Ostatnie słoneczne sierpniowe dni były dobrą okazją by odwiedzić Muzeum Pałac w Wilanowie, z którym współpracuję w badaniach biologicznych wspierających prace konserwacyjne.
Odrestaurowane w ubiegłym roku ogrody otaczające Pałac prezentują się bardzo ciekawie.
Przy południowym skrzydle Pałacu zmieniono aranżację ogrodu różanego. Jego pierwotne założenie nawiązuje do renesansowych włoskich ogrodów.
W wydzielonych bukszpanowymi żywopłocikami rabatach kwitną wspaniałe odmiany róży rabatowych i wielkokwiatowych.
Trudno zgadnąć jakie to odmiany, szkoda, że nie mają opisu.
Najstarszą częścią ogrodu jest ogród barokowy, który także przeszedł rewitalizację. W tej części ogrodu królują wielobarwne i różnorodne kompozycje tworzące wzory w bukszpanowej ramie. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni kwitną tulipany, sasanki, ostróżki, słoneczniki i liliowce.
W narożnikach geometrycznych wzorów posadzono przycinane cisy, żywotniki i graby, a wolne miejsca wypełnia kontrastowy żwir i kora. Za kilka lat rozrośnięte rośliny utworzą fantastycznie bogate rabaty!
Kończąc spacer po ogrodzie docieramy do pergoli, po której wspinają się imponujące okazy winorośli, z gigantycznymi, przebarwiającymi się już jesiennie liśćmi.
Polecam ogrody pałacowe w Wilanowie na jesienną ogrodową wycieczkę!
Byłam jest pięknie :)ewa
OdpowiedzUsuńOj Magdo chętnie bym była się z Tobą wybrała. Jestem zauroczona tym miejscem. Widać, że po wstępnych kłopotach wszystko wraca do normy, nie razi już brak wyciętych dużych tui - czy to tak się pisze? Spędziłam tam ostatni rok bywając w deszczu, spacerując samotnie gdy padał śnieg, obserwacje umieszczałam na blogu. Pięknie tam!
OdpowiedzUsuńIście królewsko !!! Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńOgrody Pałacu na Wilanowie uwielbiam, jak równiez Pałac lata całe tam właŚNIE TUPTAŁAM Z CÓRKĄ teraz mieszkam kilkanaście kilometrów od Wilanowa a lubię tam włąśnie pojechać w popołudniowe godziny wypić czekoladę w pijalni i pochodzić i pamięcia wrócić do chwil tu spędzonych radosnych chwil mojej młodości i córki dzieciństwa
OdpowiedzUsuńj