Wśród wielu roślin, które zaczynają bardzo wcześnie wegetację w moim ogrodzie jest także i dereń jadalny (Cornus mas). Ten dereń należy do roślin w zasadzie bezproblemowych, o małych wymaganiach. Rośnie na każdej glebie, także suchej jak u mnie. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i okresowe przesuszenie. Warto go posadzić szczególnie wtedy, kiedy nasz ogród nie leży na wyjątkowo urodzajnej glebie i mieszkamy blisko miasta.
Pączki derenia jeszcze są schowane |
Dereń jadalny kwitnie wyjątkowo wcześnie, zazwyczaj już w początku marca na jego gałązkach pojawiają się limonkowo-cytrynowe małe bukieciki kwiatów. Botanik zauważy, że są to baldachy... W początkach jesieni, we wrześniu w ich miejscu pojawią się podłużne owoce.
Dereń jadalny - kwiaty i owoce
Bardzo lubię w dereniu jadalnym jego wczesne kwitnienie, ale nie zapominajmy, że jego owoce są prawdziwym skarbem. Zawierają wiele wartościowych składników: witaminę C, przeciwutleniacze. Na surowo nie bardzo nadają się do spożycia, ale można przerabiać je na konfitury albo nalewki. Ale to będzie plan na jesień, teraz cieszmy się obfitością pączków na każdej gałązce.
Za kilka dni żółte pączki zamienią się w żółte kwiatostany |
Ciemierniki
Kolejne kwitnące skarby przedwiośnia w moim ogrodzie to ciemierniki (Helleborus sp.). Od kilku lat zbieram różne gatunki i odmiany, sadząc razem, na rabatach, które widzę z okna. Z radością powiększyłam moją kolekcje o kilka różnych kolorów ciemierników o pełnych kwiatach. Są to różnokolorowe formy ciemiernika z serii Double Ellen. Moje doświadczenie wskazuje, że powinny dobrze przezimować i kwitnąć w kolejnych latach bez kłopotu.
Różowy pełny ciemiernik |
Ciemierniki pełnokwiatowe mają różnokolorowe płatki korony, a kwiaty są często wzniesione do góry. Bardzo ładnie wyglądają, szczególnie posadzone razem, na jednej rabatce. Może się także zdarzyć, że wśród siewiek znajdziemy nowe, zupełnie inne mieszanki kolorystyczne...
Leniwy dzięcioł
Spacerując dziś po ogrodzie zauważyłam, że do naszej ptasiej stołówki przylatują nie tylko czyże, sikorki i kosy. Dzisiaj odwiedził nas dzięcioł średni (Dendrocopos medius). Widuję go często na naszych drzewach, jest gatunkiem często zamieszkującym tereny przy lasach, przedmieścia, stare ogrody. Nasz gość urozmaica sobie posiłki: niekiedy pożywia się owadami na pniach drzew, niekiedy przegryza nasionka słonecznika.
Na modrzewiu lub pod świerkiem zawsze znajdę coś na śniadanie... |
Warto wiedzieć, że dzięcioł średni jest częstym gościem naszych karmników. Jest też ptakiem o stałym rewirze zamieszkania. Jeśli bywa w ogrodzie, znaczy to, że mieszka gdzieś w okolicy. Cieszę się zatem z odwiedzin takiego sąsiada!
Zazwyczaj spotykam biało kwitnące ciemierniki. Muszę poszukać w sklepie ogrodniczym. No i ten dereń też mnie zachwycił. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWidzę, że jest ich coraz więcej, może jeszcze i ja dokupię :-)
UsuńNaprawdę u Ciebie wiosna sie zbliża :-) a sąsiada masz super, trochę hałaśliwy napewno jak mój :)
OdpowiedzUsuńU nas sporo ptaków mieszka. Lubimy wszystkie i staramy się je podpatrywać :-)
UsuńTeż muszę przyznać, że te ciemierniki mnie zachwyciły, mają cudowny kolor. A derenie muszę posadzić ze względu na kolory łodyg - jesienią pięknie wyglądają.
OdpowiedzUsuńPa :)
To są dwa różne derenie. Ten daje owoce ale ma zwykłe badylki.
UsuńChyba wsadze taki dereń :) Ziemia u mnie w ogrodzie jest piaskiem godnym plaży w Sopocie :/ a skoro owocki można jeść, to idealnie sprawdzi się przy mojej Lusi, która konsumuje wszystko co rośnie od kostek po długośc ramienia, no i jest kolorowe ;)
OdpowiedzUsuńSkusiłaś się na jakiś Ciemiernik na Gardenii? Ja nabyłam jeden i już żałuję, że tylko jeden, bo jest pięknym kolorowym akcentem na tle obecnej szarości.
Dzięcioł- fajny facet :) Zazdroszcze, u mnie las bliziutko, ale w samym ogrodzie drzewa mam malusie, więc ptaki jakie do nas przylatują to mniejsze egzemplarze: sikorki, wróble, pliszki i czarnogłówki.
Ciemierniki z Gardenii. Główny cel zakupów załatwiony :) chociaż jeszcze marzę o magnoliach... Ja kupiłam pięć różnych ciemierników i już je posadziłam. Martwię się troszkę, bo dziś rano u nas zimno i śnieg :( Derenia polecam, warto byle gdzie go posadzić - będzie duży! Ja mam koło podjazdu po prostu...Serdeczności!
UsuńPiękne rośliny nam prezentujesz, jak zawsze:) Ja dzisiaj byłam w lidlu i zaopatrzyłam się w nowe sadzonki rożnych roślin. Ciekawa jestem co z nich wyrośnie:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło i serdecznie.
Piękne rośliny nam prezentujesz, jak zawsze:) Ja dzisiaj byłam w lidlu i zaopatrzyłam się w nowe sadzonki rożnych roślin. Ciekawa jestem co z nich wyrośnie:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło i serdecznie.
Ha, widziałam i ja, jeszcze się nie zdecydowałam czy coś dokupię, poranny śnieg mnie zmartwił :-(
UsuńJa mam ciemiernika o bardzo ciemnej bordowej barwie ale ten Twój rózowy jest po prostu uroczy
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podobają te pełnokwiatowe są bardziej radosne niż purpurowe, które są takie mroczne... Mam i ja te najciemniejsze z ciemnych...
UsuńBardzo mi się podobają te pełnokwiatowe są bardziej radosne niż purpurowe, które są takie mroczne... Mam i ja te najciemniejsze z ciemnych...
UsuńI ja mam takiego sąsiada! I dzięki Tobie poznałam jego imię. Niestety, ciemierników na Gardenii dla siebie nie znalazłam... Dziękuję za Twój wykład, był bardzo ciekawy.
OdpowiedzUsuńDziękuję Tamaryszku! Tak, miałam fajny wykład, mi też się podobał ;) Mam plan, żabyy zrobić z niego ze dwa artykuły, ale jeszcze zdjęć (własnych) troszkę mi brakuje, więc jeszcze za chwilę ...
UsuńPiękny ten ciemiernik. O zdjęciach ptaków już pisałam, że trochę zazdroszczę... :)
OdpowiedzUsuńDzięki, Ciemiernik też mi się podoba, chociaż przecież nie lubię różowego :)
UsuńZdjęcia ptaków- już wiem co pomaga: aparat prawie na wierzchu, z obiektywem z długą ogniskową, zwiększa szansę że zobaczysz ptaka jeszcze na drzewie a nie już odlatującego jak bywało wcześniej...
Dzięki za spotkanie;) U mnie wiosna w odwrocie - śniegu po kostki... Buuuu...
OdpowiedzUsuńJutro się roztopi :)
UsuńAle pięknie! Aż miło popatrzeć!
OdpowiedzUsuńTeraz chwilowo (mam nadzieję) trochę bardziej snieżnie :)
UsuńPiękne zdjęcia makro:-) Czuć już wiosnę:-)
OdpowiedzUsuńI znowu się wstrzeliłaś w "moje tematy" :) Dereń w tym roku do siebie zaproszę w końcu (bo już się tak czaję i czaję na niego). Ciemierniki póki co mam dwa, ale mam nadzieję, że z czasem kolekcja się rozrośnie. No a dzięcioł... Trochę się martwię o "mojego". Ostatnio jakoś tak dziwnie się zachowywał jednego poranka - buszował w barwinku, wskoczył nisko na pień drzewa i zamarł w bezruchu. Chwilę wcześniej szarogęsiła się tam sroka i nie wiem czy go nie poturbowała. Potem spłoszył go kot i od tego czasu go nie widziałam :(
OdpowiedzUsuńBezproblemowa roślina, która nie wymaga prawie niczego od ogrodnika? Takie rośliny lubię! W ogóle nie mam smykałki do tych kwiatów, które potrzebują większej i lepszej opieki. Ogólnie nie jestem zbyt dobra w typowo kobiecych rzeczach (pracuję w drukarni ccs druk, nie umiem też szyć ;P), ale na pewno spróbuję ożywić mój ogród tym cudem :)
OdpowiedzUsuń