STRONY MOJEGO OGRODU:

28 lut 2009

Dekoracyjny przez cały rok dereń

Jeśli szukasz krzewu, który nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych i jest dekoracyjny przez cały rok zdecyduj się na derenia (Cornus alba lub Cornus sericea). Derenie od lat sadzone były jako typowe krzewy w zieleni miejskiej, zazwyczaj wykorzystywano odmianę zielonolistną, która nie zachwyca. Ot typowy, szybko rozrastający się krzew w parku. W ogrodzie warto posadzić jedną z tych odmian derenia, która jesienią pięknie przebarwia liście, a przez zimę ożywia ogród kolorowymi pędami. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, spróbuj posadzić kilka krzewów razem, stworzą wtedy na tle śniegu barwną plamę. Z dereni można stworzyć nieformowany żywopłot, albo posadzić je przed płotem, oddzielając ogród od zgiełku ulicy. Owoce dereni ozdobnych dostarczą jesienią pokarmu ptakom.

Krzewy dereni wymagają regularnego cięcia, które wykonuje się wczesną wiosną, najlepiej już w początkach marca. Regularnie nisko przycinane krzewy, wypuszczą nowe proste pędy, które kolejnej zimy przybiorą barwę czerwoną, pomarańczową lub zielono-żółtą. Zobacz, jak malowniczo wyglądał dereń w moim ogrodzie w październiku:


Najciemniejsze czerwone pędy ma Cornus alba "Sibirica", złote pędy tworzy Cornus alba "Spaethi", żółte Cornus sericea "White Gold". Odmiana Cornus alba "Elegantissima" wypuszcza nie tylko ładne czerwone pędy zimą, ale i efektowne, biało obrzeżone liście latem. Pędy dereni możesz wykorzystać do ozdobnych kompozycji w mieszkaniu:

Tak więc, jest z czego wybierać!

25 lut 2009

Piękne pierwiosnki


Kupując w kwiaciarni pierwiosnek kubkowaty, zwróćmy uwagę aby miał żywozielone liście i dużą liczbę pąków kwiatowych. Jeśli właściwie o niego zadbamy, będzie zdobił nasze wnętrze nawet przez dwa, trzy miesiące.


Najkorzystniejsze miejsce dla pierwiosnka to parapet okna o wschodniej wystawie, co ograniczy ryzyko poparzenia liści przez południowe ostre słońce. Rośliny podlewamy 1-2 razy w tygodniu utrzymując stale wilgotne podłoże. Uwaga! Liście pierwiosnka pod wpływem wilgoci brązowieją tracąc swój urok. Warto zatem napełniać wodą miseczkę, do której wstawiamy doniczkę z rośliną.

W Polsce pierwiosnki traktowane są jako rośliny jednoroczne, rozmnażane przez wysiew nasion i w zasadzie nie przechowuje się ich na kolejny sezon.

Tradycyjne odmiany mogą uczulać, najnowsze są pozbawione alergizujących związków.
Miejmy nadzieję, że już wkrótce będziemy cieszyć się ogrodowymi pierwiosnkami!

22 lut 2009

Hiacynty



Hiacynty kupujemy w zimie, głównie ze względu na ich odurzający zapach.
Po kwitnieniu zazwyczaj cebule wyrzucamy. Jednak, po zaschnięciu liści, warto przechować cebule i posadzić je do gruntu.
Cebule ukorzenią się i nadal będą kwitnąć, chociaż prawdopodobnie wytworzone kwiatostany będą mniejsze, a płatki o wiele rzadziej ułożone.
Warto znaleźć dla nich zaciszne miejsce, na przykład wśród innych wczesnych cebulowych lub odmian jasnoty o różnobarwnych liściach. Hiacynty w ogrodzie nie sprawiają kłopotów, po przykryciu stroiszem zimują bez problemu, nie wymagają też wykopywania na zimę.


Ja najbardziej lubię błękitne hiacynty, których kolor przywołują na myśl holenderską biało-błękitną porcelanę.

17 lut 2009

Modrzew w zimie

Modrzewie to jedne z nielicznych iglaków, które zrzucają igły przed zimą. Mogą wydawać się mało atrakcyjne o tej porze roku. Wyhodowano jednak odmiany o ciekawym, poskręcanym pokroju gałązek jak odmiana "Diana". Najbardziej malowniczo wyglądają zaszczepione na prostym pniu. Modrzewie są odporne na warunki miejskie, dobrze rosną nawet na lekkich glebach. Warto wzbogacić swoją kompozycję takim okazem.



15 lut 2009

Wiosenne plany


Pomimo tego, że od piątku mamy śnieżny nawrót zimy, myślę o planach wiosennych...

Wiosenne porządki w ogrodzie zamierzam zacząć od nawożenia. Pod nowe nasadzenia dodam szczepionkę mikoryzową, a na najbardziej nasłonecznioną rabatę hydrożel zwiększający wilgotność gleby.

Na liście zaplanowanych zakupów znajdzie się też podręczny pHmetr, aby stale utrzymywać kwaśny odczyn gleby na rabacie gdzie rosną azalie i różaneczniki.

Mam nadzieję, że dzięki temu, wiosną zakwitną równie wspaniale jak w poprzednich latach.

Ciemierniki...


Ciemierniki to wyjątkowe byliny, których kwiaty pojawiają się wyjątkowo wcześnie. Najwcześniejsze - nawet w grudniu. Większość z nich kwitnie zaraz po ustąpieniu silnych mrozów, czyli na przełomie lutego i marca.

Warto w ogrodzie posadzić kilka roślin o różnych kolorach kwiatów, w ten sposób w kolejnych latach można dochować się własnych siewek w nowych zestawach kolorystycznych.

Powyżej jeden z moich ciemierników wschodnich o ciekawych biało-różowych kwiatach.