalnej oferty sklepu Rośliny Egzotyczne (klik).
drzewko cytrusowe
Odrobina słonecznej Italii w naszym domu? czemu nie...
Polecam serdecznie: ja i moja cytrynka z włoskiego kącika... A może już macie swoje cytrusy?


 

14 kwi 2017

Spokojna wiosna w Nieborowie...

W miniony weekend odwiedziliśmy pałac Radziwiłłów w Nieborowie, który jest otoczony wspaniałym, spokojnym ogrodem.
Nieborów
Frontowa część rezydencji
Wczesna wiosna to doskonały moment, żeby spacerować pomiędzy zazieleniającymi się drzewami, na których uwijają się ptaki. Myślę, że z powodzeniem, można prowadzić tu ciekawe obserwacje ornitologiczne!
Nieborów
Szpaki, zięby, dzięcioły - skrzydlaci mieszkańcy wiekowych drzew
Ogród otaczający pałac w Nieborowie został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, a następnie dopracowany przez Szymona Bogumiła Zuga w połowie XVIII wieku, w najmodniejszym ówcześnie francuskim stylu. Szczęśliwie, po ponad 250 latach, regularny układ nasadzeń jest doskonale zachowany. Zachwycił mnie spokój i harmonia prostych linii alejek, trawników i przystrzyżonych boskietów okalających mniejsze ogrodowe "gabinety".
Nieborów
Klasyczna harmonia
Dominującym gatunkiem drzew są tu lipy, posadzone zarówno w postaci prostych alejek prowadzących do bardziej swobodnej, naturalistycznej części ogrodu, jak i w mieszanych lipowo-grabowych niezwykle gęstych szpalerach. Okolone drzewami aleje zbiegają się regularnie do miejsc wyznaczonych przez intrygujące rzeźby: fragmenty antycznych budowli czy dawne słowiańskie postacie tajemniczych czterech kobiet-bogiń.
Nieborów
Tysiącletnia "baba" - bogini czy po prostu piękna kobieta?
 
Bezpośrednio za pałacem, rozciągają się niezwykle proste kwietniki. Na tle nisko przystrzyżonej trawy z rozmachem poprowadzono faliste linie rabat obsadzanych kwiatami sezonowymi. Choć bliższe mi są bogate i chaotyczne rabaty angielskie, te prawie minimalistyczne partery bardzo przypadły mi do gustu.
Nieborów
Jak lepiej je podziwiać: przez zamglone stare szyby czy z bliska?
W całym ogrodzie dominuje zieleń, jeszcze delikatna i świeża zieleń. Jedynie tu i ówdzie pojawiają się subtelne dodatki kwiatowe - kępa różaneczników...
Nieborów
Zaskakująco wczesne kwiaty różaneczników
... albo taka prosta kompozycja w części zaplecza gospodarczego.
Nieborów
Trzy kwitnące rośliny - i wystarczy!
Tuż przy pałacu, rośnie imponujące drzewo - platan klonolistny, o obwodzie pnia przekraczającym 6,5 metra i wysokości ponad 30 metrów. Zgodnie z tradycją i opisem na roślinie, jest uznawany za najstarszy egzemplarz platana w Polsce, choć dendrolodzy, przyznają mu dopiero trzecią lokatę w tej konkurencji. Tak czy inaczej, platan ten rośnie w Nieborowie od około 250 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem, a jego korona sięga wyżej niż dach pałacu!
Nieborów
Historyczny duet - pałac i jego opiekuńczy platan
 
Ogród otaczający pałac w Nieborowie jest uznawany za najlepiej zachowany do dziś typowy ogród francuski. Podobne założenia przy innych rezydencjach magnackich, jak no. w Wilanowie, były przerabiane i zatraciły czytelność swojego układu. Tutaj idealny geometryczny ogród przetrwał wiele lat przynosząc spokój i relaks odwiedzającym. A może to dobry pomysł na świąteczny spacer?
Nieborów
Otoczony zielenią regularny zbiornik wodny
 
Informacje praktyczne:
dojazd - najwygodniej autostradą A2
strona Muzeum w Nieborowie - tutaj (klik), informacje o ogrodach - tutaj (klik)
warto także odwiedzić leżącą nieopodal Arkadię (wspólny bilet) - tutaj (klik)
 

6 kwi 2017

Kolorowy ogród pod Krakowem

Ostatni weekend w marcu spędziliśmy w okolicach Krakowa. Odwiedziliśmy między innymi urokliwą Lanckoronę. To urocze, spokojne miasteczko położone jest na wzgórzach, delikatnie muśniętych przedwiośniem.
Lanckorona

Można tutaj przyjechać tylko na spacer tak jak my, można spędzić kilka dni korzystając z uroków spokojnych pensjonatów, zatopionych w (przyszłej) zieleni.
Lanckorona
W Lanckoronie znalazło swoje miejsce wielu kreatywnych twórców, którzy tworzą piękne przedmioty, drobiazgi, dekoracje. Przy pracowni ceramicznej, odwiedziliśmy nie tylko sklepki ale i urokliwy ogródek, w którym na grządkach kwitną i kwiaty i koty...
Lanckorona ceramika
Uwielbiam takie miejsca, bardzo brakuje mi w okolicach Warszawy. Tutaj z przyjemnością podziwiałam lekkość i bezpretensjonalność takich ozdób: w wersji kolorowej...
Lanckorona ceramika
i w wersji stonowanej...


Lanckorona ceramika
Nie oparłam się pokusie zakupów...
Lanckorona ceramika
Podziwiałam też wspaniałe duże ceramiczne rzeźby, eksponowane w kawiarence... Może następnym razem się skuszę ;)
Lanckorona ceramika
A na przedwiośniu, takie urokliwe, ceramiczne dekoracje dostarczają nie mniej kolorowej radości co pierwsze krokusiki, prawda?
Lanckorona ceramika
Informacje praktyczne:
o Lanckoronie - strona gminy tutaj
Ceramika z Lanckorony na FB - tutaj