W miniony weekend odwiedziliśmy pałac Radziwiłłów w Nieborowie, który jest otoczony wspaniałym, spokojnym ogrodem.
Frontowa część rezydencji |
Wczesna wiosna to doskonały moment, żeby spacerować pomiędzy zazieleniającymi się drzewami, na których uwijają się ptaki. Myślę, że z powodzeniem, można prowadzić tu ciekawe obserwacje ornitologiczne!
Szpaki, zięby, dzięcioły - skrzydlaci mieszkańcy wiekowych drzew |
Ogród otaczający pałac w Nieborowie został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, a następnie dopracowany przez Szymona Bogumiła Zuga w połowie XVIII wieku, w najmodniejszym ówcześnie francuskim stylu. Szczęśliwie, po ponad 250 latach, regularny układ nasadzeń jest doskonale zachowany. Zachwycił mnie spokój i harmonia prostych linii alejek, trawników i przystrzyżonych boskietów okalających mniejsze ogrodowe "gabinety".
Klasyczna harmonia |
Dominującym gatunkiem drzew są tu lipy, posadzone zarówno w postaci prostych alejek prowadzących do bardziej swobodnej, naturalistycznej części ogrodu, jak i w mieszanych lipowo-grabowych niezwykle gęstych szpalerach. Okolone drzewami aleje zbiegają się regularnie do miejsc wyznaczonych przez intrygujące rzeźby: fragmenty antycznych budowli czy dawne słowiańskie postacie tajemniczych czterech kobiet-bogiń.
Tysiącletnia "baba" - bogini czy po prostu piękna kobieta? |
Bezpośrednio za pałacem, rozciągają się niezwykle proste kwietniki. Na tle nisko przystrzyżonej trawy z rozmachem poprowadzono faliste linie rabat obsadzanych kwiatami sezonowymi. Choć bliższe mi są bogate i chaotyczne rabaty angielskie, te prawie minimalistyczne partery bardzo przypadły mi do gustu.
Jak lepiej je podziwiać: przez zamglone stare szyby czy z bliska? |
W całym ogrodzie dominuje zieleń, jeszcze delikatna i świeża zieleń. Jedynie tu i ówdzie pojawiają się subtelne dodatki kwiatowe - kępa różaneczników...
Zaskakująco wczesne kwiaty różaneczników |
... albo taka prosta kompozycja w części zaplecza gospodarczego.
Trzy kwitnące rośliny - i wystarczy! |
Tuż przy pałacu, rośnie imponujące drzewo - platan klonolistny, o obwodzie pnia przekraczającym 6,5 metra i wysokości ponad 30 metrów. Zgodnie z tradycją i opisem na roślinie, jest uznawany za najstarszy egzemplarz platana w Polsce, choć dendrolodzy, przyznają mu dopiero trzecią lokatę w tej konkurencji. Tak czy inaczej, platan ten rośnie w Nieborowie od około 250 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem, a jego korona sięga wyżej niż dach pałacu!
Historyczny duet - pałac i jego opiekuńczy platan |
Ogród otaczający pałac w Nieborowie jest uznawany za najlepiej zachowany do dziś typowy ogród francuski. Podobne założenia przy innych rezydencjach magnackich, jak no. w Wilanowie, były przerabiane i zatraciły czytelność swojego układu. Tutaj idealny geometryczny ogród przetrwał wiele lat przynosząc spokój i relaks odwiedzającym. A może to dobry pomysł na świąteczny spacer?
Otoczony zielenią regularny zbiornik wodny |
Informacje praktyczne:
dojazd - najwygodniej autostradą A2
warto także odwiedzić leżącą nieopodal Arkadię (wspólny bilet) - tutaj (klik)
Super wycieczka. Bardzo lubię Nieborów. Byłem tam latem ubiegłego roku. Niezwykłe miejsce. Ale faktycznie troszkę minimalistyczne ;-) Z drugiej strony sam ten platan jest wart odwiedzenia tego miejsca. Pozdrowienia, radosnych Świąt.
OdpowiedzUsuńTak, warto podjechać o każdej porze roku. Teraz, jeszcze przed natłokiem gości jest tak spokojnie.... Serdeczności Świąteczne!
UsuńMagdo przyjmij życzenia radosnych, wesołych Świąt Wielkanocnych, pokoju ducha, wiary w Boga i w ludzi. Umiejętności dostrzegania piękna tego świata i oczywiście wiary w Siebie i swoje możliwości.
OdpowiedzUsuńDobrych i ciepłych chwil w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego Alleluja!:-)
Wesołych Świąt!!!
OdpowiedzUsuńCóż, to kolejny doskonały kierunek dla mnie, zapalonej ogrodniczki. Uwielbiam podziwiać florę a zamki są moją miłością od zawsze, więc takie 2w1 jak najbardziej na moje gusta. Polskę mam do zjechania wzdłuż i wszerz całą z dziećmi, więc Nieborowo też wpiszę na listę ;)
OdpowiedzUsuńWarto odwiedzić Nieborów i Arkadię, która leży bardzo blisko też...
UsuńNigdy nie byłam w Nieborowie, ale Twój post zachęcił mnie do takiej wyprawy. Wesołych Świąt.
OdpowiedzUsuńWarto się wybrać, pozdrawiam!
UsuńWydaje mi się, że mam nowy, rowerowy kierunek :D Dzięki za przydatny post :)
OdpowiedzUsuńO, na rowerach też fajnie. To taka spokojna okolica, w sam raz na rowery!
UsuńTo ostatnie zdjęcia bardzo ładne!
OdpowiedzUsuńBije z sesji taki spokój i relaks:)
Dzięki, tak właśnie było...
UsuńŚwietzka. Byłam w Nieborowie kilka lat temu. Warto było. Polecam wszystkim na spacer lub podczas wakacji. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPiękne, nastrojowe zdjęcia. W formalnych ogrodach nawet wczesna wiosna ma swój urok.
OdpowiedzUsuń